کسانی که توانسته اند در صحنه مذاکرات دشوار هسته ای این چنین بدرخشند و به فرموده رهبری «خوب ظاهر شوند»، قطعاً این شایستگی را نیز دارند که چشمان بیدار ملت ایران برای رصد تحرکات بیگانگان باشند و از حقوق ملت در تمام زمینه ها حفاظت کنند.

روز پنجشنبه در آخرین مهلت مخالفان برجام در کنگره و سنای آمریکا، سرانجام طرح مشروط جمهوری خواهان در سنا رای نیاورد و توافق هسته ای با ایران توانست از سدی که جمهوری خواهان در برابر آن ایجاد کرده بودند عبور کند.

به گزارش جماران، بدین ترتیب اکنون کلیه کشورهای گروه 1+5 و شورای امنیت سازمان ملل آماده اجرای توافق هستند و از نظر آنها مانعی بر سر راه اجرائی شدن برجام وجود ندارد.

طرح مشروط سنای آمریکا برای تایید برجام این بود که درصورتی که ایران زندانیان آمریکائی را که در اختیار دارد آزاد کند و رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسد، آمریکا نیز توافق هسته ای را به رسمیت بشناسد. طراحان این طرح چون می دانستند ایران حاضر به پذیرفتن شرط های آنها نخواهد شد، این پیشنهاد را مطرح کردند تا مشکل خود را در زمینه کمبود تعداد اعضاء مخالف توافق در کنگره حل کنند و از این طریق مانع اجرائی شدن برجام شوند. این، آخرین تیری بود که مخالفان آمریکائی برجام در ترکش داشتند و آخرین فرصتی بود که می توانستند برای جلوگیری از اجرائی شدن برجام تلاش کنند. اکنون دولت آمریکا بهانه ای برای کوتاهی کردن در زمینه اجرای توافق هسته ای با ایران ندارد و باید همانطور که اروپا برای برداشتن تحریم ها اقدام کرده است، به تعهدات خود در رفع تحریم ها عمل کند.

کسانی که از شکست سنای آمریکا در مخالفت با توافق هسته ای با ایران دچار خسران شده اند، صهیونیست ها و جمهوری خواهان آمریکا هستند. جمهوری خواهان نیز با تحریک صهیونیست ها به صحنه مخالفت با توافق هسته ای کشیده شدند. شرط به رسمیت شناخته شدن رژیم صهیونیستی توسط ایران که در طرح روز پنجشنبه سنای آمریکا آمده بود، یکی از نشانه های حضور صهیونیست ها در پشت صحنه مخالفت جمهوری خواهان با برجام است.

شکست سنای آمریکا در مخالفت با برجام، که شکست رژیم صهیونیستی نیز محسوب می شود، در واقع پیروزی بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است. این روزها نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، بشدت نگران است و احساس می کند راهی غیر از عقب نشینی از مواضع افراطی خود ندارد. در مقابل، اکنون تمام کسانی که برجام را برای صلح و امنیت جهانی مفید می دانند، باید برای اجرای موفق آن تلاش کنند و در ایران نیز همراهی های لازم در این زمینه صورت بگیرد.

نکته قابل تامل، ارائه تحلیل های وارونه ایست که این روزها برخلاف واقعیت های مشهود و ملموس ارائه می شود. در اینکه آمریکا همچنان شیطان بزرگ است تردیدی نیست، در اینکه آمریکا در راس استکبار جهانی قرار دارد نیز تردیدی نیست و در اینکه ما باید به مبارزه با استکبار ادامه دهیم نیز تردیدی نیست، اما اینکه رویکرد جدید کشورهای اروپائی در تعامل با ایران را بازی آنها در چارچوب طرحی بدانیم که آمریکا طراح آنست و آنها از خود اراده ای در این زمینه ندارند، سخن نامعقولی است کما اینکه جنگ زرگری دانستن اختلاف رژیم صهیونیستی با آمریکا برسر برجام نیز سخنی غیرمنطقی است.

تردیدی وجود ندارد که سران کشورهای اروپائی از رفت و آمدهایشان به ایران، منافع مورد نظر کشورهای خود را دنبال می کنند. این، امری طبیعی و عادی است که در تعامل میان تمام کشورها وجود دارد و ما خودمان نیز با هر کشوری رابطه برقرار کنیم و رفت و آمد و تعامل داشته باشیم، در پی جلب منافع خودمان هستیم.

اصولاً روابط کشورها با همدیگر برهمین پایه استوار است و جلب منافع کشورها از اصول انکارناپذیر روابط بین الملل است. آنچه در این میان مهم است و باید مورد توجه باشد اینست که هر کشوری مراقب باشد در تعامل با دیگران دچار خسران نشود. اگر روابط با کشورها براین اساس باشد، رفت و آمدها، انعقاد پیمان ها و قراردادها نه تنها ایرادی ندارد، بلکه لازمه حیات کشورهاست. نگرانی سران رژیم صهیونیستی از برجام نیز از اینجا ناشی می شود که برخلاف میل آنان اکنون اروپا با تعامل با ایران درحال دهن کجی کردن به آمریکا و صهیونیست ها و لابی جهانی صهیونیسم است.

برای جمهوری اسلامی ایران در زمینه تعامل با کشورهای جهان سه نکته وجود دارد که باید رعایت شوند و با رعایت این سه نکته، در زمینه رفت و آمدها و تبادلات و تعاملات بین المللی کشورمان با جهان هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. اول اینکه ما رژیم صهیونیستی را چون غاصب و نامشروع است، به رسمیت نخواهیم شناخت و برای ازاله آن نیز تلاش می کنیم. دوم اینکه تصمیم به برقراری یا عدم برقراری رابطه با آمریکا در اختیار رهبری است و دولت در این زمینه تابع سیاستی است که رهبری تعیین می کنند. و سوم اینکه دستگاه های دولتی در تعاملات خود با کشورها در چارچوب قانون اساسی عمل می کنند و هر اقدامی که خارج از این چارچوب باشد غیرقانونی است.

با رعایت این سه نکته، دغدغه ای باقی نمی ماند و لزومی ندارد عده ای اقدام به ارائه تحلیل هائی کنند که دور از واقعیت است و حتی با اقتدار نظام جمهوری اسلامی منافات دارد. ما یک ملت انقلابی، مسلمان، با اراده و برخوردار از یک نظام مردمی هستیم که مصالح خود را تشخیص می دهیم و به کسی اجازه نمی دهیم به حقوقمان تجاوز کند. تجربه 36 سال گذشته نشان داده است که نظام جمهوری اسلامی در برابر هیچ قدرتی تسلیم نمی شود و از منافع ملت ایران به درستی دفاع می کند. موفقیت در مذاکرات هسته ای نشان داد دولتمردان ایرانی می توانند در عرصه بین المللی حتی در برابر 6 قدرت جهانی از حقوق ملت ایران دفاع کنند و پیروز شوند. اینکه علیرغم این پیروزی بزرگ، عده ای با تحلیل های وارونه خود چنین وانمود کنند که سفر سران کشورهای اروپائی به ایران به نفع ما نیست و یا در چارچوب نوعی هماهنگی با آمریکا صورت می گیرد، نشانه عدم توجه به واقعیت های موجود و ناسپاسی نسبت به زحمات و مجاهدت های مردان سیاست خارجی و مذاکره کنندگان هسته ای و بطور کلی دولتی است که با حرکت در چارچوب تعادل توانسته مانع تجاوز قدرت های سلطه گر به حقوق ملت ایران شود.

منصفانه نیست که افرادی به جای حمایت از دولتمردان سخت کوش، با ارائه تحلیل های تخیلی، آرامش مردم را برهم بزنند و افکار عمومی را دچار تشویش کنند. علاوه بر وظیفه اخلاقی و ملی، تعهد اسلامی نیز ایجاب می کند همه قدردان زحمات و تلاش های مذاکره کنندگان هسته ای که توانستند در کارزاری بین المللی حقوق ملت ایران را از چنگ دزدان سرشناس جهانی خارج کنند و توطئه حساب شده و خطرناک صهیونیسم بین الملل را خنثی نمایند، باشیم و آنها را برای ادامه این حرکت موفق یاری نمائیم.

کسانی که توانسته اند در صحنه مذاکرات دشوار هسته ای این چنین بدرخشند و به فرموده رهبری «خوب ظاهر شوند»، قطعاً این شایستگی را نیز دارند که چشمان بیدار ملت ایران برای رصد تحرکات بیگانگان باشند و از حقوق ملت در تمام زمینه ها حفاظت کنند.

منبع: روزنامه جمهوری اسلامی

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.