غلامعلی رجایی

1- از دعاهای عجیب دراین ماه مبارک که سفارش شده است پس از هر نماز خوانده شود، این است که روزه دار به خدا عرض می کند: اللهم اشف کل مریض، اللهم اکس کل عریان، اللهم اشبع کل جائع، اللهم اقض دین کل مدین، اللهم فرج عن کل مکروب و...یعنی خدایا همه مریض ها را شفا عنایت کن،همه برهنگان را لباس بپوشان و همه گرسنگان را سیر نما و قرض همه قرض داران را ادا نما و غم و غصه همه غمداران را برطرف نما و در کارشان فرج فرما و همه اسیران و محصوران! را آزادی و خلاصی مرحمت فرما.

گفتم عجیب، منظورم لفظ "کل" درعبارات این دعای کوتاه است. که نشانگر این است که مثل بقیه دعاها قید و بند دعا فقط برای گرفتاران مسلمان دراین دعا دیده نمی شود.

به گمان من،ماه مبارک رمضان، دعوت عام خداست به همه بندگان او و نه فقط مسلمان ها و مومنین.

2- در روایت است که هر روزه دار قبل از افطار یک دعای مستجاب دارد.

شب اول ماه مبارک رمضان، وقتی خواستم افطار کنم تا خواستم برای آمرزش خودم دعایی بکنم انگار به ذهنم انداختند که بجای اینکه در دعا فقط آمرزش و رهایی خودت را از آتش جهنم ازحق طلب کنی،که یقین داری مستجاب خواهد شد، برای همه کسانی که بنده خدا هستند، حتی اگرمسلمان هم نباشند، دعا کن تا خدا آنها را و تو را هم در زمره آنها بیامرزد و از آتش دوزخش به دور دارد. چون خدایی که من می شناسم با رحمت و کرم واسعه ای که دارد همه را با یک دعا می آمرزد. چنین کردم و برای خود دعایی خاص نکردم.

3- مدتی است از بزرگی آموخته ام که هر شب جمعه - البته آن بزرگ می گفت هرشب!- برای تمام کسانی که در این روز از دنیا رفته اند نماز لیله الدفن - یا همان نماز شب اول قبر- را می خوانم و از خدا می خواهم هرکس را درسرتاسر جهان چه مسلمان و چه غیر مسلمان ازدنیا رفته است به برکت این نماز خالصانه و بدون نفع فردی وطلب و طمع بهشت !از هول و وحشت قبر بدور بدارد و به همه مردگان زمین که بنده خداهستند آرامش و سکینه ای عطا و عنایت فرماید.

به گمانم دوستانی که این نوشته نیمه شبی و دم سحری مرا می خوانند، اگر توفیقی بیایند و چنین کنند برکات روحی و معنوی زیادی به آنان نصیب خواهد شد.

چه لذتی بالاتر از این که انسان چند دقیقه نمازی بخواند و هزاران نفر را از هول لحظه حساس ورود به قبر برهاند؟

خوب! امشب شب جمعه است. بهترین شب هفته.

اخیرا درخاطرات آیت الله علی آل اسحق از یاران امام خمینی - که رضوان خدا براو باد - دردوران سخت نجف دیدم که از امام نقل کرده که فرموده شبهای جمعه مطلقا نمی خوابیده و تا صبح بیدار می مانده است و مطالعه می کرده است.

خدا امشب خیلی ها را بخشیده و آمرزیده است .امید که ما هم یکی ازهمین آمرزیده ها باشیم. چرا نباشیم؟ فال خوب می زنیم ،بگیرد! و می گیرد!

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.