کمیسیون ویژه اما این روزها مهمانانی هم دارد که شاید در نگاه اول ناخوانده به نظر برسند اما براساس برخی خبرها گویا آنها هم خوانده می شوند.

کمیسیون ویژه اما این روزها مهمانانی هم دارد که شاید در نگاه اول ناخوانده به نظر برسند اما براساس برخی خبرها گویا آنها هم خوانده می شوند.

به گزارش جماران، حضور برخی نمایندگان غیرعضو در این کمیسیون کمی حاشیه برانگیز شده است. جلسه پشت جلسه. روایت این روزهای کمیسیونی است که برای بررسی برجام به صورت ویژه تشکیل شده است. کمیسیونی که این روزها شده است محلی برای رفت و آمد. از مذاکره کنندگان امروز گرفته تا مذاکره کنندگان دیروز. مهمانانی که به کمیسیون خوانده می شوند کم نیستند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر خارجه، معاونانش و شاید همین روزها رییس مجلسی که خود روزی دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است هم جزو مهمانان خوانده باشد. مجلس تعطیل است اما جلسات کمیسیون ویژه برقرار است. نمایندگانی که عضو این کمیسیون هستند قید تعطیلات تابستانی را هم زده اند تا به بررسی توافقی برسند که برایش مذاکره کنندگان هم قید تعطیلات بسیاری را زده بودند. کمیسیون ویژه اما این روزها مهمانانی هم دارد که شاید در نگاه اول ناخوانده به نظر برسند اما براساس برخی خبرها گویا آنها هم خوانده می شوند.

حضور برخی نمایندگان غیرعضو در این کمیسیون کمی حاشیه برانگیز شده است. بسیاری نسبت به حضور آنهایی که عضو این کمیسیون نیستند اما حضور دارند، سوال می کنند و برخی شان حاشیه سازی هایی هم می کنند و انتقاد هایی دارند. جلسات از رسانه ملی هر چند با برخی کاستی ها پخش می شود اما سوالات عجیب برخی افراد غیرعضو در این کمیسیون کمی در این روزها جنجالی شده است.

**مهمانان ناخوانده چه کسانی هستند؟
نگاهی کوتاه به جلسات اخیر کمیسیون ویژه برجام لیست این مهمانان ناخوانده را نشان می دهد. حمید رسایی، مهدی کوچک زاده، زهره طبیب زاده، حبیب آقاجری، احمد امیرآبادی فراهانی و قاسم جعفری از جمله افرادی بودند که در جلسات اخیر کمیسیون ویژه برجام حضور داشته اند. نمایندگانی که دارای خط فکری تقریبا مشابهی با یکدیگر هستند. در این میان اما آنچه بیشتر به نظر می رسد حجم بالای سوالات عجیب و غریب این نمایندگان از مهمانان است. سوالاتی که در جلساتی که با حضور تیم مذاکره کننده فعلی برگزار می شود بیشتر و در جلساتی که با حضور تیم مذاکره کننده سابق برگزار می شود کمتر می شود. با این حال هرچه بیشتر می گذرد انتقادها به حاشیه سازی های این افراد در کمیسیون بیشتر می شود. روز گذشته احمد شوهانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در همین مورد گفت: اعضای کمیسیون ویژه مانند رسایی و کوچک زاده فکر نمی کنند و زاکانی به عنوان رییس این کمیسیون باید دقت کند که تحت تاثیر فضاسازی دوستانش قرار نگیرد. به گزارش ایلنا، وی با اشاره به ایجاد حواشی توسط برخی نمایندگان غیرعضوی که در جلسات کمیسیون شرکت می کنند، خاطرنشان کرد: بنابر آیین نامه مجلس این نمایندگان درصورت موافقت هیات رییسه کمیسیون ویژه اجازه حضور در جلسات را دارند اما نباید به آنها اجازه حاشیه سازی داده شود. وی افزود: البته این نمایندگان پیش از این در جلسات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز شرکت می کردند اما باتوجه به اینکه کمیسیون ما یک کمیسیون تخصصی بود، اجازه نمی دادیم این نمایندگان غیرمتخصص بیش از حد در مسائل ورود کنند، اما حالا باتوجه به حضور آقای زاکانی و دیگر دوستان در کمیسیون، این اجازه به آنان داده می شود و خیلی وقت ها هم محل مشورت قرار می گیرند. مساله این است که این نمایندگان غیرعضو با پیش کشیدن مسائل جانبی، کمیسیون ویژه را از هدف خود دور می کنند.

**حضور افراد غیرعضو با دعوت هیات رییسه کمیسیون برجام
با این حال سوال اصلی در این روزها این بود که حضور نمایندگان غیرعضو در کمیسیون ویژه برجام با چه مجوزی صورت می گیرد. سوالی که روز گذشته عزت الله یوسفیان ملا به آن پاسخ داد. رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس حضور افراد غیرعضو در کمیسیون ویژه را تنها با دعوت رییس یا هیات رییسه کمیسیون امکان پذیر دانست. عزت الله یوسفیان ملا در مورد حضور برخی نمایندگان مجلس غیرعضو کمیسیون برجام در این کمیسیون تصریح کرد: حضور افراد غیر عضو در کمیسیون تنها باید با دعوت رییس کمیسیون یا هیات رییسه انجام شود. نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان غیرعضو در کمیسیون در جلسات کمیسیون حق رای نخواهند داشت. با توضیحات رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به یک نتیجه جدید می رسیم، اینکه یا رییس کمیسیون یا یکی از اعضای هیات رییسه کمیسیون ویژه برجام از این نمایندگان غیرعضو برای حضور در جلسات این کمیسیون دعوت به عمل آورده اند و اگر چنین دعوتی به عمل نیامده است حضور آنان غیرقانونی خواهد بود. هرچند با توجه به خط فکری مشابه هیات رییسه این کمیسیون با این نمایندگان غیرعضو احتمال چنین دعوت هایی منتفی به نظر نمی رسد اما این همان سوالی است که هیچ کدام از این نمایندگان غیرعضو تمایلی برای پاسخ به آن ندارند.

حمید رسایی حاضر به گفت وگو با «اعتماد» نشد و سایر نمایندگان هم پاسخی برای علت حضورشان نداشتند. با این حال حمید رسایی در صفحه اینستاگرام خود پاسخ مفصلی در مورد حضورش در جلسات این کمیسیون داد و نوشت: «امروز برخی رسانه های اصلاح طلب به حضور بنده و برخی همکاران نماینده که عضو کمیسیون برجام نیستند اما در جلسات آن شرکت می کنند، اعتراض کرده بودند. مطابق قانون، هر نماینده می تواند در جلسات کمیسیون هایی که عضو آنها نیست، بدون حق رای شرکت کند و درباره موضوعات جلسه اظهارنظر کند. از جلسه اول کمیسیون برجام تاکنون آقایان زارعی، امیرآبادی، کوچک زاده و بنده، به صورت مرتب و منظم و برخی همکاران دیگر به صورت غیر مرتب با وجود اینکه عضو کمیسیون برجام نیستیم اما در جلسات شرکت داشته ایم و ان شاءالله حضورمان را ادامه می دهیم تا بیناتر شود هر آن کس که نتواند ببیند». با این حال هنوز علت حضور این مهمانان نامشخص است و معلوم نیست این نمایندگان غیرعضو بالاخره خوانده هستند یا ناخوانده. اما نکته دیگر اینجاست که حضور نمایندگان غیرعضو تنها به کمیسیون ویژه برجام ختم نمی شود. این نمایندگان که در کمیسیون امنیت ملی مجلس هم حضور ندارند حتی در بازدیدها از تاسیسات هسته ای هم حضور دارند. نکته ای که مشخص نیست با چه مجوزی صورت می گیرد.

*منبع: روزنامه اعتماد

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.