عضو هیئت علمی جامعه المصطفی با اشاره به اهمیت نسل جوان امروز و شکل گیری هویت دینی و اسلامی در اندیشه و فکر آن ها گفت:هدف از دین داری ، دین یابی و هویت دینی، عشق ورزی به دین است نه انتقال آن.

در باب هویت دینی باید به جوانان دنیای امروز از لحاظ‌، عاطفی و احساسی و از منظر رفتار دینی توجه ویژه‌ای شود چرا که بخش مهمی از این رفتارها ناشی از کمبودهای بینشی و معرفتی برخی جوانان نسبت به ارزش‌ها و آموزه‌های حیات بخش الهی و نقش موثر و کارکردهای سازنده دین در پیشرفت زندگی فردی و اجتماعی‌، می‌باشد‌؛ زیرا ساده‏انگاری و یا بی اطلاعی نسبت به معارف و ارزشهای دینی موجب ‏بی اعتنایی به دین‌، نمادها و ارزشهای دینی می‏شود، بلکه گاهی دین به گونه‏ای به جوانان معرفی می‏شود که گویی نه تنها نیازهای انسان را تأمین نمی‏کند، بلکه مانع ارضای نیازهای واقعی او نیز می‏شود. طبیعی است که ترسیم چنین تصویری از دین برای جوان نه تنها موجب عدم گرایش آن‏ها به مجالس مذهبی می‏شود، بلکه موجب می‏شود روحیه گریز از دین نیز در آن‏ها به وجود آید.

هر یک از ما در زندگی خود، افرادی را می شناسیم که با هر نسیمی دگرگون می‌شوند و تغییرات اساسی، وجودشان را فرامی گیرد. به عبارت متعارف، آنها ثُبات ندارند و در وجود خودشان زندگی نمی کنند. در بعضی از مراحل زندگی، دچار سرگردانی و تزلزل می شوند. به هر کجا که سفر می‌کنند، یا با هر کسی که همنشین می شوند، رنگ و بوی او را به خود می گیرند. در واقع، آنها خود را به چیزی وابسته نمی دانند و در وجود خود، شخصیت مستقل، احساس نمی کنند‌؛ لذا همیشه سعی می کنند با تکیه به هر چیز گذرا، خود را از این حالت بحرانی نجات دهند. در واقع می توان گفت که این افراد، دچار «بحران هویّت» هستند که این بحران هویت در برگیرنده هویت دینی فردی و اجتماعی جوانان در جامعه امروز است.

حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به نقش مؤثر تربیت دینی در شکل گیری هویت دینی جوانان گفت: خانواده و جامعه باید فرزندان خود را بر اساس آموزه های دینی تربیت کننند تا بتوانند اثر مثبتی در فرآیند رشد و بالندگی جوانان خود در جامعه داشته باشند.

وی افزود:اگر این فرآیند تربیتی در سه مرحله افراد جامعه و گروه مورد نظرمعارف و آموزه‌های دینی را درک کرده و آموزش ببینند‌، آموزه‌های دینی درشکل گیری هویت دینی فرد تاثیر گذار بوده ودر او نفوذ پیدا می‌کند و همچنین اگر عمل و رفتار فرد به گونه ای باشد که هماهنگ با باورهای درونی او باشد‌، این سه مؤلفه نقش اساسی در هویت بخشی دینی نسل جوان بر عهده دارند.

جوامع غرب به دنبال تزریق غذای فکری در جهت تغییر هویت دینی جوان امروز است
عضو هئیت علمی جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: دنیای امروز با دنیای گذشته دارای تفاوتهای فراوانی می‌باشد چرا که در دنیای امروز لحظه به لحظه جوامع غربی به دنبال تزریق غذای فکری و فرهنگی به منظور تغییر در فرهنگ و هویت فردی و اجتماعی جوان امروز هستند.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: این تغذیه فکری مانند آبیاری قطره ای است که توسط رسانه های صوتی و تصویری، فضای مجازی و ... هر لحظه یک فکر و ایده نادرست را در قالب مکاتب دینی، فرقه های جدید مذهبی و ... را برای نسل جوان امروز مطرح می کند که باید با هوشیاری تمام در مقابل این ایده های نادرست ایستادگی و مقابله کنیم.
وی یاد آور شد: تربیت دینی و آسیب شناسی آن موضوعی است که هر گونه تجویزی برای آن نیاز به جامعه اندیشی ،ژرف نگری و دین اندیشی با احاطه به مبادی معرفت شناختی در حوزه های مختلف علوم انسانی و فناوری آموزشی و رسانه‌ای است.

با ارائه منطق قوی ایده‌های درست دینی و اسلامی را برای جوانان تببین کنیم

حجت الاسلام غرویان اظهار داشت: وجود این شرایط فکری و فرهنگی جوان را در شرایط مقایسه و تطبیق قرار خواهد داد که متولیان فرهنگی و دینی باید درمقابل پمپاژهای فکری و فرهنگی که از سراسر دنیا به نسل جوان عرضه می شود منطق قوی و ایده های درست دینی و اسلامی برای جوانان تببین کنند تا آنان در دو راهی مسیر هویتی خود مسیر درست و منطقی را انتخاب کنند.

وی عنوان کرد: دشمنان سعی می کنند که نا به هنجاری های فرهنگی و اجتماعی ،چون بد پوشی و تغییر رفتار جوانان و نوجوانان را نوعی تابو شکنی در حوزه اخلاق و دین گریزی در حوزه عقیده عنوان کرده و آن را محصول شکاف و گسست نسلها در جامعه ایران به عنوان یک بحران ایدلوژیکی جلوه دهند .
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه هدف از تربیت دینی، پرورش شور و شوق فطری افراد نسبت به جلال و جمال الهی است خاطر نشان کرد: دین گریزی ، دین ستیزی و لادینی یک علت نداشته و عوامل مختلفی دارد که باید به هرکدام از آنان توجه ویژه ای صورت گیرد.

حجت الاسلام غرویان بیان داشت: هرگز نباید درمسائل دینی به دنبال یک عامل باشیم چرا که ما نمی‌توانیم در بعد دینی صد در صد دین دهی به جوانان را داشته باشیم و باید آنان را با کنترل آزاد گذاشت تا خود آنها دین یابی کنند و این تربیتی است که جوان می‌تواند با اختیار خود تفسیر درست و منطقی را از دین بدست آورند .هدف از دین داری ، دین یابی و هویت دینی، عشق ورزی به دین است نه انتقال دین

وی با اشاره به اینکه جوانان نسل امروز با دنبال کردن این فلسفه‌ها زیست و تنفس می‌کنند، گفت: هدف از دین داری، دین یابی و هویت دینی،عشق ورزی به دین است نه انتقال دین، نقش خانواده مدرسه و پیام آوران دینی نیز تنها انتقال و انباشت اطلاعات دینی در ذهن مخاطبان نیست، بلکه ایجاد شرایط مناسبی است که مخاطبین‌، خصوصا جوانان‌، خود بتوانند به فهم عمیق دین نایل شوند و آنان تنها نقش راهنما را دارند‌.

عضو هئیت علمی جامعه المصطفی العالمیه افزود: در انتقال و فهم مسائل دینی در خصوص جوانان باید جریان شناور و مستمر داد و ستد دینی و مکاتب بین افراد را با فکر و منطق درست عرضه کنیم چرا که میتوان در سطوح مختلف ازجمله دانشگاه‌ها، دبیرستان، مراکزتجمعات، میادین ورزشی و... با استفاده از کارشناسان دینی و مذهبی با توجه به سطح مخاطبان در عرضه مکتب و ایده دین و اسلامی گام های گسترده و مؤثری برداریم.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: از دیگر عوامل مؤثر در تربیت دینی و هویت دینی نسل جوان امروز توجه به نماز و عبادت است که می‌تواند به عنوان مهمترین عامل تربیتی و شکل‌گیری هویت دینی در جوان امروز از آن بهره مند شد.

منبع: شبستان

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.