کسانی که از کار برکنار شدند یا تلفن همراهشان خاموش است یا از دلیل برکناری خود به طور کامل بی خبرند. وزارت کشور در روزهای تعطیل آخر هفته موجی از تغییرات را در سه نقطه از کشور پشت سر گذاشت؛ تغییراتی سریع بدون اینکه دلیل آنها مشخص باشد.

کسانی که از کار برکنار شدند یا تلفن همراهشان خاموش است یا از دلیل برکناری خود به طور کامل بی‌خبرند. وزارت کشور در روزهای تعطیل آخر هفته موجی از تغییرات را در سه نقطه از کشور پشت سر گذاشت؛ تغییراتی سریع بدون اینکه دلیل آنها مشخص باشد.

به گزارش جماران، سخنگوی وزارت کشور بارها تاکید کرده بود در وزارت کشور اصل بر عدم تغییر است اما هر چه بهار سال ٩٤ به پایان خود نزدیک‌تر می‌شد، فضای تغییر در وزارت کشور داغ و داغ‌تر می‌شد. تغییرات با استاندار پرحاشیه فارس آغاز شد و به استان مازندران رسید. تابستان بود که وزارت کشور خبر از ارزیابی نیروهای وزارت کشور داد و اینکه هر استاندار و فرمانداری که در این ارزیابی نمره قبولی نیاورد، برکنار خواهد شد. موج این تغییرات حتی دامن نیروهایی را هم که منصوب دولت روحانی بودند گرفت و استاندار کرمانشاه هم از سمت خود برکنار شد.

حالا خبر آمده در تعطیلات عاشورا و تاسوعای حسینی سه تغییر در سه نقطه از کشور در مجموعه نیروهای وزارت کشور رخ داده است. فرماندار بویراحمد و مدیرکل سیاسی استان‌های مازندران و کرمان از کار خود برکنار شدند بدون اینکه هیچ مقام مسئولی دلیل برکناری آنها را بیان کرده و پاسخگوی این موضوع باشد.

وزارت کشور در آستانه انتخابات، چراغ خاموش و در سکوت، برنامه‌هایش را پیش می‌برد و بدون سر و صدا نیروهایی را برکنار یا جابه‌جا می‌کند. اما از سوی دیگر برخی تغییرات نشان از مساله دیگری دارد و به نظر می‌رسد برخی استانداران تسلیم فشار نیروهای تندرو شده‌اند و نمی‌توانند پای معاونانشان بایستند و مجبور به برکناری یا جابه‌جایی آنها می‌شوند؛ مانند اتفاقی که در جهرم رخ داد و حالا مشابه آن را در کرمان نیز شاهد بودیم.

حسینعلی امیری وقتی خبر از ارزیابی مهم وزارت کشور از نیروهایش داده بود بر دو معیار تاکید فراوان داشت؛ همسویی با دولت و توان پیاده‌سازی برنامه‌ها و سیاست‌های دولت در شهرستان‌ها.

حسام‌الدین آشنا هم چندی پیش اشاره کرده بود در سفرهایی که به استان‌های مختلف داشتند متوجه شده‌اند برخی نیروهای وزارت کشور اگرچه با دولت همراه هستند اما توان اجرایی‌کردن برنامه‌های دولت را ندارند.

حال مشخص نیست استاندارانی که نمی‌توانند زیر فشار تندروها تاب بیاورند و از معاونانشان حمایت کنند در روزهای حساس انتخابات در مقابل نیروهایی که در مقابل برنامه‌ها و سیاست‌های انتخاباتی دولت قد علم خواهند کرد چگونه رفتار خواهند کرد؟

در تماس‌های مکرر با مسئولان وزارت کشور، آنها حاضر به صحبت و اظهارنظر در این مورد نشدند. بی‌تردید وزارت کشور در جریان دلیل این تغییرات و برکناری‌هاست اما ترجیح می‌دهد سکوت کند و در مورد آنها اظهارنظر نکند.

برکناری به دلیل یک ملاقات

فاصله بین برکناری و برگزاری مراسم تودیع مدیرکل سیاسی استان کرمان خیلی کوتاه و ناگهانی بود. خبر برکناری حجت‌الاسلام اسلامی همراه با خبر برگزاری مراسم تودیعش منتشر شد اما هیچ دلیلی برای برکناری وی عنوان نشد. در این میان اما سایت‌های محلی استان کرمان ماجرای دیگری مطرح کردند. این سایت‌ها ملاقات اسلامی با یکی از روسای جمهور پیشین ایران و انتشار عکس‌های این دیدار را دلیل اصلی برکناری او بیان کردند. با این حال، استانداری کرمان نسبت به این موضوع سکوت کرد و هیچ دلیلی را برای این برکناری عنوان نکرد و این شایعات را نه تایید کرد و نه تکذیب.

تلاش برای تماس با اسلامی و استاندار کرمان بی‌نتیجه ماند و فعالان رسانه‌ای استان کرمان نیز عنوان کردند که هیچ دسترسی به اسلامی ندارند تا دلیل این برکناری را از خود وی جویا شوند. در میانه این بی‌خبری اما نامه‌ای از عباس اسلامی خطاب به استاندار منتشر شد؛ نامه‌ای که در آن مدیر کل سابق از استاندار به دلیل حمایت‌هایش تقدیر و تشکر کرده بود. این تقدیر و تشکر مهر تاییدی بود بر بسیاری از گمانه‌زنی‌ها مبنی بر فشاری که به دلیل حضور اسلامی در سمت پیشینش بر استاندار کرمان وارد بود.

زمانی که اسلامی به عنوان مدیرکل سیاسی استان کرمان منصوب شد فشارها از سوی برخی نیروهای تندرو بر استاندار زیاد شده بود که چرا یک نیروی اصلاح‌طلب را در چنین پست مهم و حساسی قرار داده است و به نظر می‌رسد در نهایت، فشار تندروها کارگر افتاد و استاندار تسلیم آنها شد. اسلامی در بخشی از نامه خود نوشته: بنده از روز اول به دعوت جنابعالی وارد مجموعه استانداری شدم و به عهدی که با شما داشتم مبنی بر مشی دولت محترم دکتر روحانی بر اعتدال، وحدت و همدلی در جامعه به‌ویژه در بین احزاب پایبندم و تمام تلاش‌های صورت‌گرفته نیز در همین راستا بوده است ولی با توجه به برخی حساسیت‌های به وجود آمده راجع به اینجانب و از طرفی به ‌دلیل اینکه در آستانه انتخابات می‌باشیم، لازم است این مهم در فضای آرام بدون حساسیت برگزار شود و برای اینکه فضای وحدت و همدلی بیشتر شود و دولت در کمال آرامش بتواند اهداف بلندش را به پیش ببرد، بنده ماندن خودم را در اداره کل سیاسی به صلاح خودم نمی‌دانم و هر روز هم شایعات مطرح و این جابه‌جایی و تفسیر را مربوط به ملاقات و عکس اینجانب با برخی مقامات می‌کنند و از طرفی بنده به تلاش و صداقت، ایمان داشته درخواست می‌نمایم نسبت به جابه‌جایی اینجانب اقدام و بنده سرباز نظام، رهبری و دولتم و در هر کجا صلاح دانستید آماده خدمتگزاری هستم و در پایان از حمایت‌های حضرتعالی در طول مدت خدمت در استانداری کمال تقدیر و تشکر دارم.

برکناری به دلیل استقبال سرد

حسین حسن‌نژاد از طریق سایت‌های خبری متوجه برکناری‌اش شد. روز پنجشنبه و در آستانه تعطیلات دو روزه، یک خبر یک‌خطی روی خروجی سایت استانداری مازندران با این مضمون قرار گرفت: «به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری مازندران با صدور حکمی از سوی دکتر ربیع فلاح، استاندار مازندران حسین حسن‌نژاد، مدیرکل سیاسی استانداری مازندران از سمت خود برکنار شد»؛ بدون ذکر هیچ دلیل و حتی رعایت آداب معمول و تشکر از وی به دلیل خدماتش در دوران مسئولیتش.

همین امر نشان از ناگهانی‌بودن این تصمیم در استانداری مازندران داشت. در این میان اما شایعات برکناری وی به دلیل استقبال کم از رئیس‌جمهور در سفرش به ساری مطرح شد؛ شایعه‌ای که توسط استانداری مازندران تکذیب شد و استانداری بیان کرد اساسا وظایف مدیرکل سیاسی ارتباطی به موضوع استقبال از رئیس‌جمهور ندارد. اما عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده آمل و لاریجان در مجلس معتقد است به احتمال زیاد این برکناری به دلیل همین استقبال کم از رئیس‌جمهور بوده است و می‌گوید: چطور مدیرکل سیاسی استان می‌تواند بی‌ارتباط با ماجرای استقبال از رئیس‌جمهور باشد و به احتمال زیاد بر سر همین موضوع و حاشیه‌های ناشی از آن استاندار با مدیرکل خود به اختلاف خورده و تصمیم به برکناری وی گرفته است؟

حسین‌نژاد نیز از دلیل برکناری‌اش اعلام بی‌خبری می‌کند و می‌گوید: تا امروز هیچ مقامی در استانداری به طور رسمی به من نگفته است دلیل برکناری‌ام چیست و من نمی‌دانم واقعا به چه دلیل از سمت خود برکنار شده‌ام. به دلیل ضعف مدیریت یا هر چیز دیگری من اصلا در جریان نیستم و از طریق سایت‌ها در جریان برکناری‌ام قرار گرفتم.

جایگزینی یک فرماندار همسوتر در بویراحمد

سومین تغییر این تعطیلات در استان کهگیلویه و بویراحمد و در سطح فرماندار بویراحمد رخ داد. برای این تغییر هم مانند دیگر تغییرات ناگهانی این چند روز دلیل ذکر نشد اما زارعی، نماینده بویراحمد می‌گوید: استانداری طبعا نیروهایش را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و با توجه به نزدیک‌شدن روزهای حساس انتخابات باید شخصی در چنین پستی قرار بگیرد که توانایی مدیریت روزهای انتخابات متناسب با سیاست‌های دولت را داشته باشد. فرد جدید که به عنوان فرماندار منصوب شده بیشتر با دولت و برنامه‌هایش هماهنگ است.

با توجه به صحبت‌های زارعی و سابقه‌ای که در کارنامه سیدمحمدکاظم نظری وجود دارد، به نظر می‌رسد دولت در این استان نیرویی را به کار گرفته که توانایی پیاده‌سازی سیاست‌های انتخاباتی دولت را داشته باشد؛ همان هدفی که مد نظر رحمانی فضلی در ساختمان فاطمی است.

قابل ذکر است که نظری، دبیر حزب کارگزاران در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

علامت سوال بزرگ در این تغییرات و جابه‌جایی‌ها دلیل آنهاست که تا این لحظه برای هیچ یک از آنها مشخص نشده است و وزارت کشور هم در این زمینه سکوت کرد و ترجیح داد از دلایل این تغییرات ناگهانی سخنی نگوید؛ تغییراتی که شاید برای آنها ناگهانی نبوده و برای تک‌تک آنها برنامه‌ریزی کرده باشند.

به نظر می‌رسد هر چه به انتخابات نزدیک می‌شویم بیش از این با اینگونه تغییرات ناگهانی در وزارت کشور روبه رو خواهیم شد. مرد شماره یک ساختمان فاطمی عزمش را جزم کرده تا سیاست‌های حسن روحانی را تمام و کمال اجرا کند اما هنوز مشخص نیست در برابر فشار تندروها و استاندارانی که تسلیم می‌شوند چه سیاستی را در پیش خواهد گرفت.

منبع: اعتماد

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.