یازدهمین جلسه بابک زنجانی و دو متهم دیگر نفتی امروز چهارشنبه در حالی در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزارشد، که این متهم اول پرونده نفتی دفاعیات خود را مطرح کرد و قرار بود امروز دفاعیات به پایان برسد اما پانزده صفحه از این دفاعیات به روز شنبه هفته آینده موکول شد.

یازدهمین جلسه بابک زنجانی و دو متهم دیگر نفتی امروز چهارشنبه در حالی در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزارشد، که این متهم اول پرونده نفتی دفاعیات خود را مطرح کرد و قرار بود امروز دفاعیات به پایان برسد اما پانزده صفحه از این دفاعیات به روز شنبه هفته آینده موکول شد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، دادگاه راس ساعت 9 صبح آغاز و بابک زنجانی به عنوان متهم در جایگاه قرار گرفت وبه دفاعیات خود پرداخت که در این دادگاه مطالبی در زمینه کاهش سرمایه هایش به 12 هزار میلیارد یورو، اظهاراتی در خصوص فروش نفت، اقدامات در شرکت اچی کی و دیگر دفاعیات خود به عنوان متهم اصلی پرونده نفتی را مطرح شد.


بابک زنجانی گفت: 10 میلیارد یورو از مجموع سرمایه ای که قبلا از خودم اعلام کرده بودم، به دلیل بدهی ام توسط یکی از بانک ها بلکه شده و اکنون سرمایه من به 12 میلیارد و 670 میلیون یورو رسیده است.
وی در مورد شرکت مهندسین متحد لبنانی درایران نیز افزود: این شرکت نماینده سوئیفت نیست بلکه در ایران مشغول بازاریابی است و باید بگویم که هیچ کشوری نمی تواند استفاده از نرم افزار سوئیفت را منوط به مجوز بانک مرکزی کند.


این متهم اصلی پرونده نفتی همچنین به کارت های اعتباری و اینکه نیاز به مجوز بانک مرکزی دارند، اشاره کرد و گفت: در صورتی که برای این کارت ها نیاز به کسب مجوز از بانک مرکزی باشد باید بازپرس قانون مربوط به آن را ارائه دهد.


زنجانی همچنین با اشاره به ارزیابی ملک ایران زمین بیان داشت: وکلای شرکت نفت اعلام کردند که دلیل اینکه قیمت کارشناسی این ملک از یک هزار میلیارد و 760 میلیون تومان به 690 میلیارد تومان کاهش یافته به علت تغییری در تراکم شهرداری بوده است که این در کل این موضوع صحت ندارد.


وی در ادامه ارائه کیفرخواست خود با اشاره به اینکه اعلام شده که فردی به نام «م . م» که پیام ها به دستور بابک زنجانی ساخته شده است، ادامه داد: مشخص است باید من دستور می دادم و من تمامی این دستوراتم را تائید می کنم و هیچ جعلی در این زمینه انجام نشده است.


متهم میلیارد نفتی خاطرنشان کرد: در کیفرخواست آمده است، وزارت نفت از تمام بارهایی که ارسال کرده بود یک مورد که شامل دو بارنامه بود از شرکت HK به شرکت SCT ارسال شده است.


زنجانی گفت: اگر پول هایی که واریز شده غیرواقعی بود باید 660 میلیون یورویی که از سوی این بانک ها ارسال شده نیز باید غیر واقعی باشد اما دقیقا زمانی و فرصت انجام کار نداشتیم که تحریم شده بود.
وی اظهارداشت: از مبلغ 22 میلیارد یورویی که داشتم در یک بانک 12 میلیارد و 670 میلیون یورو آن لحاظ شده و 10 میلیارد یورور آن بلوکه شده است.


زنجانی همچنین در مورد فروش نفت گفت: شرکت ISO و بانک مالزی به عنوان صاحب محموله ها نبودند تا بتوانند نفت را به فروش برسانند و باید بگویم که من در دو مرحله 50 و 44 میلیون دلاری بابت محموله های نفتی به مالزی پرداخت کرده ام و قرار بود این مبلغ با دستور وزیر نفت به من پرداخت شود که این اقدام صورت نگرفت.
وی اضافه کرد: وقتی موضوع را به « م . ش» مطرح کردم قرار شد با هماهنگی شرکت اچ کی محموله ها از انبار مالزی به انبار شرکت اماراتی فال ارسال شود اما در این زمینه من باری تحویل نگرفته ام.

** خرید هواپیما در سال 85
زنجانی در ادامه دفاعیات خود به خرید شرکت هواپیمایی قشم در سال 1385 اشاره و اظهارکرد: ازسال 86 و 87 شروع به خرید هواپیما کردم و در آن زمان برای خرید هواپیما مبلغ 100 میلیون دلار به « م . ش» به صورت نقد پرداخت کردم و به همین خاطر از این فرد طلبکار هستم.
وی تصریح کرد: این فرد 501 میلیون دلار از اسناد و کشتی های شرکت فال که یک شرکت اماراتی است و به من انتقال داده بود و این موضوع دلیلی بر فروش نفت ایران نیست بلکه یک کار بازرگانی انجام شده است و در جریان این اقدام، 100 میلیون دلار برای خودم بود و 402 میلیون دلار از این فرد طلب کار می باشم.
متهم اصلی پرونده نفتی گفت: 130 میلیون و 400 هزار دلار به آقای العقیلی نفت داده شده بود و توسط شرکت اچ کی وصول شده است و مابقی آن از آقای العقیلی به شرکت اچ کی بدهکار است.
زنجانی افزود: قرار بود از این آقا بنزین خریداری شود اما ایران پول بنزین را نداشت که پرداخت کند و این فرد بنزین را ارسال نکرد و معامله به هم خورد و 40 میلیون دلار آن از آقای العقیلی گرفته شد و 100 میلیون دلار آن باقی مانده است.
وی همچنین در ادامه دفاعیات خود گفت: در کیفرخواست آورده شده که اسناد حمل یک محموله نفت بیشتر به زنجانی تحویل داده نشده است و عمل من را تقلب و کلاهبرداری می دانند اما باید بگویم که بار نفت باری نیست که قاچاق باشد این مورد شامل 500 کشتی بوده که گمرک نیز بدون ضمانت بارنامه آن را صادر نمی کند، حال چگونه باری که صاحب آن نیستم را می توانم بفروشم و این یک تهمت است و اگر مدرکی در این رابطه دارید می توانید ارائه دهید.

** پرداخت های من صوری نبوده است
زنجانی با بیان اینکه اگر برخی ادعا دارند که پرداخت های من صوری انجام شده است، اظهارکرد: آقایان مدعی هستند پرداخت های من صوری بوده است، باید 1،5 میلیاردی که خودشان پرداخت کردند نیز صوری باشد، البته کاش اینگونه باشد تا این مبلغ از بدهی های من کم شود.


این متهم اصلی پرونده نفتی در ادامه قرائت کیفرخواست افزود: در اینجا مطرح شده که طبق اظهارات بابک زنجانی و «م.ش» تمام محموله های نفتی شرکت اچ کی و صندوق بازنشستگی، نفت به العقیلی و شرکت فال فروخته شده و وجوه آن نیز دریافت شده است و زنجانی وجوه حاصل از فروش نفت را صرف خرید سهام هواپیمایی اونور ایر ترکیه چندین فروند هواپیما و چندین فروند کشتی کانتینردار کرده است.
وی گفت: اما زمانی که من باری نگرفته ام چگونه می توانم آن را بفروشم، باید بگویم که این اقدامات مربوط به فعالیت های بازرگانی است.


زنجانی در ادامه با بیان اینکه در کیفرخواست عنوان شده که مبالغی را که در بانک های مسکن، پارسیان، سرمایه و کشاورزی به حساب من از سوی شرکت اچ کی پرداخت شده و گفته اند مربوط به من است، اظهارکرد: این حساب نزد این بانک ها است و به عنوان حساب دفتری بانک مرکزی است و پول ها نیز غیرقابل انتقال می باشد.


وی ادامه داد: طبق توافقات بین شرکت نیکو و زنجانی زمانی که شرکت اچ کی پولی را به حساب کارگزاربانک مرکزی واریز می کند این پول به صورت اتوماتیک در حساب مالزی واریز می شود.


** امروز قدرتم را به شما نشان می دهم
زنجانی در ادامه دفاعیات خود خطاب به قاضی صلواتی گفت که شما را خسته نکرده ام و قاضی صلواتی در پاسخ به این سووال بیان داشت شما خسته شده اید و زنجانی در پاسخ به قاضی گفت من می خواهم امروز قدرتم را به شما نشان دهم.


زنجانی با بیان اینکه در کیفرخواست عنوان شده است که زنجانی پول هایی که داشته مصرف می کرده است، افزود: من باید بگویم که پول باید مصرف شود.


وی با اشاره به اینکه من از تحریم بانک متعلق به خود خبر داشتم، گفت: زمانی که تحریم شده بود من چه فشاری از سوی وزارت نفت داشتم و همه کار من ضد تحریمی بود و تلاش می کردیم پول های بلوکه شده از تحریم در بیاید و اینکه من همکاری کردم و این اقدام من جرم نیست.

** من ارزی داخل کشور نداشته ام
متهم اصلی پرونده نفتی گفت: درکیفرخواست عنوان شده است که من بدون مجوز از بانک مرکزی در امر جابجایی ارز به خارج فعالیت کرده ام اما این درست نیست که من در خارج از کشور ارز و یورو دارم، هیچ ارزی داخل کشور به من داده نشده است که امروز بگویند مجوز داخل کشور داشته ای، حتی اگر پول در داخل کشور داشتم قانون اعلام کرده بانک ها مجازند ارز غیرصادراتی مربوط به شخص را عرضه و قابل فروش نمایند.


** زنجانی آدم کوچکی نیست
میلیاردر نفتی در ادامه با اشاره به بخشی دیگر از کیفرخواست که عنوان شده زنجانی در سال های دور آدم کوچکی بوده است، گفت: سال 85 در حالی هواپیمای قشم را خریدم که تعدادی از فرماندهان سپاه در یک سانحه هوایی به شهادت رسیدند و همان موقع آن را به من واگذار کردند.


زنجانی با بیان اینکه همان موقع 10 شرکت داشته ، افزود: در سال 87 من و بازپرس که بار اول بود که همدیگر را می دیدیم با هم روبرو شدیم و همان موقع 200 میلیارد تومان جابجایی پول داشتم حال چطور دسترسی من محدود است.
وی در ادامه کیفرخواست با اشاره به اینکه که عنوان شده من از شرکت اچ کی 2،7 میلیارد یورو گرفته ام، اظهارکرد: کل دارایی شرکت اچ کی فقط دو میلیارد یورو است.
متهم اصلی پرونده نفتی همچنین درادامه دفاعیات خود گفت: برخلاف بانک ملت که بابت جابجایی ارز از سازمان حج و زیارت 16 درصد کارمزد دریافت می کرد من زیر یک درصد می گرفتم و در بانک های عربستان مانند آقاها به سازمان حج ریال سعودی تحویل می دادم.


وی درباره این موضوع که کارمزدش بانک وی زیاد بوده است، افزود: آیا گرفتن کارمزد هفت در هزار زیاد است؟ صرافی ها 10 تا 20 درصد کارمزد دریافت می کنند و همین بانک ملت برای اینکه پول سازمان حج و زیارت را بدهد 16 درصد کارمزد گرفته بود.
زنجانی ادامه داد: حواله پول بسیار سخت است و روند پیچیده ای دارد، این در حالی است که من روزانه 300 حواله به دنیا صادر می کردم و اینگونه حرف زدن درباره من بی انصافی بزرگ است.


** بانک مالزی مال من است
وی در ادامه دفاعیات خود با بیان اینکه در کیفرخواست عنوان شده که زنجانی گفته که صاحب بانک مالزی نیست، گفت: من آدم حقوقی هستم و وقتی می گویند مالک یک مجموعه چه کسی است فهم و درک من می گوید که سهامداران آن را اعلام کنم چون مربوط به بانک کنت، ترکیه و مالزی است و در نهایت سهام آن به صورت غیرمستند به نام من است.


زنجانی تصریح کرد: معلوم است که باید بگویم سهامدارانش چه کسانی هستند و شما دوست داشتید که من همین طور بگویم که مال من است و من نمی ترسم و همه دنیا می دانستند که بانک مالزی مال من است.

** بانک معتبر از نظر بازپرسی چه بانکی است
زنجانی در ادامه با ارائه بخشی دیگر از کیفرخواست خود که در آن عنوان شده است بانک مالزی دارای اسناد مالی و ترازنامه معتبر نیست، گفت: من نمی دانم که بانک معتبر از نظر بازپرسی یعنی چه، آیا در بانکی که کارگزاران بیش از 10 بانک حضور داشته باشند و دارای 382 حساب کارگزاری دنیا باشد و بانک مرکزی تاجیکستان، ترکیه و مالزی در آن حساب داشته باشند آیا نامعتبر است؟
متهم اصلی پرونده نفتی ادامه داد: کارمندان بانک ملت مستقر در بانک مالزی، در دفتر بازاریابی این بانک مستقر بودند و اصلا وظیفه کار بانکی نداشتند.

** پس از تنفس 15 دقیقه ای
در این لحظه قاضی صلواتی پانزده دقیقه تنفس اعلام کرد و پس از آن متهم پرونده نفتی مجددا به قرائت ادامه دفاعیاتش پرداخت و گفت: تنها 30 صفحه از دفاعیات باقی مانده است و در جلسه یازدهم فرصت قرائت پانزده صفحه آن وجود نداشت.
بابک زنجانی در پاسخ به این ادعا که گفته شده است وجود 15 میلیارد یورو در منابع بانک ساخته ذهن زنجانی است، اظهارکرد: ساخته ذهنی افراد که عملیاتی نمی شود، شما اکنون در ذهن خودتان یک ریال را مجسم کنید و ببینید می توانید با آن چیزی بخرید یا نه؟


میلیاردر نفتی بیان داشت: گفته می شود من نام شخص مجهولی را به نام شرکت یوروسف ساخته و عنوان کردم از این شخص هشت میلیارد و 270 میلیون یورو وام گرفته ام در حالی که شرکت یوروسف یک شرکت قانونی در اوکراین است و بیش از 20 سال سابقه فعالیت دارد. این شرکت یک موسسه خیریه است که مدیریت آن را « ر. ب» برعهده دارد.


متهم اصلی پرونده نفتی با بیان اینکه بسیاری از مطالب مداوم در کیفرخواست تکرار شده است، گفت: می گویند چرا بعد از تحریم نتیجه ای گرفته نشد در حالی که مگر من چه کاره بودم که بتوانم تحریم را رفع کنم، مگر من وزیر امورخارجه بودم.
وی گفت: عنوان شده بابک زنجانی در مقابل دستور پرداخت های شرکت اچ کی برای پرداخت پول به پیمانکاران مقاومت می کرده و سپس آخرین مستمسک خود را تحریم عنوان کرده است، در پاسخ به این مطلب باید بگویم که شرکت اچ کی حساب خود را در خرداد ماه سال 91 باز کرد و پول ها را در مدت 5 تا 6 ماه پرداخت کرد.


وی ادامه داد: مبلغ یک و نیم میلیارد یورو را نمی توان به صورت یکجا پرداخت کرد ضمن اینکه آن زمان یک ماه به تحریم مانده بود و پنجم دی ماه 91 بانک مالزی تحریم شد، چگونه می شود من 6 ماه مقاومت کرده باشم و آقایان در مقابل همچنان پول واریز کنند.

** می گویند زنجانی آدم بدی است
زنجانی گفت: ای کاش همان موقع به خاطر تحریم در خارج از کشور دستگیر می شدم تا امروز همه بگویند زنجانی آدم خوبی است، اما امروز که به ایران آمدم همه می گویند زنجانی آدم بدی است.


وی اضافه کرد: اگر آدم بدی بودم 15 خرداد سال 92 آقایان با من قرارداد امضا نمی کردند، متاسفانه همین که دولت عوض شد من دزد شدم.

** قرارداد سه جانبه برای پل صدر
متهم اصلی پرونده نفتی روند همکاری خود با شهرداری تهران برای احداث پل صدر و صدور ضمانت نامه بانکی به نام شهرداری را تشریح کرد.


زنجانی در قرائت ادامه دفاعیاتش گفت: برای ساخت پل صدر قرارداد سه جانبه بین من، قرارگاه خاتم الانبیا و شهرداری تهران امضا شد.


وی افزود: قرار بود قرارگاه خاتم کار ساخت و ساز را انجام دهد، من سرمایه گذاری کنم و شهرداری هم صاحب پروژه باشد، قرار شد من پرداخت ها را انجام دهم و شهرداری پول های من را بعد از یک یا دو سال پرداخت کند.


زنجانی ادامه داد: بعد از اینکه حدود 300 تا 400 میلیارد تومان پرداخت شد، صورت وضعیت به شهرداری دادیم، گفتند که ما پول نداریم پرداخت کنیم اما می توانیم بجای آن تراکم یا ملک بدهیم.


وی اضافه کرد: قرارداد ما با شهرداری حدود 900 میلیون یورو بود که هفت تا هشت هزار میلیارد تومان می شد و قرار بود به شهرداری ضمانت نامه بدهم و به اندازه آن، ملک دریافت کنم که در این میان به موسسه توسعه رفتم و نسبت به پول هایی که در حساب خود داشتم، درخواست صدور ضمانت نامه کردم و آن را به شهرداری دادم.


زنجانی گفت: یک روز بعد، دوستان نظارتی در کشور گفتند که مؤسسه توسعه مشکلات بسیاری دارد و بیمه اش هم دچار مشکل شده است، حتی حدود 800 میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهکار بود و به اشخاص نیز بدهی داشتند و گفتند شاید مؤسسه توسعه نتواند بعد از یک یا دو سال مبلغ ضمانت نامه را بپردازد و من به شهرداری رفتم و ضمانتنامه با موسسه توسعه را گرفته و باطل کردم.


وی اضافه کرد: در کیفرخواست از قول «ص» ادعا شده که دریافت مبلغ هشت هزار و 270 میلیون یورو وام از بانک HSBC درست نیست و چون بابک زنجانی احتمال داده با استعلام از این بانک معروف، موضوع مشخص شود، شرکتی به نام یوروسف را مطرح کرده تا نتوانند استعلام بگیرند.


متهم پرونده نفتی با بیان اینکه من نباید به کارمندان سورینت درباره مسایل بانک مالزی توضیح می دادم و نمی دانستم روزی در قوه قضائیه باید راجع به این مسائل توضیح بدهم، ادامه داد: بنابراین نیازی نبود به کارمندان توضیح بدهم که این وام را چگونه گرفتم.


زنجانی ادامه داد: شرکت یوروسف یک شرکت سرمایه گذاری با مدیریت « ر. ب» است و مدعی بود که قادر به انجام فارکس به صورت حرفه ای است و من برای او حساب بازکردم تا عملیات فارکس را از طریق بانک مالزی انجام دهد.


وی افزود: لذا به کارمندانم اعلام کردم قراردادی بین المللی تهیه کنند و در نهایت هم این قرارداد فقط برای من ارزش داشت، آقای «ب» دو عملیات فارکس انجام داد که از شانس ما 300 هزار یورو ضرر کرد، به همین خاطر حسابش را بستیم و به وی نیز اعلام کردیم.


در این هنگام نجفی نماینده دادستان تهران از متهم سؤال کرد: آیا مبلغ هشت هزار و 270 میلیون یورو در حساب های شما موجود است؟ و زنجانی پاسخ داد هشت میلیارد و 270 میلیون یورو را از فارکس HSBC به خاطر کار فارکس دریافت کرد و به حساب «ب» واریز شده است و بنابراین این مبلغ به عنوان یوروسف نبوده و بابت انجام عملیات فارکس از HSBC دریافت کردیم.


در ادامه دادگاه، کارشناس بانک مرکزی از طریق پاورپوینت، توضیحاتی را درباره موضوع دریافت وام از HSBC ارائه کرد و گفت: این موضوع یکی از موضوعات کلیدی در این پرونده است و قاعدتا فرصت مطلوبی می طلبد تا توضیح داده شود.


وی با اشاره به پیدایش مبلغ هشت میلیارد و 270 میلیون یورو افزود: نکته جالب درباره مبالغ مطرح در این پرونده آن است که مثلا بودجه کشور تاجیکستان در سال 2014 میلادی، یک میلیارد و 923 میلیون یورو، افغانستان در سال 2013، دومیلیارد و 122 میلیون یورو و مالزی 59 میلیارد یورو بوده است.


زنجانی نیز در پاسخ به این مطلب گفت: مگر شرکت HK به اندازه تاجیکستان است که یک و نیم میلیارد یورو مطالبه می کند.


کارشناس بانک مرکزی در پاسخ به این مطلب که زنجانی گفته بانک HSBC متعلق به انگلیس نیست، اظهارکرد: با یک جستجوی ساده در گوگل مشخص می شود که بانک HSBC متعلق به بریتانیاست.


همچنین رسول کوهپایه زاده وکیل بابک زنجانی نیز بیان داشت: اینکه موکل من گفتند هنگ کنگی است و سرچ کنید بریتانیا است برای این است که هنگ کنگ جز کشورهای تابع بریتانیا است و کشورهای مشترک منافع جز بریتانیایی کبیرهستند.
وی در پاسخ به کارشناس بانک مرکزی که ادعایی از برخی از افراد در جریان این پرونده نفتی را داشته اند، ادامه داد: آیا شما «م . م» و دیگر افرادی که در مورد آنها صحبت کرده اید را از نزدیک دیده اید؟ که کارشناس بانک مرکزی به وکیل بابک زنجانی جواب داد بله و در مقام کارشناس با آنها صحبت کرده ام.


حدود ساعت 11 و 40 دقیقه ختم جلسه یازدهم دادگاه متهم نفتی و دیگر متهمان در شعبه 15 دادگاه انقلاب توسط قاضی صلواتی اعلام و گفت: با توجه به اینکه بخشی از دفاعیات بابک زنجانی باقی مانده ساعت هشت و 30 دقیقه روز شنبه 30 آبان ماه جلسه دوازهم برگزار خواهد شد.


15 صفحه از مجموع دفاعیات بابک زنجانی باقی مانده است.


تاکنون 11 جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی و «م.ش» و «ح.ف.ه» دو متهم دیگر این پرونده، در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شده است.


نماینده دادستان در سه جلسه نخست، کیفرخواست 238 صفحه ای متهمان نفتی را قرائت کرد و بابک زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی از جلسه چهارم شروع به قرائت دفاعیات 200 صفحه ای خود کرد که قرائت این دفاعیات همچنان ادامه داد.


در هفتمین جلسه دادگاه، مرتضی تورک معاون دادستان و مسئول نظارت و پیگیری اموال بابک زنجانی برای ارائه پاره ای توضیحات نسبت به گلایه های متهم مبنی بر کارشناسی غیرواقعی اموال، در دادگاه حاضر شد و توضیحات لازم را ارائه کرد.


در جلسه هشتم نیز وکیل شرکت نفت «اچ کی» به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران، طرح شکایت را تقدیم دادگاه کرد و سپس بابک زنجانی به ادامه قرائت دفاعیات پرداخت.


قاضی صلواتی در جلسه چهارم دادگاه، خطاب به بابک زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی گفته بود که اتهام شما براساس کیفرخواست صادر شده در دادگاه انقلاب، افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور با تشکیل و رهبری سازمان یافته بمنظور ارتکاب جرایمی مانند جعل سند، پولشویی با علم به موثر بودن در ضرر به کشور، کلاهبرداری در سطح گسترده از شرکت نفت، سازمان تامین اجتماعی و بانک مسکن، جعل 24 فقره اسناد و صورت حساب بانکی، استفاده از اسناد مجعول و پولشویی به مبلغ 1967 میلیون یورو عنوان شده است.


در جلسه نهم، وکیل بانک مسکن و نماینده حقوقی سازمان تامین اجتماعی، طرح شکایت خود را در دادگاه ارائه کردند و سپس بابک زنجانی به ادامه قرائت دفاعیات خود پرداخت.


سخنگوی قوه قضاییه هفته گذشته در هشتاد وهفتمین نشست خبری خود گفته بود، هنوز هیچ پولی از سوی بابک زنجانی به حساب شرکت نفت واریز نشده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.