عملیات نیروهای ویژه پلیس فرانسه که از بامداد امروز (چهارشنبه) برای بازداشت مظنونان حملات اخیر در حومه شمالی پاریس آغاز شده بود، با بازداشت هفت تن پایان یافت ولی احتمال نمی رود که مظنونان اصلی این حملات در میان بازداشت شدگان باشند.

عملیات نیروهای ویژه پلیس فرانسه که از بامداد امروز (چهارشنبه) برای بازداشت مظنونان حملات اخیر در حومه شمالی پاریس آغاز شده بود، با بازداشت هفت تن پایان یافت ولی احتمال نمی‌رود که مظنونان اصلی این حملات در میان بازداشت‌شدگان باشند.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، شبکه‌های تلویزیونی فرانسوی «بی‌اف‌ام» و «ای تله» اوایل صبح امروز تصاویری ویدیویی از تیراندازی در منطقه «سن دنی» در شمال پاریس منتشر کردند و به نقل از شاهدان گزارش دادند که صدای تیراندازی از ساعت چهار و سی دقیقه بامداد به گوش می‌رسد. رسانه‌های فرانسوی همچنین از شنیده شدن صدای چندین انفجار خبر دادند. اسکای نیوز گزارش داد که پلیس ساختمان محل حضور مظنونان را محاصره کرد. براساس گزارش‌ها، یک زن که کمربند انفجاری داشته، خودش را منفجر کرد.

تاکنون دو تن از مظنونان در جریان این حمله پلیس فرانسه در سن دنی کشته و همچنین چهار تن از نیروهای امنیتی فرانسه زخمی شده‌اند. همچنین یک تن دیگر کشته شده است که هنوز هویت وی مشخص نیست. به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، این حمله برای بازداشت «عبدالحمید اباعود» مغز متفکر حملات سیزدهم نوامبر پاریس انجام می‌شود که گفته می‌شود در سن دنی مخفی شده است. پیشتر گفته شده بود که وی در سوریه حضور دارد. اما برخی رسانه‌های فرانسوی گزارش دادند که عبدالحمید اباعود و صالح عبدالسلام در میان مظنونان بازداشتی نیستند.

به گفته پلیس فرانسه، در جریان حملات امروز همچنین هفت تن بازداشت شدند و با ورود یگان‌های ویژه به منطقه تلاش برای بازداشت سایر مظنونان ادامه یافت. براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، حدود 50 سرباز ارتش فرانسه برای اجرای این عملیات در منطقه سن دنی مستقر شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستان‌های فرانسه پنج تن از مجموع هفت مهاجم حملات جمعه گذشته پاریس را شناسایی کرده‌اند که چهار تن از آنان فرانسوی و یک تن دیگر ماه گذشته در میان پناهجویان در یونان انگشت‌نگاری شده بود. آنها معتقدند که دو مهاجم دیگر که در حملات دست داشتند، متواری هستند. به گفته بازرسان، توطئه پاریس در سوریه طرح‌ریزی و در بلژیک سازماندهی شده بود.

گاردین پیشتر گزارش داد که صالح عبدالسلام، یکی از مظنونان تحت پیگرد و یک مظنون دیگر در آپارتمانی در منطقه سن دنی سنگر گرفتند و همچنین گزارش رسانه‌های فرانسوی حاکی از آن بود که شش مظنون در آپارتمان بودند.

روزنامه گاردین با اعلام اینکه تیراندازی‌ها پایان یافته، گزارش داد که عملیات ضد تروریستی در شمال پاریس آرام گرفته و گزارشاتی منتشر شده مبنی بر اینکه مظنونان یا کشته و یا بازداشت شده‌اند. همچنین سایت اینترنتی النشره گزارش داد، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه در حال برگزاری نشست فوق‌العاده‌ای در کاخ الیزه با حضور مانوئل والس، نخست‌وزیر و برنارد کازنو، وزیر کشور، لوران فابیوس وزیر خارجه و ژان ایو لودریان وزیر دفاع فرانسه است.

در همین حال دادستانی پاریس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، خانواده و بستگان بازداشت‌شده دو مظنون دیگر به نام‌های «عمر اسماعیل مصطفایی» و «سامی امیمور» که از عاملان انفجار انتحاری سالن کنسرت باتاکلان پاریس در تاریخ سیزدهم نوامبر بودند، بدون هیچگونه اتهامی آزاد شدند.

شبکه تلویزیونی بی‌اف‌ام فرانسه در گزارشی تازه اعلام کرد که با صاحب‌خانه این مظنونان گفت‌وگو کرده است. وی گفته که به پیشنهاد فردی، خانه‌اش را برای چند روز به دو دوست بلژیکی اجاره داده است.

منابع فرانسوی اعلام کردند، این گروه تروریستی که در میان 100 نیروی مسلح در شمال پاریس محاصره شدند، برای انجام حملاتی گسترده به مناطق تجاری نقشه کشیده بودند. همچنین برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که عبدالحمید اباعود و صالح عبدالسلام در میان مظنونان محاصره شده نیستند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.