هرمز همایون‌پور گفت: حالا که نمی‌شود ممیزی را به کلی حذف کرد، نباید مسئولیت آن را بر عهده ناشران گذاشت.

به گزارش جماران این ناشر و مترجم درباره‌ی سیاست‌های وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی و اظهارات او به ایسنا گفت: با توجه به این‌که در هشت سال گذشته بخصوص در چهار سال دوم نوع رابطه ارشاد با ناشرها نادرست بود، به نظر می‌رسد تغییر این سیاست‌ها در دوران جدید لازم و ضروری است، چون در این مدت معیار و ضوابط مشخصی در ارشاد برای رابطه با ناشران وجود نداشت و نوع رابطه توهین‌آمیز بود. در دوران جدید، تغییر نوع سیاست ارشاد در مقابل ناشران بسیار مهم است.

او سپس به تجربیاتش در حوزه‌ی نشر اشاره کرد و ادامه داد: باید ضوابط ممیزی کتاب کم و بیش روشن شود تا از ممیزی سلیقه‌یی جلوگیری شود، چون در چند سال اخیر بسیاری از ناشران گله داشتند که برای ممیزی ضوابط روشن و مشخصی وجود نداشته، مثلا اثری که در دولت‌های قبل مجوز نشر گرفته، اجازه تجدید چاپ پیدا نکرده است و به نظر من ارشاد باید این مسئله را مورد بررسی قرار دهد.

همایون‌پور در ادامه به دوره‌ای که احمد مسجد‌جامعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، اشاره کرد و گفت: در دوره او نیز همین بررس‌هایی که امروز در ارشاد هستند، فعالیت می‌کردند، ولی وضع خیلی مناسب بود و جز معدودی، شکایت‌های خیلی زیاد و مهمی در این حوزه وجود نداشت.

او درباره این سخن علی جنتی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - که گفته است ممیزی قبل از چاپ باید برداشته شود، با بیان این‌که برداشتن ممیزی در این شرایط عملی نیست و باید چنین کاری در قالب سیاست‌های کلی ارشاد صورت پذیرد، گفت: البته آرزوی ما این است که ممیزی برداشته شود، اما این‌که بخواهند ممیزی را به بعد از چاپ موکول کنند، ممکن است برای ناشران منفی باشد و شاید تنها در صورتی که رابطه ارشاد با ناشران معقول و محترمانه باشد، بتوان ممیزی را به بعد از چاپ موکول کرد، زیرا ممکن است با تغییر وزیر تصمیم‌های دیگری گرفته شود و ناشر دچار نبود امنیت شود.

همایون‌پور در این‌باره افزود:‌ حالا که نمی‌شود ممیزی را به کلی حذف کرد، نباید مسئولیت آن را بر عهده ناشران گذاشت، چون آن‌ها برای انتشار هر کتابی سرمایه‌ای هزینه می‌کنند و نگران برگشت آن هستند. این سرمایه هم مالی است و هم حیثیتی. همچنین آن‌ها نگران‌اند که به سانسورچی تبدیل شوند.

او با اشاره به این‌که از 28 سال قبل بدترین دوران ممیزی و نشر مربوط به چهار سال اخیر بوده است، اظهار امیدواری کرد، در دولت جدید با اهل کتاب ملایم‌تر و معقولانه‌تر برخورد شود.

این ناشر سپس به دوره‌ی که ناشران بدون اعمال ممیزیِ ارشاد کتاب چاپ می‌کردند، اشاره کرد و در این‌باره گفت: این ناشران بیش‌تر ناشران دولتی بودند، چون به هر حال ناشران دولتی قابل اطمینان‌ترند، اما با این حال با تغییر مسؤولان وزارت ارشاد، سلیقه‌ها فرق کرد و وقتی وزیر عوض شد، به این دلیل که معیارها مشخص نبود و ضوابط سلیقه‌یی بود، همه چیز تغییر کرد. بنابراین اعتقاد دارم با تقویت رابطه بین ارشاد و ناشر، بسیاری از مسائل مربوط به کتاب قابل حل است، به شرطی که ضوابط مشخص شده باشد، سلیقه‌یی عمل نشود و قرار ارشاد، رابطه‌ ملایم با ناشران و تقویت آن باشد، در حالی‌که در چهار سال گذشته، هدف، تضعیف ناشران بود.

همایون‌پور با اعتقاد به این‌که در چهار سال اخیر ارشاد رابطه خوبی با ناشران خصوصی نداشت، در این‌باره نیز گفت:‌ اگر سیاست‌های کلی ارشاد این باشد که نشر خصوصی باعث اعتبار نظام و ایران است، مطمئنا روابط دوطرفه ارشاد و ناشر بهبود خواهد یافت. بنابراین ناشران خصوصی باید تقویت شوند و ارشاد از این قضیه استقبال کند و سعی کند با تفاهم مشکلات حل شود؛ در حالی‌که در چهار سال گذشته نگاه ارشاد به ناشران خصوصی نادرست بود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.