هر روز که می گذرد، پرده ای دیگر از عمق فاجعه منا روشن تر می شود. در روزهای اول این حادثه هولناک، کمتر کسی پیش بینی فاجعه ای را می کرد که در تاریخ برگزاری حج بی سابقه باشد. کسی فکر نمی کرد بیش از پنج هزار نفر کشته و مجروح، حاصل بی مدیریتی و همچنین بی لیاقتی حکام سعودی شده باشد.

هر روز که می‌گذرد، پرده‌ای دیگر از عمق فاجعه منا روشن‌تر می‌شود. در روزهای اول این حادثه هولناک، کمتر کسی پیش‌بینی فاجعه‌ای را می‌کرد که در تاریخ برگزاری حج بی‌سابقه باشد. کسی فکر نمی‌کرد بیش از پنج هزار نفر کشته و مجروح، حاصل بی‌مدیریتی و همچنین بی‌لیاقتی حکام سعودی شده باشد.

به گزارش جماران، فاجعه منا برای مردم کشومان حال و هوای دیگری داشت. تعداد کشته‌ها، مفقودین و مجروحین ایرانی بنا بر آمار رسمی و غیر رسمی در صدر جداول قرار داشت. کمتر ایرانی‌ای را می‌شناسیم که از اقوام دور و نزدیک وی در مکه حضور نداشت، این موضوع اضطراب و نگرانی عمیقی را در کشور ایجاد کرده بود.

حاصل این نگرانی‌ها موج ضد آل‌سعود و حکام عربستانی بود که ناگهان سراسر کشور را فراگرفت. مردم به قدری از نحوه اداره موسم حج و همچنین برخی رفتارهای آنها با حجاج و پوشش خبرهای منا متنفر شده بودند که نسبت به هر موضع ضد آل‌سعود واکنش مثبت نشان می‌دادند.

در واقع نیت پاک و همچنین تیزهوشی مردم باعث شده بود که علت حادثه منا را به وضوح درک کرده و سعی کنند با نشان دادن نفرت نسبت به اقدامات آل‌سعود، سیاست‌های این کشور را نسبت به حجاج ایرانی نرم‌تر کنند.

اما در این میان، متأسفانه برخی ارگان‌های دولتی و نیمه‌دولتی نتوانسته‌اند همگام و همپای مردم در این موج شرکت کنند؛ به عبارت دیگر، در بعضی از مواقع این ارگان‌ها با برخی بی‌سلیقگی‌ها نتوانستند صدای مظلوم و همچنین عمق فاجعه را منعکس کنند.

به عنوان مثال، در روزهای گذشته تصاویری از بوستان نهج‌البلاغه منتشر شد که ماکت‌های نمادینی از اجساد کفن‌پوش به یاد قربانیان فاجعه منا را در کف یکی از خیابان‌های آن قرار داده‌ بودند که هنوز مشخص نیست هدف از این اقدام چه بوده است؟!

بر اساس این خبر، حدود 100 جنازه کفن‌پوش را نمادین در بوستان نهج‌البلاغه روی زمین قرار دادند که این اقدام، موجب حیرت و اعتراض بسیاری از شهروندان و رهگذران در محوطه این بوستان شد.بدون شک، فاجعه منا به قدری دردناک و هولناک بوده که هر انسان آزاده‌ای با شنیدن این خبر حزن و اندوه تمام وجودش را فرا بگیرد؛ اما اینکه برخی برای پاسداشت کشته‌شدگان فاجعه منا ماکت جسد قرار دهند، به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

فرض کنید بچه کوچکی برای بازی کردن به این پارک برود، با دیدن این صحنه در ذهن کودک چه هراسی تبلور پیدا می‌کند؟ هرچند هنوز مشخص نیست این کار به ابتکار مدیریت خود بوستان نهج‌البلاغه انجام شده یا مدیریت شهرداری از پارک خواسته این کار را به اجرا بگذارد، هرچه بود کار شایسته‌ای نبوده است. اگرچه بر اساس اخبار مشخص شده، نیروهای شهرداری منطقه بلافاصله پس از اطلاع از موضوع، نسبت به جمع‌آوری نمایشگاه در محل اقدام کردند.

اما پدیده پهن کردن بیش از 100 جنازه ماکتی پایان ماجراهای بی‌سلیقگی برخی از نهادها نبوده است، بلکه اگر این روزها نگاهی به سطح شهر بیندازیم، متوجه پلاکاردهای عجیبی می‌شویم که در آن به آل‌سعود و آل‌یهود لعن فرستاده شده است. در موضوع لعن به آل‌سعود نقدی نسبت به این پلاکاردها وجود ندارد، اما نکته این است که چگونه نهاد وابسته به شهرداری نمی‌دانسته که لعن کردن آل‌یهود بسیار اقدام نامبارک و زشتی است. همیشه سیاست جمهوری اسلامی ایران احترام به اقلیت‌های دینی و مذهبی بوده است.حتی برای اینکه در موضوع صهیونیست‌ها و رژیم اسرائیل خلط مبحثی پیش نیاید، موضوع صهیونیسم را از یهودی‌ها جدا کرده‌ایم و همیشه برای قوم یهود و اقلیت یهودی کشورمان احترام فراوانی قائل هستیم.

حتی یهودیان کشومان در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند؛ بنابراین مشخص نیست برخی افراد به چه مجوزی اجازه توهین به اقلیت‌های کشورمان را دارند. از سوی دیگر، چرا مسئولان این نهادها نظارت‌های بیشتری نسبت به محتوای پلاکاردهای نسب شده در سطح شهر انجام نمی‌دهند؟

منبع: تابناک

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.