رئیس جمعیت طرفداران ایمنی راه ها با اشاره به اینکه ۲۳ درصد تلفات سوانح رانندگی ما را موتورسواران تشکیل می دهند، گفت: ۳۰ درصد علت بروز سوانح رانندگی خواب آلودگی است.

رئیس جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها با اشاره به اینکه ۲۳ درصد تلفات سوانح رانندگی ما را موتورسواران تشکیل می‌دهند، گفت: ۳۰ درصد علت بروز سوانح رانندگی خواب‌آلودگی است.

به گزارش جماران، محمد بخارایی در مراسم راه‌اندازی دوازدهمین دفتر ایمنی راه‌ها در استان تهران، گفت: در کمیسیون بین‌المللی ایمنی، امسال سال مراقبت از کودکان در سوانح رانندگی نام‌گذاری شده است که باید همه کشورها در راستای تحقق این هدف تلاش کنند.

وی با تاکید براینکه ایمنی شاخص مؤثر در حوزه فرهنگ است، افزود: ۲۳ درصد تلفات سوانح رانندگی ما را موتورسواران تشکیل می‌دهند؛ از ۱۶هزار و ۸۰۰ نفر کشته شدگان سالانه سوانح رانندگی، ۳۸۰۰ نفر موتورسواران هستند.

رئیس جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها با بیان اینکه متاسفانه تفکری وجود دارد مبنی براینکه موتورسواران بسیار تخلف می‌کنند، بیان کرد: بنابراین آنها را شهروند درجه ۲ می‌دانیم در حالی که باید قوانین رانندگی و ایمنی برای همه یکسان باشد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه ۲۰ درصد از تلفات سوانح رانندگی کشور را عابران پیاده تشکیل می‌دهد و ۳۰ درصد علت بروز سوانح رانندگی خواب‌آلودگی است، گفت: این موارد برنامه‌ریزی دقیق فرهنگی و عزم ملی را می‌طلبد. تلفات سوانح رانندگی نسبت به ۱۰ سال اخیر تا ۳۰ درصد کاهش یافته است، اما این رقم باید بیشتر کاهش یابد.

همچنین در این مراسم عارف رومینا معاون فنی، ایمنی و بهره‌برداری اداره کل حمل و نقل استان تهران، گفت: تلفات سوانح رانندگی از چالش‌های پیش‌روی کشور ما است و با وجود کاهش به‌سزای تلفات سوانح رانندگی وضعیت ما در این حوزه همچنان قرمز است.

وی با بیان اینکه جمعیت طرفداران ایمنی راهها از سازمان‌های مردم‌نهاد است که از سال ۸۸ تشکیل شد و به موضوع ایمنی راهها پرداخت، افزود: بهبود وضعیت و ارتقای فرهنگ ایمنی از اهداف جمعیت طرفداران ایمنی راهها است. حوزه فعالیت جمعیت در دو بخش اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی است که در بخش فرهنگ‌سازی می‌توان به مصادیقی نظیر فرهنگ راه‌سازی و پل‌سازی، فرهنگ عبور و مرور و رانندگی ایمن اشاره کرد.

رومینا افزود: توسعه فرهنگ عمومی و مشارکت در بهسازی و نگهداری راهها و همکاری با انجمن‌های مردم‌نهاد داخلی و بین‌المللی، تلاش جهت تهیه نظام جامع ایمنی، توسعه و ارتقای دانش حمل‌ونقل حرفه‌ای و جلب مشارکت و تشویق خیرین و تشکیل کارگروه‌های فنی در حوزه ایمنی راهها از روش‌های اجرایی جمعیت طرفداران ایمنی راهها است.

معاون فنی، ایمنی و بهره‌برداری اداره کل حمل و نقل استان تهران اظهار داشت: کمیته فرهنگی در جمعیت طرفداران ایمنی راهها شکل گرفته و توسعه رفتارهای ایمن کاربران آسیب‌پذیر راه و ترویج شیوه‌های نوین امدادرسانی جاده‌ای از اهداف کمیته است.

منبع: مهر

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.