باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با رئیس سازمان پزشکان بدون مرز بابت حمله هوایی به بیمارستان این سازمان در شهر قندوز افغانستان عذرخواهی کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، حمله هوایی بامداد شنبه نیروهای ائتلاف آمریکایی به بیمارستانی تحت اداره سازمان پزشکان بدون مرز در شهر قندوز، به کشته شدن 19 تن از کارکنان و بیماران از جمله سه کودک و زخمی شدن 37 تن منجر شد.

رویترز در خبری به نقل از سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد، اوباما در گفت وگو با «جوان لیو» (Joanne Liu) گفت که تحقیقات آمریکا درباره این حادثه، روایت شفاف و کاملی از آن ارائه خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، «کریستوفر استوک» مدیرکل سازمان پزشکان بدون مرز یک روز پس از حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به بیمارستانی متعلق به این سازمان در شهر قندوز افغانستان، با جنایت جنگی خواندن آن، تحقیق یک هیات بی طرف بین المللی در مورد این حمله را خواستار شد و گفت: آنها نمی توانند به تحقیقی که تنها به وسیله ارتش آمریکا انجام شود، اعتماد کنند.
اوباما همچنین گفته در صورت نیاز تغییراتی را اعمال می کند تا وقوع حوادثی از این قبیل را در آینده نامحتمل تر سازد.
سخنگوی کاخ سفید ضمن بیان این مطلب در گفت وگو با خبرنگاران افزود: سازمان پزشکان بدون مرز خواستار تشکیل یک کمیسیون حقیقت یاب مستقل بین المللی برای تحقیق درباره حمله نیروهای آمریکایی به بیمارستان این سازمان در شمال افغانستان شده است.
به گفته ارنست، اوباما همچنین در تماس تلفنی با اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان، با خانواده های جان باختگان در این حمله ابراز همدردی کرد.
«بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ضمن محکومیت حمله هوایی به بیمارستانی در شهر قندوز افغانستان، خواستار تحقیقات بی طرفانه در خصوص این حادثه شده بود.
سفارت آمریکا در کابل هرچند در بیانه ای حمله به بیمارستان قندوز را غم‎انگیز خواند و نسبت به آن ابراز تاثر کرد اما توضیحی درباره چگونگی وقوع این رویداد نداده است.
سازمان پزشکان بدون مرز در افغانستان 400 کارمند افغان و 10 کارمند از دیگر کشورها دارد.
پیشتر نیز نیروهای خارجی مستقر در افغانستان هدف های دیگری از نیروها یا تاسیسات این کشور را هدف قرار داده بودند. نظامیان خارجی، همواره پس از حملات اشتباهی به اهداف افغان ها، از تشکیل کمیته ای برای یافتن دلایل حمله اشتباهی خبر می دهند اما تاکنون نتایج این بررسی ها اعلام نشده است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.