شان علی استون، پسر جنجالی کارگردان اسکاری هالیوود همچنان خبرساز است. استون در گفت‌وگو با تسنیم اعلام می‌کند که قصد دارد فیلمی در مورد عاشورا در ایران بسازد. او واکنشی به وقایع اخیر سوریه و همچنین جنجال‌های مسلمان شدنش نشان می‌دهد.

به گزارش جماران به نقل از تسنیم، شان استون، یا به‌عبارت صحیح‌تر شان علی استون، امروز دیگر نام آشنایی برای فضای رسانه‌ای ایران است. پسر یکی از مشهورترین و بزرگ‌ترین کارگردان‌های جریان مستقل سینما در هالیوود، اولیور استون، دو سال پیش به ایران آمد و با خبر مسلمان شدنش جنجالی در رسانه‌های ایرانی و آمریکایی به راه انداخت. استون که جهت شرکت در کنفرانس «هالیوودیسم» یکی از برنامه‌های پرسروصدای نادر طالب‌زاده به ایران سفر کرده بود، در روز 25 بهمن 1390 در دفتر آیت‌الله محمد ناصری در اصفهان شهادتین خواند و مسلمان شد. بعد از این اتفاق استون در گفت‌وگوی مشهوری گفت: "من شجاعت و معرفت رسول خدا(ص) را می‌فهمم و به همین دلیل نیز مسلمان شدم. «لا اله الا الله» مفهوم جدیدی نیست، بلکه همواره در ادیان مختلف بوده اما نوع بیانش تفاوت داشته است...".

در همان دوران یک گزارش تلویزیونی در برنامه خبری پربیننده «صرفاً جهت اطلاع»پخش شد و ادعای مسلمان شدن شان استون را مورد تردید قرار داد. استون در این مصاحبه‌ها گفته بود که اسلام دین خوبی است و آن را مثل بقیه ادیان آسمانی دیگر قبول دارد همان‌طور که همه بخش‌های اسمش را حفظ کرده است و چیزی را با چیزی جایگزین نکرده است. شان اسمی یهودی و علی اسمی مسلمان و استون اسمی به‌تبعیت از نام پدرش که به او افتخار می‌کند.

این گزارش تلویزیونی به‌سرعت با نامه‌ای شدیداللحن از سوی خود استون تکذیب شد. شان استون در این نامه خطاب به برنامه «صرفا جهت اطلاع» گفته بود: "تو کی هستی که مسلمان شدن من را زیر سؤال می‌بری؟" در این نامه استون صراحتاً گفته بود که مسلمان شده است و تغییر دین داده است.

اما این پایان ماجراهای استون در ایران نبود. مصاحبه‌های پرتعداد او به‌ویژه با دو شبکه فاکس‌نیوز و سی‌ان‌ان در ایران بازتاب فراوانی داشت، بازتابی که زیاد هم با لحن خوشایندی پیگیری نمی‌شد.

استون در همه این مدت؛ ارتباط خودش با فضای رسانه‌ای ایران را حفظ کرده است. او قرار بود بازیگر نقش اول پروژه ایرباس به‌کارگردانی نادر طالب‌زاده باشد، پروژه‌ای که به سرانجامی نرسید، علاوه بر این استون قرار بوده است که فیلمی در مورد واقعه عاشورا در ایران بسازد، فیلمی که با ممانعت مسئولین سینمایی دولت قبل ظاهراً همچنان معطل مانده است. با شان علی استون گفت‌وگویی اختصاصی ترتیب داده‌ایم.

تسنیم: آقای استون، خبرهایی شنیده‌ایم که ظاهراً قرار بوده است شما در پروژه ساخت فیلمی درباره عاشورا در ایران مشارکت کنید، چه ایده‌ای پشت این کار بوده است؟

شان استون: من یک سناریویی را از چندین سال پیش درباره «عاشورا» نوشته بودم. به‌اعتقاد خودم این سناریو داستان مؤثر و تأثیر‌گذاری از آب درآمده است. داستان درباره فرد جوانی است که در مواجهه با مشکلات دنیای امروز با رازهای عاشورا آشنا می‌شود و با آنها پیوند می‌خورد و سرنوشت زندگی‌اش اصولاً متفاوت می‌شود. داستان کاملاً امروزی و به‌روز بود و در موقعیت امروز دنیا، در شرایطی که همه‌چیز دگرگون شده است خیلی خوب می‌توانست آدم‌ها را جذب کند.

به‌نظر من اگر جوانان دنیا زمانی‌که با مشکلات مواجه می‌شوند، بتوانند مشکلات مادی را فراموش کنند و با معنویات پیوند بخورند، می‌توانند پیغام عشق، ایثار، صبوری و پایداری را از عاشورای امام حسین(ع) یاد بگیرند. عاشورا هنوز هم انسان‌ها را از گمراهی نجات می‌دهد؛ هنوز هم می‌شود از پیغام «اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید» درس آزادی و آزادگی گرفت. در هر صورت من خیال می‌کردم که جهان امروز تشنه این پیغام عاشوراست و اگر بتوانیم این پیغام را در ظرف خوبی به آنها انتقال دهیم می‌توانیم به نتیجه گرفتن آن در دنیا فکر کنیم.

تسنیم: ظاهراً تمایل شما به ساخت این پروژه از یک انگیزه شخصی هم نشئت می‌گیرد. خود شما چقدر از ماجراهای تاریخ اسلام و به‌ویژه این ماجرای خونبار قرن 61 هجری آشنایی دارید؟

شان استون: عاشورا بخشی از تاریخ است و در عین حال یک اسطوره است و به‌نظر من باید تمام دنیا با این داستان آشنا شوند. من شخصاً زمانی که داستان عاشورا را برای اولین بار شنیدم به‌شدت تحت تأثیر قرار گرفتم و منقلب شدم. ما باید سعی در آشنایی دنیا با تاریخ اسلام کنیم تا پیام آزادی و آزادگی را به گوش جهانیان برسانیم. در زمینه تاریخ اسلام از سالهای پیش مطالعاتی داشته‌ام؛ اما هیچ‌چیز به‌اندازه داستان عاشورا من را تکان نداد. همان‌طور که می‌دانید نحوه آشنایی من با اسلام از آشنایی با امام علی(ع) امیر المؤمنین شروع می‌شود. من به‌شخصه بسیار تحت تأثیر ویژگی‌های ایشان قرار گرفتم. پس از آن بود که با داستان امام حسین(ع) و قیام عاشورا مواجه شدم. حدود 10 سال پیش با شخصی لبنانی به‌نام علی آشنا شدم که زمینه‌ساز دوستی من با بهرام حیدری و مسلمانان دیگر بود. از آن طریق توانستم با مقام ولایت و امامت امام علی(ع) آشنا شوم و سپس با عاشورا.

تسنیم: اهمیت و پیام نمایش و بازنمایی واقعه عاشورا در دنیای امروز چیست؟

شان استون: دنیا نباید از این سناریوی عشق الهی محروم شود. شاید این زیباترین سناریوی عشقی است که خود حضرت حق نوشته است و در نتیجه مختص ما مسلمانان نیست بلکه دنیا باید با این داستان زیبا و اتفاق تاریخی آشنا شود.

تسنیم: مسلمانان امروز در دنیا دچار اختلافات زیادی شده‌اند و فرقه وهابیت در حال نمایش یک تصویر نامناسب از اسلام است. فکر می‌کنید با این پروژه می‌توانید کمکی به بهبود تصویر عمومی از اسلام داشته باشید؟

شان استون: حرف شما را قبول دارم، امروز جنایت‌های وهابیون در سوریه همان ماجرای «عاشورا» را تکرار می‌کند. «عاشورا» یک مسئله در انزوا نبوده و نیست، بلکه یک اتفاقی است که در طول تاریخ به‌صورت مرتب اتفاق می‌افتد و این جنایت‌ها را ما امروز در سوریه می‌بینیم. بسیار مهم است که از طریق این‌گونه فیلم‌ها بتوانیم اسلام اصیل را به جهانیان معرفی کنیم و دنیا با ایران و دین خدا پیوند بخورد. امروز تبلیغات ضداسلامی در سرتاسر دنیا به‌شدت ترویج می‌شود، فکر می‌کنم این وسط اگر فیلمی درباره عاشورا ساخته شود و نمایشی درست و واقعی از عشق و آزادگی در اسلام ارائه کند، بتواند به تغییر این تصویر کمک زیادی کند.

تسنیم: ساخت این فیلم در ایران ظاهراً با مشکل مواجه شده است.

شان استون: شریک و همکار ما بهرام حیدری چهار سال است که در ایران در رابطه با ایجاد سینمای مشترک بین ایران و غرب تلاش می‌کند و ما هنوز به نتیجه‌ای نرسیدیم. دوستان ما چندین سال است که درخواست صدور چند فیلم را داده‌اند و هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است. سینمای مستقل آمریکا تا به حال چندین بار اعلام آمادگی در جهت سرمایه‌گذاری فیلم‌های ایرانی کرده است و تا امروز جوابی از ایران شنیده نشده است.

تسنیم: آقای استون، امروز کنار رسانه‌های جریان اصلی دنیا؛ جریان مستقلی از رسانه‌ها و سینما حتی در خود آمریکا و در دیگر نقاط مختلف دنیا به وجود آمده است. شما چه آینده‌ای برای این جریان پیش‌بینی می‌کنید؟ این جریان سینمای مستقل و رسانه‌های مستقل چگونه می‌توانند از این پراکندگی خارج شوند؟

شان استون: واقعیت این است که امروز شرایطی در دنیا به وجود آمده است که روشنفکران و فیلمسازان مستقل دنیا می‌توانند با ایجاد یک سینمای مستقل با ایدئولوژی‌های رایج و غالب دولت‌های حاکم مبارزه کنند. امروز روشنفکران و مبارزان دنیا می‌توانند حول و حوش یک سینما و رسانه مستقل یک آنتی‌مد جهانی بسازند که شامل همکاری همه با هم شود. اگر این جریان جدید رسانه‌ای و سینمایی تقویت شود به‌شدت می‌ تواند موفق باشد، اما همان‌طور که گفتید این جریان نیاز به یک همگرایی ویژه دارد، همه آدم‌هایی که این خصوصیات را دارند، یعنی با یک دنیای جدید که ایدئولوژی‌های حاکم در آن نقش تعیین ‌کننده در شکل‌گیری به افکار عمومی نداشته باشند، موافق هستند باید در هر نقطه دنیا که هستند به پشتیبانی و حمایت و رساندن صدای آدم‌های دیگر به همه نقاط دنیا کمک کنند. این جریان حاکم به‌شدت قدرتمند است و سابقه طولانی‌ای هم دارد، به همین ترتیب برای مبارزه با این جریان نیز نیاز به یک جریان مستقل و متحد است.

تسنیم: فکر می‌کنید رسانه‌ها و سینمای ایران در این سینما و رسانه‌های مستقل چه جایگاهی دارد؟ و چگونه می‌تواند به این جریان بین المللی کمک کند؟

شان استون: سینمای ایران وارد فاز جدیدی در دنیای امروزه شده است اما حتماً نیاز دارد که به‌روز شود، به همین منظور نیاز به مشارکت با سینمای غرب احساس می‌شود تا جهشی در سینمای ایران به وجود بیاید. متأسفانه سینمای واقعی ایران در همه این سالها دیده نشده است، چون به یک سیستم پخش درست متصل نشده است. فکر می‌کنم در موقعیت کنونی بهترین راه برای سینمای ایران رفتن به‌سمت مشارکت با بقیه سینمای دنیا باشد. اما متأسفانه در ایران موانعی هم وجود دارد و عده‌ای بسیار مغرضانه عمل می‌کنند و نمی‌خواهند که سینما و رسانه‌های ایران جهانی شود. خیلی‌ها در خود ایران دوست دارند که ایران همچنان در انزوا بماند و صدای ایرانی‌ها به دنیا نرسد.

تسنیم: حواشی قضیه مسلمان شدن شما همچنان در رسانه‌های ایرانی مطرح است. ظاهراً شما از این رسانه‌ها گله‌مند هستید. برخی‌ها در ایران به مصاحبه شما با فاکس نیوز معترض بودند و معتقد بودند که شما در آن مصاحبه گفته‌اید که اسلام را مثل بقیه ادیانی که پذیرفته‌اید قبول کرده‌اید و دینی را جایگزین دین دیگری نکرده‌اید.

شان استون: مسلمان شدن و هدایت شدن من از سوی خداوند بود. من برای کسی مسلمان نشدم که الآن بخواهم جوابگوی آنها باشم. من به مسلمان شدن خود همچنان افتخار می‌کنم و فکر می‌کنم که به‌قدر کافی در مورد این مسئله توضیح داده‌ام.

انتهای پیام/*

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.