وزیر ارتباطات در پاسخ به منتقدان فیلترینگ هوشمند گفت: فکر می کنم مرجعی که باید این مساله را بررسی کند خارج از جایی است که این اتفاق رخ داده است.

وزیر ارتباطات در پاسخ به منتقدان فیلترینگ هوشمند گفت: فکر می‌کنم مرجعی که باید این مساله را بررسی کند خارج از جایی است که این اتفاق رخ داده است.

به گزارش جماران، محمود واعظی امروز در حاشیه همایش رایانش ابری در جمع خبرنگاران حاضر شده و به پاسخگویی به برخی از سوالات که اغلب آنها درباره موضوع همایش امروز بود، پرداخت.

وی در بخشی از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که نظر و ارزیابی او از صحبت‌های اخیر دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای مبنی بر ناموفق‌ بودن اجرای طرح فیلترینگ هوشمند چگونه است؟ اظهار کرد: شاید در این حوزه اطلاعات غلطی به ایشان منتقل شده باشد، اما در هر صورت مرجعی که باید این مساله را بررسی کند آنجا نیست.

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که بهره‌مندی از رایانش ابری چه تاثیری خواهد داشت، توضیح داد: با توجه به صحبت‌های اخیر مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر حمایت از کسب‌وکارهای دانش بنیان این بحث می‌تواند باعث شود شرکت‌های کوچک و گروه‌های فعال بدون آنکه از نظر سخت‌افزاری هزینه‌ای کنند با امکاناتی که دولت در اختیار آنها قرار می‌دهد فعالیت‌های خود را دنبال کنند.

وی همچنین متذکر شد: معمولا اینگونه است که 80 درصد هزینه‌هایی که شرکت‌ها صرف می‌کنند، صرف زیرساخت‌ها می‌شود اما اکنون کلیه زیرساخت‌ها را فراهم کرده‌ایم تا آنچه در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد موجب شود رونق کسب‌وکار آنها بیشتر شود.

واعظی با بیان این‌که برای اجرای رایانش ابری سه فاز در نظر گرفته شده، اظهار کرد: بیش از آنکه ما در خصوص اجرای این طرح اعلام رسمی کنیم 170 شرکت برای این طرح ثبت نام کرده بودند که از این میان 67 شرکت برای فعالیت پذیرفته شدند.

وی با تاکید بر این‌که از جمله مزایای اجرای این طرح آن است که افراد می‌توانند براساس نیازشان امکانات و ظرفیت بگیرند متذکر شد: در حال حاضر هفت دیتاسنتر آماده سرویس‌دهی است و براساس تلاش‌هایی که صورت گرفته امیدواریم تا پایان سال 11 دیتاسنتر دیگر که مراحل کار آنها دنبال شده است، به پایان رسیده و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وزیر ارتباطات در عین حال تاکید کرد: تلاش دولت بر آن است که در این حوزه هرگاه شرایط به گونه‌ای بود که فعالیت بخش خصوصی دارای توجیه اقتصادی بود، کار به فعالان این بخش واگذار شود.

وی در عین حال از طراحی قوانین مربوط به این بخش در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خبر داده و اظهار کرد: پس از تدوین و ابلاغ مصوبات این بخش نیز مانند دیگر مصوبات میان ما و اپراتورها و شرکت‌های مختلف لازم‌الاجرا خواهد بود.

واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که با اجرای این طرح تا چه میزان اشتغال ایجاد می‌شود، توضیح داد: اکنون نمی‌توان رقم دقیقی اعلام کرد، اما به هرحال در کنار این طرح وزارت ارتباطات برنامه‌های مختلفی برای ایجاد اشتغال دارد به طور مثال با ارائه‌ی پروانه‌های ارتباطات ثابت ( FCP) و یا اپراتورهای مجازی (MVNO) شغل‌های متعددی ایجاد خواهد شد.

وزیر ارتباطات در بخش پایانی صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال ایسنا که مدتی است که مسوولان شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت از عدم توانمندی برای ارائه‌ی خدمات در 80 درصد مناطق شهر تهران خبر می‌دهند، متذکر شد: مشکل این بخش نیز به بحث این شرکت‌ها با مخابرات برمی‌گردد که به دنبال آن هستیم این مسائل حل شود، چرا که برای فعالیت این شرکت‌ها لازم است آنها از داکت‌ها و کابل مسی استفاده کنند.

منبع: ایسنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.