وزیر جهاد کشاورزی از وجود رانت در واردات روغن خام به کشور خبر داد و گفت: عده ای می خواهند روغن را که در همه دنیا ارزان شده، گران کنند و نسبت به نخریدن دانه های روغنی تهدید هم می کنند.

وزیر جهاد کشاورزی از وجود رانت در واردات روغن خام به کشور خبر داد و گفت: عده ای می‌خواهند روغن را که در همه دنیا ارزان شده، گران‌ کنند و نسبت به نخریدن دانه‌های روغنی تهدید هم می‌کنند.

به گزارش جماران، وی خطاب به صنایع روغن نباتی گفت: بیخود کردید که دانه روغنی از کشاورز نمی‌خرید؛ کشور بی‌صاحب نیست که تهدید می‌کنید.

محمود حجتی امروز - سه شنبه - در سومین گردهمایی سراسری مدیران وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: چهار میلیارد دلار واردات صورت گرفته است که به همین میزان سرمایه های بین نسلی از جمله نفت را فروخته ایم و دانه روغنی وارد کرده ایم. از سوی دیگر تهدید می کنند که از امروز سویا نمی خریم، بیخود کردید که نمی‌خرید.

وی افزود: در همه دنیا قیمت روغن کاهش یافته است و چون در داخل افزایش نیافته تهدید می‌کنند؛ مگر کشور صاحب ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: گوشی به این حرف ها و تهدیدها نخواهیم سپرد و در این زمینه تولید کلزا هم در تناوب، تقویت خاک، تامین نیاز کشور و حمایت از زنجیره تولید باید توسعه یابد اما مشکلاتی به علت رانت در واردات بوده و هست که باید مراقبت کرد، چرا که مقام معظم رهبری هم به شخص من فرمودند که "مراقب واردات باش".

حجتی تاکید کرد: اگر مراقبت نکنیم تولید روی دست‌مان می ماند. وضعیت بازار روغن خام در جهان با توجه به کاهش قیمت نفت و سر ریز دانه های روغنی در بازار مصرف مستقیم که در سوخت های بیو مورد استفاده قرار می گرفت باعث افت قیمت روغن خام شد به گونه ای که علیرغم افزایش نرخ ارز برای واردات از 1224 تومان به 2900 تومان قیمت این محصولات نسبت به گذشته کاهش یافت که این همین وضعیت مشکلاتی در داخل کشور ایجاد کرده است.

وی گفت: استانداردسازی تولید،واردات و مصرف انواع کود و سم در کشور به عنوان دو عنصر موثر در تولید محصولات کشاورزی سالم که در گذشته مغفول مانده بود در دولت یازدهم مورد توجه قرار گرفت و ثمره آن افزایش تولید محصولات کشاورزی به ویژه محصولات راهبردی بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: درآمدهای دولت وضعیت خوبی ندارد چرا که درآمدها یا از مالیات تامین می شود یا از نفت؛ در زمینه نفت که دو سال گذشته دو نیم میلیون بشکه صد دلاری نفت صادر می کردیم و امروز یک میلیون تن نفت چهل دلاری، که البته همه این منابع هم در اختیار دولت قرار نمی گیرد بنابراین میزان درآمدهای دولت نسبت به سال های گذشته بسیار کاهش یافته است.

حجتی ادامه داد :بخش دیگری از درآمدهای دولت از طریق مالیات تامین می شود و در این شرایط رکودی مالیات را باید از چه کسی گرفت. باید از بنگاه ها گرفت که با انباشت کالا دارند و نتوانستند محصول خود را بفروشند یا اینکه توان پرداخت ندارند.

ولی اظهار امیدواری کرد : در یک دوره منطقی مشکلاتی که وجود دارد را بتوانیم پشت سر بگذاریم ودر است زمینه منابعی از خارج تامین کنیم و از طریق قانون خروج از رکود به این مهم برسیم و در زمینه تورم نیز امیدواریم بتوانیم آن را تک رقمی کنیم و با حال این مشکلات بهره وری را افزایش دهیم و با افزایش تقاضا بتوانیم رونق را با کشور بازگردانیم.

منبع: ایسنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.