پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران: اصغر میرشکاری_ با عرض تبریک سالروز تولد حضرت زهرا(س) و فرزندش خمینی بزرگ به همه هم میهنان عزیز و به ویژه بانوان محترم و بزرگداشت روز "زن": والائی شأن و بزرگی موقعیت "مادر" بر اساس آنچه در آموزه های دینی سفارش شده است، در حدی از اعتبار است که بی نیاز از شاهد و ذکر نمونه می باشد اما برای تأکید و تذکر شواهدی را در آینه عمل و اندیشه امام خمینی(س) به طور اجمال به نظاره می نشیند و به مخاطبان محترم تقدیم می نماید: 1_ در نگاه امام خمینی(س) "زن"، از آنجا که انسان است و همانند همه موجودات جلوه رحمت الهی و دارای کرامت و شرافت ذاتی است، مورد حرمت و ارج گذاری است و از جایگاه ارجمندی برخودار است: _ « زن مظهر تحقق آمال بشر است. زن پرورش دِه زنان و مردان ارجمند است. از دامن زن مرد به معراج مى‏ رود. دامن زن محل تربیت بزرگ زنان و بزرگ مردان است.» (صحیفه امام،ج7 ،ص341) _ و به عنوان زن نمونه: « ... فاطمه زهرا- سلام اللَّه علیها... زنى که افتخار خاندان وحى [است‏] و چون خورشیدى بر تارک اسلام عزیز مى‏ درخشد. زنى که فضایل او همطراز فضایل بى‏ نهایت پیغمبر اکرم و خاندان عصمت و طهارت بود. زنى که هر کسى با هر بینش درباره او گفتارى دارد و از عهده ستایش او بر نیامده- که احادیثى که از خاندان وحى رسیده به اندازه فهم مستمعان بوده- و دریا را در کوزه‏ اى نتوان گنجاند، و دیگران هر چه گفته ‏اند به مقدار فهم خود بوده، نه به اندازه مرتبت او. پس اولى‏ آنکه از این وادى شگفت در گذریم »( همان، ج‏12، ص274 ) 2_ اما "زن" با این شأن و منزلت، به عنوان همسر و مادر در اندیشه و عمل امام خمینی(س)، جایگاه ویژه و منحصر به فردی را می یابد و به جا است که قبل از بیان شمه ای از ارزش " مادر" از منظر امام خمینی(س) به طور اجمال از ویژگیها و نیز روشهای رفتاری معمول در خانواده امام خمینی ذکری به میان آید و باشد که با بررسی تفصیلی صاحب نظران از این کانون پربرکت به عنوان نمونه ای حسنه، و ترویج آن، در جهت استحکام بنیان خانواده در کشور و اعتلای فرهنگ یک خانواده موفق اقدام بایسته به عمل آید و چه به جا است که همه رسانه به خصوص آنها که مأموریت ملی دارند، با احساس مسئولیت به این کار مبادرت ورزند و در ترویج خوبیها بیش از پیش سهیم باشند. اما به گمان این قلم، با جمع بندی اجمالی چنین حاصل می شود که: _ در خانواده امام، اصول و آرمانهائی همچون: پاکدامنی و پرهیز از گناه، خوش خلقی، حفظ حرمت تمامی اعضای خانواده، داشتن درک متقابل و انتظارات معقول، رعایت حقوق یکدیگر، رعایت اصل آزادی و آزادگی، فراهم آوردن زمینه رشد و تعالی افراد خانواده، تربیت صحیح فرزندان در امور فردی و آماده سازی آنها برای سالم سازی جامعه، تحول آفرینی و پرهیز از روزمرگی و ... حاکم بوده است . و در روشها:

_ همکاری، عشق و علاقه و محبت تمام اعضا به یکدیگر و بر زبان آوردن آن ، داشتن زبان تشکر و قدر دانی، دیدن زحمتها و تلاش برای تعدیل و یا کم کردن آن، به کار گیری ادبیات مناسب و مثبت در زندگی روزمره و پرهیز از ایراد گیری و امر و نهی، شیوه معمول بوده است. ( دقت شود که هرکدام از این امور در عمل و در مسائل خانوادگی می تواند معجزه آفرین باشد و سلامت زندگی را به جد تضمین کند.) به عنوان یک نمونه عینی، عنوان نامه های حضرت امام برای همسرشان گواهی صادقی بر این مدعا است که در کنار آن انبوهی از خاطرات به جا مانده این حقایق را صحه می گذارد: تصدقت شوم، الهی قربانت بروم ... ، خدمت مخدره محترمه ... ، مخدره محترمه عزیزه... ، خانم محترمه...، خانم محترمه عزیزه ام...، خانم عزیزم... و امضاهای پای نامه ها : "ایام عمر و عزت مستدام. تصدقت، قربانت، روح الله." " پدر بچه ها" ، " پدر فرزندانت"، " پدر اولاد شما" ، " خودم" و... واقعا هم گویای خوش سلیقگی است و هم بیانگر خیلی خوبیهای محبت آفرین و صد البته آموزنده.

خانم حضرت امام نقل می کنند: " امام همیشه احترام مرا داشتند، هیچ وقت با تندی صحبت نمی کردند، اگر لباس و چای می خواستند، می گفتند «ممکن است بگوئید فلان لباس را بیاورند؟» گاهی اوقات هم خودشان چای می ریختند. ... همیشه در اتاق جای بهتر را به من تعارف می کردند. تا من نمی آمدم سر سفره، غذا خوردن را شروع نمی کردند. به بچه ها هم می گفتند: صبر کنید خانم بیاید. ... حاضر نبودند که من در خانه کار کنم. ... من پشت سر ایشان اتاق را جارو می کردم و وقتی منزل نبودند لباس بچه ها را می شستم. ... به مصطفی خیلی احترام می گذاشت . مثلا می گفت ناهار نخورید تا مصظفی بیاید. پایش را جلو او دراز نمی کرد. البته آقا هیچ موقع پایش را دراز نمی کرد. و لی به مصطفی احترام خاصی می گذاشت. اینها و نمونه های بسیاری دیگر گواهی صادق بر سلامت روابط در خانواده ای است که گوئی شعبه ای از کوثر فاطمی است و حاصلش خیر و برکتی بر دوام است که ان شاءالله مستدام باد. (علاقمندان می توانند در این زمینه به کتاب هم "نفس بهار" از انتشارات مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) مراحعه فرمایند) اکنون و جهت پرهیز از به درازا کشیدن بحث، این زمینه کلام را بر می چیند و برای مقام والای مادر به یک مطلب از حضرت امام (س) در این باب بسنده می کند که در نامه ای عرفانی اخلاقی به فرزندش نگارش یافته و اوج معرفت و زیبائی را در نهایت حلاوت و شیرینی عرضه می دارد:

« بزرگ ترین وصیّت من به تو فرزند عزیز، سفارش مادر بسیار وفادار تو است. حقوق بسیار مادرها را نمى‏ توان شمرد و نمى‏ توان به حق ادا کرد. یک شبِ مادر نسبت به فرزندش از سال‏ها عمر پدر متعهد ارزنده‏ تر است. تجسّم عطوفت و رحمت در دیدگان نورانى مادر، بارقه رحمت و عطوفت ربّ العالمین است. خداوند تبارک و تعالى قلب و جان مادران را با نور رحمت ربوبیّت خود آمیخته آن گونه که وصف آن را کس نتوان کرد و به شناخت کسى جز مادران درنیاید و این رحمت لا یزال است که مادران را تحمّلى چون عرش در مقابل رنج‏ها و زحمت‏ها از حال استقرار نطفه در رحم و طول حمل و وقت زائیدن و از نوزادى تا به آخر، مرحمت فرموده؛ رنج‏هایى که پدران یک شب آن را تحمّل نکنند و از آن عاجز هستند. این که در حدیث آمده است که «بهشت زیر قدمهاى مادران است» یک حقیقت است و این که با این تعبیر لطیف آمده است براى بزرگى عظمت آن است و هشیارى به فرزندان است که سعادت و جنّت را در زیر قدم آنان و خاک پاى مبارک آنان جستجو کنید و حرمت آنان را نزدیک حرمت حق تعالى نگهدارید و رضا و خشنودى پروردگار سبحان را در رضا و خشنودى مادران جستجو کنید. مادران گرچه همه نمونه‏ اند لکن بعض آنان از ویژگى‏هاى خاصّى برخوردارند و من در طول زندگى با مادر محترم تو و خاطراتى که از او- در شب‏هایى که با اطفال خود مى‏ گذراند و در روزها نیز- دارم، او را داراى این ویژگى‏ها یافتم. اینک به تو اى فرزند و به سایر فرزندانم وصیّت مى‏ کنم که کوشش کنید در خدمت به او و در تحصیل رضایت او پس از مرگ من، همان گونه که او را از شماها راضى مى ‏بینم در حال زندگى و پس از من بیشتر در خدمتش بکوشید.» (صحیفه امام، ج‏16، ص:225و226)

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.