رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تاکید کرد که رژیم صهیونیستی عملا در حال تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی است و در همین راستا، معتکفین و نگهبانان این مسجد را تبعید کرده و می خواهد موجودیت باطل خود در این مسجد را تثبیت کند.

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تاکید کرد که رژیم صهیونیستی عملا در حال تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی است و در همین راستا، معتکفین و نگهبانان این مسجد را تبعید کرده و می‌خواهد موجودیت باطل خود در این مسجد را تثبیت کند.

به گزارش جماران، خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در کنفرانسی خبری در دوحه خواستار بسیج عمومی ملت فلسطین به ویژه ساکنان قدس به منظور دفاع از مسجد الاقصی و فعال‌سازی تمامی شیوه‌های مقاومت برای مقابله با صهیونیست‌های اشغالگر شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، مشعل افزود که در مرحله حساس کنونی باید دستان مقاومت برای دفاع از مسجدالاقصی و مقابله با رژیم صهیونیستی باز گذاشته شود و همه برای دفاع از قبله نخست بسیج شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش خواستار اتخاذ یک استراتژی واحد و مشترک برای دفاع از مسجد مبارک الاقصی شد و خطاب به رهبران جنبش فتح گفت: اگر ما امروز برای دفاع از مسجد الاقصی متحد نشده و دست به دست هم ندهیم، پس چه زمانی می‌توانیم با یکدیگر متحد باشیم؟

خالد مشعل که در کنار پلاکاردی که تصویر شهید رهام دوابشه، مادر نوزاد شیرخواره فلسطینی بر آن نقش بسته بود، به رژیم صهیونیستی هشدار داد که از آزمودن صبر ملت فلسطین و امت اسلامی خودداری کند.

وی در رابطه با دعوت به برگزاری نشست شورای ملی فلسطین نیز اظهار داشت که دعوت یک‌سویه تشکیلات خودگردان برای برگزاری این نشست موجب تعمیق دودستگی و اختلافات داخلی شده و هرگز موجب مشروعیت‌بخشی به سازمان آزادی بخش نمی‌شود.

مشعل تاکید کرد، عاقلانه و قابل قبول نیست که دو جنبش حماس و جهاد اسلامی که بخش عمده پروژه مقاومت فلسطین را تشکیل می دهند، در نشست شورای ملی حضور نداشته باشند و از طرفی هم اصلا پذیرفتنی و عاقلانه نیست که اعضای پارلمان فلسطین برای نشست شورای ملی دعوت شوند اما اجازه نداشته باشند جلسات پارلمان را برگزار نمایند.

وی ضمن اشاره به این که دودستگی و اختلافات داخلی و غیاب نهادهای ملی ضربه بزرگی به مساله و آرمان فلسطین زده است، تاکید کرد که سازمان آزادی‌بخش باید مرجعی جامع برای تمامی اقشار جامعه فلسطین باشد.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس خاطرنشان کرد، طرحی قابل قبول است که هدف از آن برچیدن دودستگی باشد نه تعمیق آن. دعوت صورت گرفته برای برگزاری نشست شورای ملی اقدامی کاملا فردی است که مشورتی در مورد آن انجام نگرفته است.

خالد مشعل اظهار داشت: ما با ابلاغ پیامی به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان به واسطه صائب عریقات، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش درخواست کردیم که فعلا نشست شورای ملی برگزار نشده و به وقت دیگری موکول شود.

مشعل ابراز امیدواری کرد، ابو مازن و دیگر رهبران فتح به توصیه‌های حماس توجه کرده و این نشست را به تعویق بیاندازند.

او همچنین رویکردی برای خروج از بحران کنونی فلسطین ارائه و پیشنهاد داد که نشست شورای ملی فلسطین به بعد از حصول توافق ملی و زمینه سازی برای برگزاری هرچه بهتر آن به منظور سر و سامان دادن به اوضاع سازمان آزادی بخش بر اساس توافقنامه های به امضا رسیده به تعویق بیفتد.

خالد مشعل همچنین خواستار اتخاذ استراتژی ملی مشترک برای مقابله با رژیم صهیونیستی و برگزاری نشست کادر رهبری موقت سازمان آزادی بخش، پارلمان فلسطین و تشکیل دولت وحدت ملی شد.

او همچنین خواستار ورود به گفتمان ملی در هر زمان و مکانی برای اجرای بندهای توافقنامه‌های قاهره و دوحه و برگزاری انتخابات مجلس و ریاست تشکیلات خودگردان شد.

منبع:‌ ایسنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.