مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستارا از تخریب 13 مورد دیگر از ساخت و سازهای غیر مجاز در منطقه حیران آستارا در غرب استان گیلان مطابق دستور مقام قضایی خبر داد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، ایرج شیارکار گفت: مطابق تبصره دو ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، 13 مورد از ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه حیران تخریب شد.

وی با اشاره به اینکه حکم تخریب این سازه ها بنا به دستور دادستان عمومی و انقلاب آستارا اجرایی شد ، افزود: تخریب این 13 مورد ساخت و ساز غیر مجاز، طی عصر دیروز و امروز اتفاق افتاد.
شیارکار با یادآوری اینکه صبح روز گذشته ( 16 شهریور ) نیز 11 مورد ساخت و ساز غیر مجاز تخریب شده بود ، اضافه کرد: طی دو روز در مجموع، 24 مورد از ساخت و سازهای غیر مجاز در حیران سفلی و وسطی تخریب و قلع و قمع شد.
وی مجموع وسعت این سازه ها را 25 هزار و 715 متر مربع عنوان کرد و گفت: این 24 مورد شامل سازه های در حال ساخت و فاقد انشعاب نظیر ویلا ، سوییت ، انبار ، پی ریزی ساختمان ، فنس کشی و دیوار کشی در اراضی کشاورزی بود که تخریب شد.
شیارکار در ادامه گفت: 41 مورد پرونده مربوط به ساخت و سازهای خارج از طرح هادی در دستگاه قضایی مطرح بوده که برای شش مورد، حکم قلع و قمع و برای شش مورد قرار منع تعقیب صادر شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر نیز علیه 29 مورد ساخت و ساز غیرمجاز مربوط به محدوده خارج از طرح هادی نزد دستگاه قضایی اقامه دعوی شده که با صدور حکم نهایی، اقدامات لازم انجام خواهد شد.
حیران ، دهستانی در 30 کیلومتری آستارا با دو هزار و 200 هکتار مساحت است که از این میزان، یک هزار و 200 هکتار به مستثنیات اشخاص و یک هزار هکتار به منابع ملی تعلق دارد.
منطقه حیران از توابع شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و همجوار با استان اردبیل است.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری روز گذشته (دوشنبه) در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی که در تهران و با حضور استاندار گیلان برگزار شد، با اشاره به مسائل مربوط به تخلفات صورت گرفته در گردنه حیران خاطرنشان کرد: دولت در صیانت از اراضی ملی و کشاورزی مصمم است و نمی تواند از کنار تخلفات گردنه حیران بگذرد و نسبت به آن بی تفاوت باشد.
کاظم پالیزدار مشاور معاون اول رییس جمهوری و مسوول دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، معاونین وزیر جهاد کشاورزی و روسای سازمان های جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و امور اراضی کشور، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغی، معاون بنیاد مسکن کشور و مشاور وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت المال؛ نیمه مردادماه امسال در سفر دو روزه به گیلان، ضمن بازدید از منطقه حیران بندر آستارا، در نشست ستاد پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز استان حضور یافتند.
محمدعلی نجفی استاندار گیلان نیز پیش از این، از تشکیل کمیته ای ویژه به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و عضویت مدیران دستگاه های ذیربط اجرایی از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، راه و شهرسازی و ... برای مقابله با پدیده زمین خواری در گردنه حیران خبر داده بود.
مساحت استان گیلان 14 هزار و 711 کیلومتر است. از مجموع اراضی ملی گیلان؛ 565 هزار هکتار اراضی جنگلی، 245 هزار هکتار اراضی مرتعی و 288 هزار هکتار اراضی ملی جلگه ای و 11 هزار هکتار اراضی ساحلی مستحدث ( سواحلی که با پسروی دریا ایجاد می شود) است

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.