مشاور فرهنگی رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: سازمان جهانی یونسکو، دیوان سعدی و کتاب ممالک و مسالک را به نام ایران، ثبت جهانی کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، سیدرضا صالحی امیری سه شنبه شب به خبرنگاران در سمنان گفت: یونسکو(سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) روز چهاردهم مهر 94 (ششم اکتبر 2015) دو اثر دیوان سعدی و کتاب ممالک و مسالک را به نام ایران ثبت جهانی کرد.

وی تصریح کرد: آئین بزرگداشت ثبت جهانی این دو اثر به نام ایران اسلامی، فردا سه شنبه پنجم آبان 94 با حضور مسئولان کشور و نمایندگان سازمان جهانی یونسکو برگزار و گواهی ثبت این آثار به ایران اعطا می شود.
دیوان سعدی، مجموعه اشعار استاد سخن سعدی شیرازی شاعر بلندآوازه قرن هفتم هجری قمری را شامل می شود و کتاب ممالک و مسالک اثر ابن خردادبه در قرن سوم هجری قمری است، اثری در حوزه جغرافیا که به عقیده برخی، نویسنده از سنت ایرانی در جغرافی نگاری بهره برده است و در آن علاوه بر اطلاعات جغرافیایی و سرزمینی، به مسائل اقتصادی و درآمدهای دولتی اشاره شده است.
صالحی امیری با اشاره به جایگاه کتابخانه ملی ایران، افزود: کتابخانه ملی ایران جزو 10 کتابخانه برتر جهان است که بیش از دو میلیون و 800 هزار کتاب در منبع دارد.
وی ادامه داد: کتابخانه ملی ایران، بیش از 38 هزار نسخه خطی، 34 هزار نسخه سنگی، پنج میلیون نشریه، 200 هزار پایان نامه و یک میلیون میکروفیلم و میکروفیش، مجموعه ای قابل توجه از میراث مکتوب و معنوی کشور را شامل می شود.
وی افزود: کتابخانه ملی ایران با سه سازمان بین المللی یونسکو(سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد)، سازمان ایفلا(شورای جهانی کتاب) و ایکا(آرشیو جهانی آرشیو) همکاری دارد.
مشاور فرهنگی رئیس جمهوری و رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سه شنبه در نشست شورای اداری استان سمنان حضور یافت.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.