مسوولان نهادهای مرتبط و ذیربط ایرانی در عراق خبر مربوط به حمله به زائران کاشانی در بغداد را رد کردند و رئیس نمایندگی حج و زیارت در بغداد گفت: با منبع خبر چک کردیم که وی گفته من چیزی نگفته ام.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، وی در عین حال احتمال اینکه حادثه برای کاروان های خارج از حج و زیارت رخ داده باشد را رد نکرد، اما گفت در این صورت هم منابع عراقی اولین جایی را که مطلع می کنند ما هستیم که تاکنون چیزی به ما اعلام نشده است.

مصطفی قاسمی در پاسخ پیگیری ایرنا در بغداد، تاکید کرد که هیچ گزارشی درباره حادثه برای زائران تحت پوشش حج و زیارت نداشته ایم.
وی گفت انفجار در بغداد یک امر معمولی و روزانه است و درصورتی که هر تعرضی علیه کاروان های ایرانی صورت بگیرد، منابع عراقی، اعم از بیمارستانی و امنیتی ابتدا به نهادهای ایرانی از جمله سفارت، کنسولگری ها و نمایندگی حج و زیارت اطلاع می دهند، حتی اگر خارج از حیطه حج و زیارت باشد، چرا که نمایندگی حج و زیارت را متولی امر زائران ایرانی در عراق می شناسند.
قاسمی همچنین تاکید کرد که به همین دلیل هیچ منبع دیگری اجازه انتشار خبر در خصوص حمله زائران را ندارد.
وی در پاسخ به اینکه آیا احتمال ندارد که حمله به زائران ایرانی غیر حج و زیارت صورت گرفته باشد، گفت که فعلا منابعی که متولی امر هستند، چیزی اعلام نکرده اند و ما هم اطلاعی نداریم.
نماینده حج و زیارت در عراق از عملکرد خبری برخی رسانه ها انتقاد و به خبری که اخیرا در خصوص حمله به یک کاروان زیارتی ایران در محور مرز خسروی منتشر شده بود، اشاره کرد که به گفته وی اساسا صحت نداشت.
وی تاکید کرد، هماهنگی برای حرکت کاروان ها به شکلی است که کاروان های ایرانی پیش از ساعت 2 بعد از ظهر خود را به کاظمین می رسانند و ما قبل از غروب آفتاب کاروانی در مسیر فرودگاه به کاظمین نداریم.
از سوی دیگر یک منبع در کنسولگری ایران در بغداد نیز گفت براساس پیگیری های به عمل آمده از طریق مراجع و منابع امنیتی و پلیس و بیمارستانی عراق، هیچ حادثه ای مبنی بر حمله به کاروان ایرانی ثبت نشده است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.