نمایشگاه کتاب فرانکفورت چند روز دیگر درحالی برگزار می شود که خبر حضور بحث برانگیز سلمان رشدی ، از هم اکنون اعتراضات فراوانی را برانگیخته است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، شصت و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت روز سه شنبه 13 اکتبر( 21 مهرماه ) با شعار ' سیاست و آزادی بیان ' افتتاح خواهد شد و کشور اندونزی مهمان ویژه نمایشگاه امسال خواهد بود. در کنار دهها نشست که در این نمایشگاه برگزار می شود آنچه که جلب توجه می کند و باعث اعتراضاتی در بین مسلمانان و از جمله در ایران شده، حضور بحث برانگیز و برنامه ریزی شده ی سلمان رشدی نویسنده مرتد کتاب 'آیات شیطانی' در حاشیه این رویداد فرهنگی است. براساس اطلاعات موجود، سلمان رشدی روز سه شنبه 13 اکتبر در کنفرانس خبری با حضور روسای اتحادیه ناشران آلمان و نمایشگاه کتاب فرانکفورت شرکت خواهد کرد.

این نشست روز سه شنبه ساعت 11 تحت تدابیر شدید امنیتی در یکی از سالنهای این نمایشگاه برگزار خواهد شد و خبرنگاران بعد از ثبت نام و تنها با تأیید اداره امنیت آلمان می توانند در این نشست خبری شرکت کنند. نکته مضحک این برنامه که به نام ' آزادی بیان' برگزار می شود این است که بر اساس اعلام مسئولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت، رشدی مرتد پس از سخنان خود به هیچ سئوالی پاسخ نخواهد داد و سالن را ترک خواهد کرد و خبرنگاران برای مصاحبه با مسئولان حاضر در این نشست لازم است از قبل ، سئوالات خود را از طریق ایمیل ارسال کنند.
اگر چه بطور معمول نویسندگان آثار معرفی شده در سالن انتشارات مربوطه حضور می یابند اما مرور برنامه های جنبی نمایشگاه کتاب فرانکفورت نشان می دهد که بجز این نشست، سلمان رشدی مرتد در هیچیک از نشست سالنها و غرفه ها بخصوص در هیچیک از برنامه ها با مدیریت انتشارات برتلسمان که از آن بعنوان غول رسانه ای آلمان یاد می کنند و ناشر کتاب خود رشدی است حضور نخواهد داشت.
برنامه های اعلام شده از سوی مسئولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت نشان می دهد که بر خلاف آنچه که در برخی رسانه ها اعلام شده ، سلمان رشدی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که در ساعت 17 همان روز یعنی سه شنبه 13 اکتبر برگزار می شود حضور نخواهد داشت.
اما معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تشکل های نشر فعال کشورمان نسبت به حضور رشدی مرتد در این نمایشگاه واکنش نشان داده و اعلام کردند که این امکان وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران در این رویداد فرهنگی شرکت نکند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.