'سیدمهدی حسینی' رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران روز سه شنبه در کنفرانس 'نفت و پول ' در لندن، با بیان اینکه تهران درصدد است تا هرچه سریع تر سهم از دست رفته اش را در بازار جهانی بدست آورد، اعلام کرد: به زودی از قراردادهای نفتی جدید ایران رونمایی می شود.

'سیدمهدی حسینی' رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران روز سه شنبه در کنفرانس 'نفت و پول ' در لندن، با بیان اینکه تهران درصدد است تا هرچه سریع تر سهم از دست رفته اش را در بازار جهانی بدست آورد، اعلام کرد: به زودی از قراردادهای نفتی جدید ایران رونمایی می شود.
به گزارش جماران، رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران در نخستین روز از کنفرانس دو روزه 'نفت و پول 'در لندن اعلام کرد: ایران به زودی بالغ بر 50 پروژه تولید و اکتشاف به سرمایه گذاران خارجی عرضه خواهد کرد.
وی همچنین گفت: مدل جدید قراردادهای نفتی ایران (IPC) قرار است در جریان کنفرانسی بین المللی در سال جاری میلادی ( آبان ماه امسال) در ایران و همچنین در فوریه سال 2016 میلادی در لندن رونمایی شوند.
سیدمهدی حسینی افزود که ایران تمایل دارد که سهم از دست رفته اش را از بازار نفت جهانی هرچه سریع تر بدست آورد.
رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی کشورمان همچنین در حاشیه این کنفرانس در پاسخ به سووال خبرنگاران مبنی بر اینکه چقدر طول خواهد کشید تا ایران بتواند ظرفیت تولیدش را افزایش دهد، گفت: خیلی طول نخواهد کشید؛ بلافاصله پس از برداشته شدن تحریم ها، شاید در عرض چند ماه، می توانیم 500 هزار بشکه به صادراتمان بیافزاییم.
وی افزود: پس از آن ما درصدد هستیم که یک میلیون بشکه به ظرفیت تولید و صادرات نفت خام ایران بیفزاییم. شاید در عرض کمتر از یک سال بتوانیم به ظرفیت آنچه پیش از تحریم بود، یعنی 4 میلیون بشکه در روز، بازگردیم.
حسینی ضمن ابراز تمایل از مشارکت شرکت های خارجی در بخش نفت و گاز ایران عنوان کرد، تهران در صدد است تا با جذب سرمایه گذاری خارجی تولیدش را به میزان دو میلیون بشکه در روز، افزایش دهد.
رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی اعلام کرد که مدل جدید قراردادهای نفتی ایران (IPC) با نمونه های پیش از تحریم تفاوت دارد به گونه ای که در این قراردادها به مساله سودآوری و کاهش ریسک توجه شده است.
وی همچنین در پاسخ به این سووالی در مورد فعالیت های شرکت های نفتی مرتبط با سپاه پاسداران، گفت: آنها شرکت های عادی مهندسی هستند که در ایران فعالیت داشته اند و تجربه به دست آورده اند.
حسینی با بیان اینکه شرکت های بین المللی نفتی باید از کیفیت و استاندارد مطلوبی برای مشارکت با ایران برخوردار باشند، افزود: اگر شرکت های بین المللی نفتی بخواهند با آنها کار کنند، ما مشکلی نداریم. با این حال ما در جریان مذاکرات میان شرکت های خصوصی و شرکت های بین المللی نفتی و توافقاتشان مداخله نخواهیم کرد.
براساس گزارش های منتشر شده ایران قرار است اواخر آبان ماه در تهران با برگزاری کنفرانسی از مدل جدید قراردادهای نفتی ایران (IPC) رونمایی کند، پیشتر قرار بود این کنفرانس ماه فوریه سال آینده میلادی در لندن برگزار شود که به تهران موکول شد.
گفتنی است که در جریان این کنفرانس 'عبدالله سالم البدری' دبیرکل سازمان کشورهای تولیدکننده نفت خام (اوپک) طی اظهاراتی، پیش بینی کرد که با کاهش تولید و عرضه نفت خام، قیمت ها بار دیگر افزایش و بازار نفت به سمت تعادل حرکت کند.
وی با بیان اینکه 'در انتهای این دالان روشنایی می بیند' خاطرنشان ساخت که بازار نفت ظرف یک سال و نیم آینده تعادل خود را به دست خواهد آورد.
'بن وان بوردن ' مدیرکل شرکت نفتی 'رویال داچ شل' نیز در این کنفرانس گفت که نشانه های در هم تنیده ای که حاکی از بهبود قیمت نفت خام در بازار جهانی است، دیده می شود.
کنفرانس دوروزه نفت و پول روز سه شنبه با حضور شخصیت ها و شرکت های برجسته نفتی از جمله توتال، شل و 'بی پی' در هتل اینترکانتیننتال لندن گشایش یافت.
در این کنفرانس قرار است موضوعاتی همچون تأثیر قیمت نفت بر عرضه و تقاضا، چالش های پیش روی کشورهای تولیدکننده نفت، اجرای پروژه های بزرگ نفتی و تأثیرات بازار نفت بر مسائل ژئوپلیتیک بررسی شود.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.