دکتر محمود بروجردی داماد گرامی حضرت امام خمینی از جمله شخصیتهایی بود که سالها بدون هرگونه ادعا و به دور از هیاهو خدمات شایانی را به علم و فرهنگ کشورمان ارائه کرد.

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در دومین سالگرد درگذشت وی، نامه ای را منتشر می کند که حدود 170 تن از اساتید دانشگاه و اندیشمندان کشورمان در تاریخ 15 بهمن ماه سال 1370 خطاب به مقام معظم رهبری نوشته و ضمن ذکر خدمات دکتر بروجردی، از ایشان درخواست کرده اند که علی رغم کناره گیری وی از ریاست موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی، دستوری را جهت تداوم حضور وی صادر کنند.

در ذیل این نامه اسامی آشنایی همچون محمدتقی دانش پژوه، صدر حاج سیدجوادی، علی محمد حق شناس، ناصر تکمیل همایون، حمید تنکابنی، غلامرضا اعوانی، احمد بیرشک، شاپور اعتماد و... به چشم می خورد.

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی ایران، ولی امر مسلمین جهان
حضرت آیت الله خامنه‌ای ایده الله تعالی

با سلام و تحیات خالصانه و آرزوی مزید موفقیت‌های جهانی اسلام و انقلاب اسلامی ایران، به استخضار می‌رساند: اینک که استاد فرزانه جناب آقای دکتر محمود بروجردی- که سال‌های متمادی عهده‌دار مسئولیت مقام ریاست موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی (پژوهشگاه) بوده‌اند- زمینه فعالیت و خدمات ارزشمند خود را به وزارت امور خارجه منتقل فرموده‌اند- ما همکاران، پژوهشگران و مشاوران آن موسسه؛ قدردانی صمیمانه خود را از تلاش‌های سازنده و ثمربخش وحسن مدیریت ایشان در اعتلای سطح تحقیقات علمی و فرهنگی، جذب دانشوران کاردان و پشتیبانی معنوی از پژوهشگران و کارشناسان و انتشار متون علمی و تحقیقی بسیار و تاسیس دوره‌های عالی تربیت پژوهشگر، و بسط روابط فرهنگی وهمکاری‌های علمی بین الملل در موسسه‌ای که چشم و چراغ نهادهای علمی- فرهنگی کشور است، به استحضار آن جناب رسانده واز درگاه حضرت باری‌تعالی- عزاسمه- آرزوی ادامه خدمات ارزنده این شخصیت فرزانه را در راه سربلندی هر چه بیشتر فرهنگ پربار اسلام و جمهوری اسلامی ایران مسئلت دارم.

همچنین خاطر حضرت مستطاب عالی را به این واقعیت معطوف می‌داریم که به گواهی اعضای هیئت علمی موسسه، صاحب‌نظرات وارباب علوم انسانی کشور و دیگر همکاران، کناره‌گیری جناب آقای دکتر بروجردی به گونه نمونه بارز معتقدان جازم به ولایت فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی، از سمت ریاست موسسه نه تنها ضایعه‌ای فرهنگی و ضربه‌ای بر پیکر موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی که پدیده پربار و ثمربخش فرهنگی انقلاب اسلامی است، بلکه آسیبی جبران ناپذیر از فرهنگ ایران اسلامی خواهد بود. ایشان نقطه اتکاء علمی و فرهنگی محققان و پژوهشگران علوم انسانی و پلی میان بخش فرهنگی نظام با کل جامعه و فرهنگ دوستان کشور هستند و کوشاترین عامل جذب آنان در نظام جمهوری اسلامی بوده و می‌باشد و در عمل این امر را به خوبی نشان داده‌اند.

از آنجا که به نظر می‌رسد این تصمیم‌گیری بر مبنای برآوردهای نادرست اتخاذ شده است، لذا ضمن تقدیم گزارش عملکرد فعالیت‌های فرهنگی، پژوهشی، آموزشی و انتشاراتی موسسه در طول مسئولیت جناب آقای بروجردی، بدین وسیله از حضور آن مقام معظم استدعا می‌نمایم با استفاده از اختیارات قانونی و شرعی نسبت به تمدید ماموریت جناب آقای دکتر بروجردی در وزارت فرهنگ اختیارات قانونی و شرعی نسبت به تمدید ماموریت جناب آقای دکتر بروجردی در وزارت فرهنگ و آموزش عالی وابقای ایشان به سمت ریاست موسسه، دستور لازم صادر فرمایند، که یقیناً‌ انگیزه تقویت روح فعالیت و خلاقیت پژوهشگران و کارکنان موسسه خواهد بود.

1- مقام عالی ریاست جمهوری و ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی، حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای هاشمی رفسنحانی جهت استحضار و صدور اوامر مقتضی
2- ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، حضرت حجت الاسلام و المسملین جناب آقای کروبی جهت استحضار و آگاهی کمیسیون فرهنگ و آموزش عالی
3- معاونت محترم ریاست جمهوری، جناب آقای دکتر حبیبی، جهت استحضار
4- وزیر محترم امور خارجه، جناب آقای دکتر ولایتی، جهت استحضار
5- وزیر محترم فرهنگ و آموزش عالی، جناب آقای دکتر معین، جهت استحضار
6- استاد فرزانه جناب آقای دکتر محمود بروجردی، جهت استحضار

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.