کارگروه‌های جشنواره بین‌المللی کتاب سال مقاومت (جایزه ادبی شهید آوینی) مراحل اول و دوم داوری آثار رسیده به این جایزه ادبی را به پایان رساندند. اکنون مرحله نهایی انتخاب کتاب‌های برتر از سوی داوران کتاب سال مقاومت آغاز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از ایلنا، نصرت‌الله صالح‌نژاد، دبیر اجرایی دومین جشنواره بین‌المللی کتاب سال مقاومت- جایزه ادبی شهید آوینی در گفت و گو با ستاد خبری این جایزه ادبی اظهار کرد: در بخش داخلی 734 عنوان کتاب به دبیرخانه رسید که از آن میان 253 عنوان کتاب حذف شد.

وی ادامه داد: کتاب‌هایی که به تفکیک حوزه‌ها داوری شدند 481 عنوان اثر بودند که در بخش جنگ نرم و عملیات روانی 103 عنوان کتاب، حوزه شعر 41 عنوان کتاب، حوزه فلسطین، لبنان و صهیونیزم شناسی 98 عنوان کتاب، حوزه علمی (نقد، پژوهش و ادبیات تحقیقی) 30 عنوان کتاب، حوزه ادبیات مستند 48 عنوان کتاب، حوزه بیداری اسلامی 33 عنوان کتاب، حوزه هنر 10 عنوان کتاب، حوزه استراتژیک 12 عنوان کتاب و حوزه کودک و نوجوان 106 عنوان کتاب مورد داوری قرار گرفتند.

صالح‌نژاد با اشاره به بخش بین الملل گفت: تاکنون 1059 عنوان کتاب بررسی شده که 483 عنوان به زبان انگلیسی و 576 عنوان به زبان عربی است.

وی با توضیح این مطلب که حجم آثار در زمان داوری کتاب‌ها تاثیرگذار بود و داوری بخش جنگ نرم به دلیل کثرت تعداد آثار زودتر آغاز شد افزود: در این بخش با آثار قابل توجهی روبه‌رو بودیم اما متاسفانه در بخش شعر و هنر تعداد آثار کم بود.

صالح‌نژاد درباره چرایی کم بودن کتاب‌های تولیدی در بخش هنر گفت: متاسفانه تعداد آثار هنرمندان ما در این حوزه کم است و این آمار امسال به 10 عنوان کتاب رسیده است. هنرمند برای تولید بیشتر این نوع آثار باید وارد مقوله تحقیق و پژوهش شود. انجام این اتفاق هم برای هنرمند هزینه در بر دارد. بنابراین مسوولان فرهنگی کشور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری باید از این هنرمندان حمایت کنند تا شاهد رشد و تولید کتاب‌های هنر مقاومت در کشور باشیم.

اختتامیه دومین جشنواره بین‌المللی کتاب سال مقاومت (جایزه ادبی شهید آوینی) مهر ماه امسال در تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.