احتمال وارد شدن عفو بین الملل به پرونده شیخ نمر بسیار زیاد است اما باید توجه داشت که دولت عربستان در حالت کنونی توجه زیادی به این مباحث ندارد.

احتمال وارد شدن عفو بین‌الملل به پرونده شیخ نمر بسیار زیاد است اما باید توجه داشت که دولت عربستان در حالت کنونی توجه زیادی به این مباحث ندارد.

به گزارش جماران، «حسین رویوران» کارشناس مسائل منطقه با مهم خواندن شخصیت شیخ نمر در میان شیعیان عربستان تاکید کرد: باید توجه داشت که شیخ نمر یک مجتهد و روحانی شیعه است که قطعاً اعدام وی، اعدام یک فرد عادی به حساب نخواهد آمد. شیخ نمر در مناطق عوامیه و قطیف طرفداران بسیار زیادی داشته و در تمامی مناطق شرقی عربستان از احترام بسیار بالایی برخوردار است و اعدام وی توسط آل سعودی‌ یک ریسک سیاسی به حساب می‌آید.

وی افزود: شیخ نمر یکی از چهره‌های مهم و پر نفوذ در جامعه شیعی شرق عربستان است و اعدام وی می‌تواند منجر به شورش در عربستان شود. اما این‌که آیا عربستان شیخ نمر را اعدام می‌کند یا خیر، باید گفت که امر بعیدی نیست و این موضوع نشان می‌دهد که برخورد دولت سعودی با مخالفان بسیار شدید است.

اینکه چرا تاکنون چندین بار حکم شیخ نمر تایید شده است اما اعدام صورت نگرفته است، به این دلیل است که جامعه عربستان در دو سال گذشته درگیری‌های زیادی با آل سعود داشته‌ است که در شرایط فعلی این شورش‌های داخلی تا حد زیادی آرام شده و اعدام شیخ نمر می تواند مجدداً باعث خیزش این شورش‌ها شود.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در تشریح یکی از دلایل مهم در عدم اعدام شیخ نمر توسط آل سعود عنوان کرد: به نظر مصلحت سیاسی سعودی‌ها مانع از اعدام شیخ نمر خواهد شد و دلیل آن به این‌که شیخ نمر باشد یا شخص دیگری بستگی ندارد بلکه تمامی این موضوع جنبه و وجهه سیاسی دارد. از طرف دیگر، باید به این نکته توجه داشت که نظام عربستان در حال فعلی در حال جنگ است و همین موضوع به علاوه اعدام شیخ نمر احتمال به وجود آمدن درگیری در عربستان را قوی‌تر می‌کند.

وی در پایان در پاسخ به این‌که آیا عفو بین الملل برای جلوگیری از اعدام شیخ نمر وارد پرونده وی خواهد شد یا خیر، گفت: احتمال وارد شدن عفو بین‌الملل به پرونده نمر بسیار زیاد است اما باید توجه داشت که دولت عربستان در شرایط کنونی توجه زیادی به این مباحث ندارد. بنابراین باید گفت که اوضاع داخلی عربستان برای آل سعود مهمتر از پاسخگو بودن به عفو بین‌الملل و جامعه بین‌المللی است.

منبع: ایلنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.