سیدهادی خامنه ای، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام راهی استان کهگیلویه شد تا در همایش اصلاح طلبان استانی با عنوان «ما به روشنی آفتاب می اندیشیم» سخنرانی کند. هادی خامنه ای پس از سخنرانی در جمع اصلاح طلبان کهگیلویه و بویراحمد به همراه برخی چهره های اصلاح طلب استانی در جمع خبرنگاران حاضر شد تا پاسخگوی سوال های آنان باشد. نسبت اصلاح طلبان با دولت، پرونده هسته ای، انتخابات مجلس دهم و خبرگان رهبری، ارتباط او با رهبری انقلاب، نظارت استصوابی، مساله حصر، حوادث٨٨، رابطه با ایران و مسائل دیگر محور سوالات خبرنگاران از سیدهادی خامنه ای بود.

سیدهادی خامنه‌ای، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام راهی استان کهگیلویه شد تا در همایش اصلاح‌طلبان استانی با عنوان «ما به روشنی آفتاب می‌اندیشیم» سخنرانی کند. هادی خامنه‌ای پس از سخنرانی در جمع اصلاح‌طلبان کهگیلویه و بویراحمد به همراه برخی چهره‌های اصلاح‌طلب استانی در جمع خبرنگاران حاضر شد تا پاسخگوی سوال‌های آنان باشد. نسبت اصلاح‌طلبان با دولت، پرونده هسته‌ای، انتخابات مجلس دهم و خبرگان رهبری، ارتباط او با رهبری انقلاب، نظارت استصوابی، مساله حصر، حوادث٨٨، رابطه با ایران و مسائل دیگر محور سوالات خبرنگاران از سیدهادی خامنه‌ای بود.

باید مجلسی همسو با دولت تشکیل شود

مدیرمسوول روزنامه‌های جهان اسلام و حیات نو، با بیان اینکه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای انتخابات مجلس دهم و خبرگان رهبری برنامه دارد چرا که این دو در جای خود مهم هستند، افزود: به ویژه انتخابات مجلس در این مقطع زمانی اهمیت بیشتری دارد و لازم است مجلسی همراه با دولت و خواست‌های مردم که کارشکنی نکند و به دنبال خواست گروه اقلیت نباشد، تشکیل شود.

در مواقع مقتضی با رهبری در خصوص مسائل سیاسی رایزنی می‌کنم

سیدهادی خامنه‌ای در پاسخ به سوالی در خصوص ارتباطش با مقام معظم رهبری، گفت: این موضوع یک مساله خصوصی است با این حال با ایشان ارتباط خانوادگی دارم. وی افزود: در مواقع مقتضی و موارد لازم با ایشان رایزنی می‌کنم که این رایزنی‌ها در برخی موارد بی اثر نبوده و تاثیراتی داشته است.

اصلاح‌طلبی بازگشت به قانون را می‌خواهد

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام، اختلاف میان اصلاح‌طلبان را امری قبیح دانست و گفت: تعریف اصلاح‌طلبی آشنایی و اعتقاد به مصالح عالیه و منافع کشور است و با اختلاف پیش نمی‌رود. سیدهادی‌خامنه‌ای، از رد صلاحیت‌ها به عنوان مشکلی تکراری برای اصلاح‌طلبان یاد کرد و افزود: مجموعه نظارتی و ممیزی وظیفه خود می‌داند که با برخوردهای سخت و تند با اصلاح‌طلبان از ورود آنان به مجلس جلوگیری کند و اصلاح‌طلبان نیز در مقابل مقاومت می‌کنند.

افرادی با رعایت معیارهای‌ لازم انتخاب شوند

سید هادی خامنه‌ای روشنگری، فرهنگسازی و راه‌اندازی گفت‌وگو را از جمله وظایف اصلاح‌طلبان در راستای آماده‌سازی اذهان مردم و آشناسازی آنان با مبانی اصلاح‌طلبی دانست و گفت: با این اقدام خود مردم می‌توانند قضاوت کنند و نسبت‌ها و برچسب‌های ناروا را تشخیص دهند و دیگر امکان فریب دادن مردم وجود نخواهد داشت. دبیرکل مجمع خط امام، اظهار داشت: در عین حال در واکنش به رد صلاحیت‌ها که یک امر قابل پیش‌بینی است باید افرادی با رعایت معیارهای‌های لازم انتخاب شوند که درصورت لزوم بدل رد صلاحیت‌شدگان باشند و همچنین مدیریت و صلاح‌اندیشی اصلاح‌طلبان در مواردی که بنا به مصلحت، دو نفر یا چند نفر همزمان تایید صلاحیت می‌شوند لازم است.

اصلاح‌طلبان دلیلی برای عبور از روحانی ندارند

سید هادی خامنه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اصلاح‌طلبان قصد عبور از روحانی را دارند، تاکید کرد: اصلاح‌طلبان به دنبال افرادی هستند که صلاحیت مدیریت را در جایگاه خود داشته باشند و به تابلوی سیاسی مدیران نگاه نمی‌کنند چنانچه اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری رای تعیین‌کننده‌ای به روحانی دادند و دلیلی برای عبور از او ندارند.

دولت روحانی موجب ایجاد شرایط بهتر برای کشور شده است

سیدهادی خامنه‌ای با بیان اینکه دولت روحانی در مقایسه با دولت گذشته، موجب ایجاد شرایط بهتر، قانونی، معقول و منطقی شده است و برای ارزیابی در خصوص عملکرد این دولت هنوز زمان داریم، گفت: این دولت در عرصه سیاست خارجی و بین‌المللی دولت از مردان کارآمدی استفاده کرد و تجربه نشان داده است با انتخاب فرد کاردیده و مناسب با وجود همه مشکلات کار پیش می‌رود. وی، با اظهار امیدواری برای موفقیت دولت یازدهم در همه عرصه‌ها، اظهار داشت: ما تا اینجا راضی هستیم و انتخابات آینده در مساله موفقیت دولت بسیار مهم است.

نظارت استصوابی تفسیر خاصی از قانون اساسی است

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام در خصوص نظارت استصوابی با انتقاد از این نوع نظارت بر تایید یا رد صلاحیت نامزدهای مجلس شورای اسلامی گفت: از ابتدا با حاکم شدن نظارت استصوابی مخالف بودیم و اکنون نیز این نوع نظارت که تفسیر خاصی از قانون اساسی است باید مورد مطالعه، بررسی و گفت‌وگوی طرفین صاحب نظر قرار گیرد. سیدهادی خامنه‌ای خاطرنشان کرد: احترام به رای اکثریت شدنی نیست مگر اینکه شیوه‌ای به غیر از نظارت استصوابی وجود داشته باشد درست مانند چیزی که در اوایل انقلاب در وزارت کشور وجود داشت و این گزینش‌ها توسط هیات امنا انجام می‌گرفت. سیدهادی خامنه‌ای با بیان اینکه نباید کسانی که دارای رای اکثریت هستند به بهانه‌ای
رد صلاحیت شوند، به ترکیب مجلس کنونی اشاره کرد و گفت: مجلس نهم به دلیل رد صلاحیت گسترده در دوره گذشته برآمده از رای اکثریت مردم نیست.

حصر از یاد نرفته است

سیدهادی خامنه‌ای در همین ارتباط گفت: در همان اوایلی که بحث نظارت استصوابی مطرح شد ما مخالف آن بودیم و بنا داشتیم که این موضوع به مجلس بیاید و ما بنا داشتیم در قالب یک قانون با آن مخالفت کنیم که بعد خبردار شدیم مجلس را دور زده‌اند و در مجمع تشخیص مصلحت‌نظام آورده‌اند و یک تفسیر خاصی از قانون اساسی شده است. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه صحبت در زمینه نظارت استصوابی نیاز به مباحث حقوقی و گاه مناظره در صدا و سیما دارد، افزود: صدا و سیما باید این کار را انجام دهد نه اینکه عده‌ای را بیاورند و تنها در آن‌جا گل بگویند و گل بشنوند لذا نیاز به بحث حقوقی دارد که آیا این‌گونه تفسیر از نظارت درست است یا خیر. سیدهادی خامنه‌ای در پاسخ به سوالی در خصوص مساله حصر اظهار داشت: حافظه تاریخی مردم ضعیف نیست و این مساله فراموش نشده است لیکن به دلیل برخی برخوردهای صورت‌گرفته شرایطی پیش آمده که موجب شده است این موضوع حل‌نشده باقی بماند.

امیدواریم بقیه نمایندگان از علی مطهری یاد بگیرند

سیدهادی خامنه‌ای با بیان اینکه هزاران ساعت در خصوص مساله حصر در صدا وسیما، رسانه‌ها و منابر به صورت یک‌طرفه بحث شده است و طرف مقابل هیچ امکانی برای بیان نظرات خود نداشته است، گفت: تنها کسی که توانسته در مجامع مختلف از جمله صدا و سیما در این ارتباط صحبت کند علی‌مطهری بوده است که هر روز مواضع او شفاف‌تر می‌شود و امیدواریم نمایندگان دیگر مجلس از او یاد بگیرند و حق نمایندگی را این‌گونه ادا کنند.

فیلم پاره شدن عکس امام خمینی (ره) در سال ۸۸ ساختگی بود

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام در خصوص برخی شعارها که توسط اصلاح‌طلبان در خصوص نه غزه و نه لبنان گفته شده، افزود: برخی در لباس اصلاح‌طلبی و با دیدگاه خود، از سوریه بد گفته‌اند که اشتباه کرده‌اند و امروز به صراحت می‌گوییم که هم غزه و هم لبنان و تاکید می‌کنیم که هر دولتی روی کار بیاید باید به سوریه کمک کند. دبیرکل مجمع نیروهای خط امام گفت: اصلاح‌طلبان نشان‌دار معتقدند که فلسطین و غزه و لبنان و یمن جزو جاهایی هستند که جمهوری اسلامی موظف است از آنها حمایت کند و اگر صلاح می‌داند کمک دفاعی کند. سید هادی خامنه‌ای اضافه کرد: پخش آن مراسم که در آن شعار نه غزه و نه لبنان را می‌دادند و عکس امام خمینی (ره) را پاره کردند، به نظر من ساختگی بود.

مجلس دوم یکی از بهترین مجالس انقلاب اسلامی است

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه بهترین عملکرد در میان مجالس مختلف از دوره اول تا نهم متعلق به کدام مجلس بود، گفت: به نظر من دوره دوم از بهترین مجالس بود که هر چند اصلاح‌طلبان در آن دوره در اقلیت قرار داشتند منشا تصویب قانون‌های خوبی از جمله قانون کار، مالیات و … بود. سیدهادی خامنه‌ای با بیان اینکه در مجلس اول همه گرایش‌ها حضور داشتند، گفت: در دوره اول طرفداران امام در مجلس همبستگی داشتند، اختلاف چپ و راست به معنای امروزی آن در مجلس دوره دوم شکل گرفت، دوره سوم از این جهت حایزاهمیت بود که اکثریت در دست نمایندگان خط امام بود و مزیت مجلس دوره پنجم هم این بود که با وجود اینکه از جریان مخالف چپ‌ها بودند اما به وزرای خاتمی رای مثبت دادند. دبیرکل مجمع نیروهای خط امام، با بیان اینکه مجلس نهم با دولتی مثل دولت اعتدال هم همکاری نمی‌کند و به همین حد اعتدال هم راضی نیست و آمادگی برای همکاری ندارد، اظهار داشت: این مجلس به دلیل رد صلاحیت گسترده نماینده اقلیت خاص جامعه است و نه اصلاح‌طلبی و نه اصولگرایی را قبول ندارد. سیدهادی خامنه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا عدم قبول نظارت استصوابی مخالف ولایتمداری نیست، گفت: نظر دادن با فرمان دادن متفاوت است و حتی امام خمینی (ره) هم نظر خودش را به عنوان دستور عنوان نمی‌کرد و هر کس می‌تواند نظر خودش را داشته باشد. وی به این خبرنگار توصیه کرد: هیچ‌وقت این‌گونه سوال نکنید و مرز استدلال و منطق را رعایت کنید و درصدد خارج کردن طرف سوال‌شونده از حوزه بحث و هو کردن او و طرفدار منطق بگم بگم حاکم‌شده در دوره قبل نباشید. سیدهادی خامنه‌ای همچنین در پاسخ به سوالی درباره پرونده هسته‌ای گفت: اگر روند مذاکرات در چارچوب خودش قرار و انجام بگیرد و مثل دولت گذشته کودکانه نباشد، هر نتیجه‌ای بگیرد برای ما خوب است. این فعال سیاسی در ادامه با اشاره به دشمنی ایران و امریکا، اظهار کرد: نباید به ارتباط بین امریکا و ایران خوش‌بین باشیم، چراکه بحث اسراییل در میان است. سیدهادی خامنه‌ای ابراز داشت: تا هنگامی که امریکا دست از اسراییل برنمی‌دارد، نباید انتظار ارتباط میان ایران و امریکا را داشته باشیم. دبیرکل مجمع نیروهای خط امام در ادامه ایران را کانون توجهات جهانیان دانست و گفت: ما نیز در داخل باید این موضوع را جدی بگیریم، چراکه تمام تلاش غرب برای دور نگه‌داشتن جهان اسلام از تحولات جهانی است.

منبع: اعتماد

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.