مردم داغدار گنبدکاووس با اشک و آه از نخستین گروه از زائران خود که از قضا بیشترین آمار جانباختگان و مفقودین استان گلستان را در حادثه دلخراش منا داشتند، استقبال کردند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، میدان ورودی شهر گنبد که به صورت سنتی محل استقبال شهروندان از حجاج بیت الله الحرام است، عصر روز چهارشنبه شاهد صحنه های غمباری از استقبال مردم از حجاج حادثه دیده و داغدیده شان در منا بود.

چهره های محزون گنبدی ها و چشمان اشکبار آنها در استقبال از عزیزانشان، نشان از فاجعه ای بس بزرگ و عمیق در منا داشت؛ آنان آمده بودند ولی بدون پدر، شوهر، همسر و یا مادر؛ بسیاری از آنها جانباخته و گروه بیشتری مفقود.
در منازل حجاج گنبدی نیز امروز بر خلاف سال های پیشین خبری از پخش نقل و شیرینی نیست؛ هرچه هست، اشک و ماتم و غم و اندوه در فراق عزیزانی است که در سرزمین مقدس منا برجای ماندند.
در گنبد امروز خانواده هایی بودند که آغوششان برای بغل گرفتن زائرینشان خالی ماند؛ خانواده هایی که مرد و زنشان در این سفر بی بازگشت شدند؛ جانباخته یا مفقود؛ چه فرقی می کند وقتی در آغوش عزیزانشان جای نگیرند.
در گنبد حاج خانمی را سراغ دارم که پدر و شوهر خود را در منا برجای
گذاشت و امروز خود تنها برگشت و حتی از سرنوشت عزیزانش اطلاع موثقی در دست نیست، تنها چیز مسجل، مفقود بودن دو عزیزش و کورسوی امیدی برای بازگشت آنان است.
امروز بسیاری از پسران ودختران گنبدی که با اشک شوق پدر و مادر خود را راهی زیارت خانه خدا، مقدسترین مکان روی زمین کرده بودند، خون گریه کردند؛ در میان حجاج بازگشته نه از پدر خبری هست و نه از مادر؛ آنها هردو در منا جان باخته اند و یا یکی جانباخته و دیگری مفقود است.
بسیاری از زوج هایی که از گنبد و با هزاران آرزو و شوق، شانه به شانه هم راهی زیارت خانه خدا شده بودند، امروز تنها برگشتند، بی شوهر یا بی همسر؛ جانباخته یا مفقود، چه فرقی می کند وقتی قرائن و شواهد، امیدها برای زنده بودن مفقودین را کمرنگ کرده است؛ بسیار کمرنگ.
امروز در خانه های حاجیان ترکمن اهل سنت، وقتی که به رسم دیرین با آب زمزم از مستقبلین پذیرایی شد، بی شک تمامی آنها در دل صبر بر این مصیبت را از خداوند مسئلت کردند و نیز دعا برای بازگشت به سلامت مفقودین را.
امروز چه می توان به خانواده های حاجیان داغدار گفت تا تسلای دل ریششان باشد، جز آین آیه شریفه قرآن کریم: وَمَن یَخْرُجْ مِن بَیْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَی اللّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلی اللّهِ وَکَانَ اللّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا (سوره مبارکه نساء آیه 100)
و هر گاه کسی از خانه خویش برای هجرت به سوی خدا و و رسول بیرون آید و در سفر، مرگ وی فرارسد اجر و ثواب چنین کسی برخداست و خدا پیوسته آمرزنده و مهربان است.
آری، امروز داغدیدگان منا دلخوش به این وعده الهی هستند که اجر عزیزان آنها به قدری بزرگ است که خدای مهربان و یاور صابران، خود اجر آنها را خواهد و این وعده ای بس دلپذیر است.
در استان گلستان سنگینترین خسارت حادثه منا را حاجیان دو کاروان اعزامی اهل سنت از شهرستان گنبد کاووس در شرق این استان تحمل کردند و بر اساس آمار منتشره تمامی 20 زائر جانباخته استان گلستان همگی از عضای این دو کاروان هستند.
کاروان شماره 38017 استان گلستان به مدیریت ارازمحمد زاهد کلته که حاجیان اهل سنت گنبدی در قالب آن به سرزمین وحی اعزام شده بودند، امروز بدون 16 حاجی جانباخته خود به میهن بازگشت.
از 31 زائر مفقود استان گلستان نیز اکثریت قریب به اتفاق مفقودان متعلق به دو کاروان اهل سنت گنبد هستند و کاروان 38017 بیشترین آمار مفقودین را دارد.
طبق برنامه اعلامی، کاروان 38036 گنبد به مدیریت عبدالرحیم تیم پرور نیز که حاجیان اهل سنت را درخود جای داده، پنجشنبه شب وارد فرودگاه گرگان می شود؛ این کاروان نیز چهار جانباخته و تعداد زیادی مفقود دارد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.