نشست تخصصی تبیین اندیشه های حضرت امام در نگارستان حضرت امام خمینی(س) اصفهان با موضوع بررسی جایگاه زنان کشور در مقایسه با آرمانهای حضرت امام خمینی و با سخنرانی دکتر گنجی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در این نشست دکتر کنجی گفت:در حال حاضر همچنان بخش زیادی از زنان جامعه در جایگاه واقعی خود قرار ندارند و با توجه به استعداد وتوانایی زنان در مسایل اجتماعی بیشتر به جنبه های شعاری توجه شده تا مسایل اصلی و زیر بنایی که به مبنای اسلام و قرآن واندیشه های امام خمینی (س) نزدیکتر است .

وی با اظهار نگرانی از تضعیف و عدم درک صحیح جایگاه واقعی سیمای زن، گفت: برای اینکه بتوانیم وضعیت زنان در جامعه را بهبود و ارتقا ببخشیم لازم است تا با اندیشه های بنیان گذار انقلاب در رابطه با زنان بیشتر آشنا شویم و آنها را به کار ببندیم.

وی با بیان اینکه امام خمینی برای شناخت و فهم میزان اهمیت نقش زنان در جامعه چند منبع مهم معرفی کردند، اظهار کرد: اولین منبع شناخت را امام (س) ، خانواده قرار دادند و اینکه امام (س) در چه خانواده ایی بزرگ شدند و خانمهایی که اطراف امام خمینی (س) بودند چه شخصیتها و منش هایی داشتند .

این فعال حقوق زنان، دومین و مهمترین منبع را قرآن کریم و احادیث مرتبط به زن و جایگاه وی در آفرینش دانست و ادامه داد: سومین منبع شناخت امام (س) از زن ایرانی ، سیره حضرت زهرا (س) است که امام (س) مقام قدسی ، علمی و معرفتی برای حضرت فاطمه زهرا(س) قائل بودند و آن شناخت را به زن ایرانی معرفی و منتقل کردند .

گنجی در ادامه افزود: چهارمین منبعی تاریخ حضور و نقش زن در وقایع معاصر ایران است. امام مطالعات تاریخی زیادی داشتند و همین مطالعات تاریخی به شناخت امام از زنان به طور موثر کمک کرده است.

وی به تحلیل جملاتی از امام درباره زنان پرداخت و گفت: جملاتی مثل زن انسان است آن هم یک انسان بزرگ ، زن مربی جامعه است ، از دامن زن انسانها پیدا می شود، جملات نشان دهنده دیدگاه قرآنی و سیره زهرایی (س) در وجود امام است که به خوبی تجلی گردیده است .

این فعال حقوق زنان به انتقاد از جایگاه زن در نظام اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر همچنان بخش زیادی از زنان جامعه در جایگاه واقعی خود قرار ندارند و با توجه به استعداد و توانایی زنان در مسایل اجتماعی، بیشتر به جنبه های شعاری توجه شده تا مسایل اصلی و زیر بنایی که به مبنای اسلام و قرآن واندیشه های امام خمینی (س) نزدیکتر است .

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.