پایگاه اطلاع رسانی جماران: زنده یاد صادق طباطبائی از جمله افرادی بود که با اولین برخورد بر دل می نشست چنان که گوئی سالها با شما مأنوس بوده است و یا شما با او انس داشته اید. حسن برخورد صادقانه و بی تکلف، شیرینی و جذابیت بیان، وسعت اطلاعات و آگاهی ها در موضوعات مختلف و به ویژه در مسائل اجتماعی، شناخت تحلیلی از مسائل و مناسبات بین المللی و داشتن درک درست و واقع بینانه از آن، حضور فعال در مواقف و اوقاتی از تاریخ انقلاب اسلامی و ارتباط با مبارزین و افراد موثر در روند آن از جمله مرحوم دکتر شریعتی، شهید بهشتی، دکتر چمران، به ویژه دائی بزرگوار و آزاد اندیش شان امام موسی صدر و علی الخصوص حضرت امام خمینی(س) چه در مقطع نجف و چه در زمان اوج گیری انقلاب و مقطع پاریس و ایفای نقش مثبت در این مقاطع و پس از آن و تا بعد از پیروزی انقلاب هم، در کنار تیز هوشی فوق العاده و نجابت ذاتی و اصالت خانوادگی از وی روشنفکری آزاد اندیش بار آورده بود که باذهن فعال و دارای ساختار منطقی خود موضوعات را بسیار حکیمانه و همه جانبه مطرح می کرد و چیزی را فرو نمی گذارد.

آن چه آمد بر مبنای دریافت نگارنده از برخورد آن زنده یاد، در اولین جلسه قرار ضبط خاطرات ایشان از طرف واحد خاطرات مؤسسه تنظیم ونشر آثار امام خمینی(س) و سپس جلسات متعددی بود که این خوبیها هرجلسه بیشتر رخ می نمود. شیرینی بیان، تسلط مثال زدنی، بی تکلفی و صداقت آشکار در رفتار و گفتار، ظاهر جذاب و آراسته و وقار و متانت خاص که به زعم نگارنده وجهی از سیادت و اصالت خانوادگی را تعریف می کرد، باعث می شد که معاشر وی گذر زمان و خستگی را احساس نکند و او را در شمار خردمندان و فرهیختگان به حساب آورد. حاصل آن جلسات سه جلد کتاب خاطراتی شد که از آن مرحوم به جا مانده و خود بیانگر گوشه ای از تاریخ انقلاب و فراز و فرودهای آن و نیز تصویرگر گوشه ای از رنجی است که بر مبارزین رفته است.

او که روانش شاد، آن گاه که از حضرت امام(س) می گفت هم خوبی و دلسوزی برای مردم، هم نستوهی و صلابت و هم رنج و غربت را طوری ترسیم می کرد که مخاطب را به عمق وقایع و قضایا می کشاند و در آن همه مشارکت می بخشید.

او با داشتن اصالت خانوادگی و در بی ریائی خاص خود و با داشتن آن همه خصلت خوب که آمد مورد وثوق حضرت امام خمینی(س) و واسطه بین آن وجود شریف و دانشجویان مبارز در کشورهای اروپائی بود و اغلب خبرهای فعالیتهای مبارزاتی دانشجویان برای حضرت امام (س) و پیام های آن بزرگوار برای اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان توسط ایشان رد و بدل می شد.(برای نمونه نامه مورخه 28 اردیبهشت 1350 مندرج در صحیفه امام، ج2، 345-347) و بیان مطلبی از قول حضرت امام از زبان مرحوم صادق طباطبائی از وضع بعضی جبهه بندیهای مخالف مشی وحدت گرایانه حضرت امام، خود بیانگر دقت و توجه ایشان به روش درست و سنجیده و مورد تأیید حضرت امام خمینی(س) است که: «‏ من متأسفم که یک نفر جوان- از اروپا آمده بود اینجا، یا یکى دو دفعه با من ملاقات کرد، و شاید هفت- هشت روز، پنج- شش روز، هفت- هشت روز، یک همچو چیزى، خیلى کم اینجا بود، به یکى از آقایان گفته بود- به من صحبتى نکرد- به یکى از آقایان گفته بود که خوب شد که من که آخوندزاده ‏ام آمدم نجف، اگر یک کس دیگرى مى‏ آمد و این وضع را مى‏ دید چه مى‏ کرد؟! من نمى‏ دانم که در این چند روز، در این چهار- پنج روز، یک نفر، یک نفر آدم محصل خارجى که از سنخ ما هم نیست، و لو پدرش از سنخ ماست، خودش از سنخ ماها نیست، این در این حوزه مبارکه چى دیده است! با چه اشخاصى تماس پیدا کرده، آنها چه مطالبى به این آدم گفته ‏اند که باید اظهار تأسف کند یک نفر آدم محصل جدید. اظهار تأسف کند از اینکه چرا وضع نجف این طور است! اگر یک دستهایى در کار باشد و شما را همین دستها وادار کند که من از جبهه کذا و زید از جبهه کذا و آن از جبهه کذا- حتى در یک مدرسه- شما با هم جبهه ‏بندى کنید و خداى نخواسته اگر راست باشد این مطلب، یکوقتى یک انفجارى در یک مدرسه پیدا بشود و از این مدرسه هم به مدرسه دیگر سرایت کند و از این طایفه هم به طایفه دیگر سرایت کند و دستهاى ناپاکى هم اینها را دامن‏ بزند و این آتش را روشن کند، علاوه بر اینکه در دنیا ما کاذب مى ‏شویم و نجف ساقط مى‏ شود- نه من و شما تنها- یک حوزه هزار ساله دینى ساقط مى ‏شود، یک اشخاص عالم متدین که بحمد اللَّه باز فراوانند، اینها هم در جامعه ساقط مى‏ شوند- علاوه بر این ما جواب خدا را چه بدهیم؟ »(صحیفه امام، ج‏2، ص: 16)

نقش مرحوم صادق طباطبائی در مقطع پاریس و زمینه سازی در تدوین پیش نویس قانون اساسی و سپس در ایران و دوران دولت موقت و تلاش ارزنده برای برگزاری رفراندوم نظام جمهوری اسلامی و استقرار این نظام نیز از جمله باقیات صالحات آن انسان شریف است. باشد که خداوند اورا با اجداد طاهرینش محشور فرماید و به بازماندگانش صبر و اجر عنایت فرماید.

والسلام. 2/12/93_ اصغر میرشکاری

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.