قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید بر اینکه پژوهش،‌ حفظ و احیا و آموزش سه اقدام مهمی است که باید در حوزه‌ی میراث فرهنگی انجام دهیم، گفت: میراث فرهنگی در کشور ما معجزه می‌کند و ما را به ریشه‌های اصلی خود بر می‌گرداند.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، مهدی حجت 5 مردادماه در نشست فصلی رئیس سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری با اهالی این سه حوزه با یادآوری اینکه به عنوان کارشناس میراث فرهنگی در این مراسم حاضر است و سخن می‌گوید، اظهار کرد: قرار گرفتن در این مسوولیت را از مرحوم دکتر آیت‌الله زاده شیرازی یاد گرفتم و فکر می‌کنم آنچه در این سازمان باید انجام شود، ارتقای نقش و موقعیت میراث فرهنگی است و باید در تمام تشکیلات و سطوح این سازمان نحوه‌ی اداره‌ی احکام، اهداف و وظایف مشخص شود.

وی در ادامه‌ی سخنانش با شرحی از آیات قرآن کریم و سوره‌ی «یونس» که درباره داستان فرعون و غرق شدن در دریا است،‌ گفت: هیچ سندی از مبانی نظری محکم‌تر از قرآن برای توجه به گذشته وجود ندارد.

او همچنین با اشاره به آیه‌ی «قل سیرو فی الارض...» افزود: ترجمه‌ی فارسی این آیه قطعا گردشگری نیست. ما ناصرخسرو ، سعدی و ابن بطوطه را داشته‌ایم. این آدم‌ها سفر نمی‌رفتند که از جایی چند بلوز بخرند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: آنچه در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز وجود دارد،‌ الزام‌هایی است که در کنار هم قرار گرفته‌اند. مسلما میراث فرهنگی در هر بعدی از آن به پژوهش و مکاشفه نیاز دارد. حتما باید به ثبت،‌ حفاظت و احیای آن توجه شود.

به گفته‌ی حجت هر اثری به قواعدی برای ملاقات نیاز دارد، او سخنانش را اینگونه ادامه داد: ما به زیارت آثار می‌رویم و زیارت آدابی دارد. تصور کنید مجموعه‌ی آثار هر کدام حرفی برای گفتن داشته باشند. آثاری که ما نگه می‌داریم هر کدام داروی هر درد است. آثار ما همه آیات الهی است که برارزش‌های الهی دلالت می‌کنند، به همین دلیل با مراجعه و پیدا کردن آن‌ها باید آداب زیارت را رعایت کنیم.

قائم مقام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم‌چنین گفت: البته گردشگری برای ما مهم است، اما همه‌ی میوه و محصول در حوزه‌ی پژوهش اتفاق می‌افتد. در سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری، چگونه فراهم کردن یک ترتیب معقول، برای به دست آوردن عنصری مهم، که در کشور معجزه کند‌، مساله‌ای بسیار مهم است و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری باید به آن بپردازد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.