گروهی از مشتاقان نجوم مدلی کوچک‌شده و ۱۱ کیلومتری از منظومه شمسی را روی شن‌های تیره صحرای نوادا ایجاد کرده‌اند تا بتوانند با استفاده از آن فیلمی کوتاه درباره ابعاد و فواصل سیاره‌های این سامانه بسازند.

به گزارش جماران، الکس گوروش کارگردان فیلم‌های علمی می‌گوید تنها راه برای دیدن مدل کوچک‌شده از سامانه خورشیدی،‌ساختن آن بود. وی به همراه دوستش این مدل را با محاسبه فواصل میان سیاره‌ها روی شن‌های صحرای نوادا ایجاد کرده و کل پروژه را در فیلمی هفت دقیقه‌ای ثبت کرده‌است.

در این ماکت سیاره‌های عطارد، ونوس و زمین به ترتیب نسبت به خورشید 68 متر، 136 متر و 176 متر فاصله دارند. فاصله مشتری، زحل و اورانوس نیز تا خورشید 917 متر، 1770 متر و 3379 متر در نظر گرفته‌شده‌است درحالی که نپتون در فاصله 5632 متری و در حاشیه سامانه خورشیدی قرار گرفته است. فاصله حقیقی نپتون تا خورشید حدود چهار میلیارد و 506 میلیون کیلومتر است.
این گروه با این ایده که تصویرسازی‌های رایج از سامانه خورشیدی مدلی کاملا نادرست از آن را خلق کرده‌اند، تصمیم به ایجاد این ماکت زمینی را گرفته و برای ایجاد خط مدار سیاره‌ها ار رد چرخ‌های خودرو استفاده کردند.

منبع: همشهری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.