نیروهای امنیتی و پلیس چین در منطقه خودمختار سین کیانگ در شمال غرب این کشور در عملیاتی علیه گروهی که گفته می شود جدایی طلبان «ترکستان شرقی» بودند، 17 نفر از آنان را از پای درآوردند.

نیروهای امنیتی و پلیس چین در منطقه خودمختار سین کیانگ در شمال غرب این کشور در عملیاتی علیه گروهی که گفته می شود جدایی طلبان «ترکستان شرقی» بودند، 17 نفر از آنان را از پای درآوردند.
به گزارش جماران به نقل از ایرنا، ظاهرا عملیات مذکور که جزییات زیادی هنوز در باره آن فاش نشده در پی حملات تروریستی یک گروه مسلح به یک معدن ذغال سنگ بوده که بر اثر آن دستکم 50 نفر کشته شده اند.
منطقه خودمختار «سین کیانگ» در شمال غرب چین در سال های اخیر هدف حملات تروریستی فراوانی بوده که عمدتا دولت و پلیس این کشور آن را به گروه «ترکستان شرقی» نسبت داده اند.
دولت پکن این گروه را جنبشی تروریستی خوانده است که می کوشد «سین کیانگ» را از خاک چین جدا کند و همزمان نام این گروه در فهرست گروه های تروریستی سازمان ملل گنجانده شده است.
تارنمای «آسیا وان» و «چانل نیوز» در گزارشی های جداگانه ای اعلام کرده اند: حمله ای که گفته می شود نزدیک به دو ماه قبل در معدن «سوگان» در منطقه «آکسو» در «سین کیانگ» رخ داده توسط گروهی تروریست انجام شده است که در جریان آن ظاهرا شماری از اتباع چینی را با ضربات چاقو از پای درآورده اند.
دولت و مقام های امنیتی چین تاکنون در خصوص این حادثه توضیحات چندانی ارائه نداده اند.
گزارش ها از قول یک افسر پلیس به نام «گالیپ محمد» حاکی است که نیروهای امنیتی و پلیس چین همه افراد مظنون به دست داشتن در این حمله را که 17 نفر بودند، کشته اند اما او زمان این عملیات را مشخص نکرده است.
پلیس می گوید که سه نفر از این افراد اصلی ترین اعضای گروه بودند و برای این حمله از اعضای خانواده خود هم استفاده می کردند.
وزارت امنیت عمومی چین چند روز قبل در تارنمای خود گزارشی در باره عملیات دو ماهه اخیر پلیس در سین کیانگ برای از بین بردن تروریست ها منتشر کرد و در برخی جزییات، به درگیری هایی اشاره نمود که البته پس از مدتی این گزارش از روی تارنما حذف شد.
چین بارها گفته است که با آزادی عبادات مذهبی مسلمانان در منطقه سین کیانگ مشکلی ندارد اما در برابر اقدامات افراطی افراط گرایانی که خواستار جدا کردن «سین کیانگ» از خاک چین هستند و برای این کار دست به عملیات تروریستی می زنند، تحمل ندارد.
پس از حملات تروریستی جمعه شب گذشته در فرانسه نیروهای پلیس چین هم به حال آماده باش درآمده اند و تدابیر امنیتی در مناطق مختلف بخصوص «سین کیانگ» تشدید شده است.
چین همواره تروریسم را در هر شکل آن محکوم کرده و اخیرا هم خواستار ایجاد جبهه واحد بین المللی برای ریشه کن کردن آن شده است.
تارنمای «چاینا ارگ» چین هم تایید کرده که پس از عملیات تروریستی سال گذشته (اردیبهشت - خرداد) در سین کیانگ که در جریان آن 30 نفر در بازار «ارومچی» مرکز این منطقه کشته و 94 نفر زخمی شدند، مبارزات گسترده و درازمدت چین برای مقابله با تروریست ها شدت گرفته است.
دیوان عالی چین نیز در گزارشی اعلام کرده بود که این کشور سال گذشته 712 نفر را به علت اقدامات تروریستی، جدایی طلبانه و جرایم مربوط به آن مجرم شناخته است.
این نهاد قضایی همچنین یادآور شد که مقابله با این جرایم همچنین یکی از اولویت های دولت این کشور در سال 2015 میلادی به شمار می رود.
طی سال های اخیر حملات خشونت بار و ناآرامی ها در مناطق «تبت» و «سین کیانگ» چین که محل سکونت اقلیت های مسلمان اویغور محسوب می شود، افزایش یافته است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.