در حالی که گمانه زنی ها درباره احتمال سفر دبیرکل سازمان ملل متحد به پیونگ یانگ همچنان ادامه دارد، یک مقام دیپلمات کره شمالی اعلام کرد که سفر «بان کی مون» به عنوان رییس یک نهاد بین المللی به کره شمالی امری کاملا طبیعی است.

در حالی که گمانه زنی ها درباره احتمال سفر دبیرکل سازمان ملل متحد به پیونگ یانگ همچنان ادامه دارد، یک مقام دیپلمات کره شمالی اعلام کرد که سفر «بان کی مون» به عنوان رییس یک نهاد بین المللی به کره شمالی امری کاملا طبیعی است.
به گزارش جماران به نقل از ایرنا، «ری هونگ سیک» از دیپلمات های ارشد وزارت امور خارجه کره شمالی اعلام کرد که اگر این سفر انجام شود باید آن را اقدامی در جهت بهبود روابط جامعه بین الملل با پیونگ یانگ ارزیابی کرد.
خبرگزاری کیودوی ژاپن امروز - چهارشنبه - در گزارشی نوشت: اگر چه این مقام کره ای از انجام این سفر اطلاعات دقیقی ارائه نداده اما معتقد است که سفر دبیرکل یک سازمان بین المللی به کشورهای عضو امری عادی و طبیعی تلقی می شود.
یک مقام سازمان ملل متحد دو روز پیش به خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی از سفر قریب الوقوع «بان کی مون» به کره شمالی در هفته جاری خبر داده بود.
انتشار خبر سفر قریب الوقوع «بان» به پیونگ یانگ در حالی طی چند روز اخیر با بازتابهای گسترده ای همراه بوده که انجام آن هنوز از سوی این سازمان تایید یا تکذیب نشده است و «استفان دوجاریک» یکی از سخنگویان این نهاد بین المللی اخیرا در جمع خبرنگاران اعلام کرد که برنامه دیدارها و ملاقات های دبیرکل در این هفته تکمیل است.
کارشناسان سیاسی، فضای مبهم حاکم در خصوص احتمال سفر دبیرکل سازمان ملل به پیونگ یانگ را، نتیجه غیرقابل پیش بینی بودن رفتار سیاسی رهبران کره شمالی می دانند.
دبیرکل سازمان ملل سال گذشته و زمانیکه پس از دو سال به کشورش کره جنوبی سفر می کرد از قصد خود برای سفر به کره شمالی خبر داد که با مخالفت مقامات کره شمالی مواجه شد.
رابطه کره شمالی و سازمان ملل پس از صدور قطعنامه مربوط به نقض حقوق بشر در این کشور تیره شده است.
مدتی قبل و در واکنش به اقدام مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تصویب قطعنامه ای علیه اقدامات ناقض حقوق بشر در کره شمالی، نماینده پیونگ یانگ وضعیت روابط سیاسی کشورش با این نهاد بین المللی را «نامناسب» توصیف کرد و صدور قطعنامه بر علیه کشورش را بر مبنای داده های جعلی و تحریف شده دانست.
با این حال ناظران سیاسی اعتقاد دارند که انجام این سفر می تواند علاوه بر بهبود روابط تیره پیونگ یانگ و سازمان ملل، بخش قابل توجهی از مناقشات میان کره شمالی و کره جنوبی را نیز کاهش داده و علاوه بر برقراری روند صلح میان آنان امیدها را برای پایان دادن به بن بست موجود بر سر برنامه هسته ای پیونگ یانگ افزایش دهد.
در صورتی که «بان کی مون» موفق به سفر به کره شمالی شود، نخستین دبیرکل سازمان مللی خواهد بود که از سال 1993 میلادی به این کشور سفر کرده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.