نماینده مردم زاهدان در مجلس در جریان طرح سوال خود در صحن علنی از وزیر امور خارجه از پاسخ های وی قانع شد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس در جریان طرح سوال خود در صحن علنی از وزیر امور خارجه از پاسخ های وی قانع شد.

به گزارش جماران، محمدحسن آصفری امروز (دوشنبه 4 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص سوال ملی حسینعلی شهریاری از وزیر امور خارجه گفت: سوال پیرامون اقدامات وزارت امور خارجه در وادار کردن کشور افغانستان برای حق آبه دریاچه هامون بوده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نتیجه بررسی های کمیسیون امنیت در این خصوص گفت: در اجرای ماده 209 آیین نامه داخلی مجلس، سوال حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان از محمدجواد ظریف که در 23 آذر ماه سال 92 از سوی هیأت رئیسه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شده بود،‌ در جلسه روز سه شنبه 28 مرداد سال 93 بررسی شد.

وی افزود: متأسفانه افغانستان از دادن حق آبه دریاچه هامون خودداری می کند و این مشکلات باعث مهاجرت درصد قابل توجهی از مردم سیستان شده و منطقه ای که به گفته یکی از مسئولان نظام، تنگه احد نظام است تبدیل به پایگاه معاندین نظام خواهد شد.

آصفری ادامه داد: وزارت خارجه در توضیحات خود با بیان اینکه درباره موضوع حق آبه هامون به شدت پیگیر است عنوان کرد شرایط جوی و بارندگی از جمله مواردی است که بر این موضوع اثرگذار بوده است ضمن اینکه طرف ما یک کشور خارجی است و وزارت امور خارجه در این ارتباط کوتاهی نکرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در نهایت شهریاری از پاسخ ظریف قانع نشد که این سوال از سوی کمیسیون به عنوان سوال ملی تشخیص داده شد.

پس از قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، حسینعلی شهریاری و محمدجواد ظریف توضیحاتی را ارایه کردند که در نهایت حسینعلی شهریاری از پاسخ‌های وزیر امور خارجه قانع شد.

نماینده مردم زاهدان تاکید کرد: از آنجایی که در حال حاضر فضای مناسبی برای تحت فشار قرار دادن وزارت امور خارجه نیست اگر دکتر ظریف قول دهد تا سه ماه آینده در رابطه با حق آبه دریاچه هامون گزارشی به هیأت رئیسه ارائه دهد از سوال خود صرف نظر می کنم.

حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد نیز در ادامه با ملی خواندن مسأله حق آبه دریاچه هامون گفت: آقای شهریاری جزو چهره های علمی دانشگاهی بوده که مشکل استان سیستان بلوچستان دغدغه ایشان است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خطاب به ظریف بیان کرد: از این رو از شما درخواست می کنیم رسیدگی به این موضوع را به طور جدی در دستور کار خود قرار دهید تا شاهد بهبود وضعیت آب دریاچه هامون باشیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با تشکر از ظریف و شهریاری و آرزوی توفیق برای آنها خاطرنشان کرد: برای حضرتعالی و همکاران شما در وزارت خارجه در اجرای شایسته برجام در چارچوب الزاماتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی تبیین فرمودند و طرح مصوب مجلس آرزوی توفیق داریم.

منبع: خانه ملت

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.