جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با بیان اینکه تاکنون ۱۷۰ طرح مختلف اعم از خدماتی و عمرانی تحویل تولیت های عتبات عالیات شده است، از هزینه کرد ۹ هزار میلیارد ریال در تولیت های عتبات عالیات خبر داد.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با بیان اینکه تاکنون ۱۷۰ طرح مختلف اعم از خدماتی و عمرانی تحویل تولیت‌های عتبات عالیات شده است، از هزینه کرد ۹ هزار میلیارد ریال در تولیت‌های عتبات عالیات خبر داد.

به گزارش جماران، مسعود شوشتری در آیین رونمایی از ضریح مطهر حبیب بن مظاهر که در مصلای نماز جمعه کرج برگزار شد، افزود: طرح توسعه حرم امام حسین به نام صحن حضرت زینب به زودی آغاز می‌شود که این طرح دارای ۱۶۴ هزار مترمربع زیربنا بوده که ۴۶ هزار مترمربع مساحت بنای این طرح است.

وی ادامه داد: همچنین طرح ترفیع گنبد امام حسین و کم حجم کردن ستون‌های حرم امام حسین هم اجرا می‌شود بطوری‌که گنبد از فاصله ۱۰۰متری نمایان و حدود یک و نیم متر هم به عرض بین ضریح و ستون‌ها افزوده خواهد شد.

شوشتری یکی دیگر از طرح‌های در دست اجرای این ستاد را ساخت بیمارستان ۱۲۰ تختخوابی امام سجاد در کربلای معلی دانست و افزود: ساخت این بیمارستان تاکنون ۹۷ درصد پیشرفت داشته و امیدواریم بتوانیم به زودی این پروژه را تحویل تولیت حرم بدهیم.

وی اظهار کرد: علی‌رغم اینکه در توسعه حرم امامان حسین و علی دارای رغیب بودیم ولی هماهنگی با تولیت حرم‌ها در اوج خود است و لازم است تا قدردانی از این تولیت‌ها برای اجرای این طرح‌ها داشته باشیم.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور همچنین به طرح توسعه حرم امامین جوادین اشاره کرد و گفت: سنگ کاری رواق‌ها، بازسازی درب‌ها و طلاکاری آن‌ها انجام شده و دو صحن امام رضا در باب المراد و صحن صاحب الزمان در باب الانباری در کل در فضایی حدود ۱۷۰ هزار مترمربع ساخته می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ستاد بازسازی عتبات عالیات بیش از ۱۰ سال است که خادم تولیت‌های مختلف شده است گفت: ما این افتخار را داریم که نماینده تمام مردم ایران هستیم و اگر این کمک‌های مردم نبود امروز نمی‌توانستیم این حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها از عتبات را انجام دهیم و افتخاری برای ایران است در اوج هماهنگی با تولیت‌ها این فعالیت‌ها را انجام دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه گل سرسبد طرح‌های بازسازی عتبات، ساخت صحن حضرت زهرا در کنار حرم امام علی در نجف اشرف است افزود: این صحن با ۲۱۸ هزار مترمربع زیربنا دارای ۱۰۰ هزار متر مربع فضای زیارتی و ۱۱۸ هزار مترمربع فضای غیرزیارتی می‌شود.

شوشتری بیان داشت: صحن حرم حضرت علی کوچک‌ترین صحن در ابعاد ۱۱۰ در ۱۱۰ متر است که با بهره برداری از این طرح، حدود ۲۱۸ هزار متر مربع به فضای حرم افزوده می‌شود که به کوری چشم دشمنان شیعه بیش از ۱۰۰هزار زائر و نمازگزار را در آنجا می‌توانیم اسکان دهیم.

وی در خصوص ویژگی‌های این طرح عمرانی گفت: این طرح در اوج خود بی‌نظیر و یک طرح هنری اسلامی است و با هنرمندی اساتید دانشگاهی طراحی و در دست اجرا است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: طرح توسعه حرم امامین عسگریین از دیگر طرح‌های در دست اقدام است و امیدواریم روزی برسد که زائر و زوار در این حرم اسکان یافته و امنیت در آنجا برقرار شود.

وی با بیان اینکه امیدواریم روزی صدای اذان از این تولیت شنیده شود، افزود: امیدواریم با راه اندازی حوزه علمیه در این تولیت بتوانیم شیعیان را اسکان دهیم.

شوشتری در ادامه با اشاره به رونمایی از ضریح حبیب بن مظاهر گفت: ضریحی که امروز رونمایی می‌شود پنجمین ضریحی است در ایران ساخته شده و تحویل تولیت حرم امام حسین می‌شود.

وی با بیان اینکه اولین ضریح ساخته شده در زمان پس از سقوط رزیم بعث عراق، ضریح حرم امام حسین بود، افزود: دومین ضریح مربوط به حضرت مسلم، سومین ضریح برای حضرت ابراهیم مجاب در حرم امام حسین و چهارمین ضریح نیز به امامین عسگریین تعلق دارد که ساخته و آماده انتقال است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک شاهد نصب این ضریح، در حرم امام حسین و در جوار ضریح امام حسین بر روی مزار حبیب بن مظاهر باشیم.

گفتنی ست، ساخت ضریح حبیب بن مظاهر به همت مردم استان البرز از حدود ۲.۵ سال پیش آغاز و امروز با حضور جمع کثیری از مردم استان و همچنین مسوولین استانی و کشوری و مسوولین تولیت آستان مقدس حرم امام حسین و سفیر عراق در ایران رونمایی شد.

منبع: ایلنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.