محسن مومنی شریف در مراسم گرامیداشت مرحوم شاهرخ اورامی با تجلیل از فعالیت های او در دفاع از انقلاب اسلامی ، او را صدای انقلاب اسلامی در استان کردستان نامید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران و به نقل از مهر، مراسم گرامیداشت مرحوم شاهرخ اورامی عصر امروز سه‌شنبه اول اسفند با حضور محسن مومنی رئیس حوزه هنری و جمعی از شاعران کردستان در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم علی داوودی مدیر دفتر شعر حوزه هنری در سخنانی با اشاره به برگزاری بیش از 9 مراسم بزرگداشت برای شاعران انقلاب در شش ماهه دوم امسال گفت: برگزاری این مراسم‌ها به معنی آن است که سرعت حرکت روزگار بسیار بیشتر از ما است و باید بیش از پیش قدر داشته‌هایمان را بدانیم.

وی با اشاره به مرحوم اورامی گفت: اورامی شاعری فراتر از قالب‌هایی بود که برای معرفی شاعران به کار می‌بندیم.تمام جان اورامی شاعر بود و باید گفت که او در زمان حیاتش تنها شاعری نکرد و بیشتر از شاعری، عاشق بود.

داوودی با اشاره به فعالیت‌های اورامی در موضوع تقریب مذاهب اسلامی گفت: فعالیت‌های او در این عرصه ریشه در خوی و منش او داشت و تمام کسانی که زندگی او را در طول این سال ها دیده اند تصدیق می‌کنند که او به اهل بیت(ع) و دین خود ارادت ویژه داشت و همین موضوع از او یک معلم اخلاق ساخته بود.

وجود اورامی آکنده از صداقت بود

در ادامه این رماسم عباسعلی براتی‌پور شاعر پیشکسوت انقلاب اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت.

براتی پور با شاره به اهل تسنن بودن مرحوم اورامی گفت: شاید برخی از ما که به مکه و مدینه مشرف می‌شوند و رفتار وهابیون را در آنجا می‌بینند، حس می‌کنند که همه اهل تسنن مانند آنهایند در حالی که باید گواهی داد که اهل تسنن بسیار شریف و معتقد به اهل بیت(ع) هستند و تفرقه میان تشیع و تسنن تنها حیله و فریبی است که استکبار برایش برنامه ریزی کرده است.

وی تاکید کرد: اورامی شاعری پاک دل و صادق بود و من در مدتی آشنایی‌ام با او جز صداقت از او چیزی ندیدم.

اورامی مایه وحدت در کردستان بود

همچنین در این مراسم جت‌الاسلام والمسلمین حامد علم‌الهدی معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با یاد کرد از مرحوم اورامی گفت: او با لخندها و اشعاری که گاه بداهه نیز می‌سرود، در نشت‌ها و جلسات شعر خوانی دل‌های زیادی را به هم پیوند می‌داد.

وی تاکید کرد: اورامی در تمام طول حیات خود هنری منحصر به خود را داشت و گواهی می‌دهم که در تمام دروان زندگی‌اش در مسیر وحدت امت اسلامی گام بر می‌داشت.

داشتن اورامی مایه افتخار کردستان است

در ادامه این مراسم امجد ویسی از شاعران کردستان در سخنانی با تشکر از بر گزاری این مراسم گفت: با وجود ناراحتی که از مرگ اورامی داریم افتخار می کنیم که عزیزانی از سراسر ایران دلشان برای او می تپد؛ برای کسی که سالها به ایران خدمت کرد.

وی افزود: من به عنوان یک شاعر کردستانی می گویم سالهای سال است که دوست داشتم آقای مومنی را از نزدیک ببینم. اسم او را شنیده بودم اما خودش را ندیده بودم. روز فوت مرحوم اورامی هم حیرت کردم که هنوز مراسم کفن و دفن او انجام نشده بود پیام کتبی تسلیت او به دست ما رسید که بسیار جای تقدیر دارد.

وی همچنین از مسئولان حوزه هنری کردستان تجلیل کرد و گفت: اگر این استان از ابتدای انقلاب چنین مسئولانی به خود دیده بود بدون شک کمتر شاهد تفرقه و درگیری در این استان بودیم.

وی در ادامه به قرائت شعری در رسای مرحوم اورامی پرداخت.

مرگ یک شاعر مرگی طبیعی نیست

قادر طراوت پور مسئول دفتر شعر وزارت ارشاد سخنران بعدی این مراسم بود.

وی با اشاره به رسم هندوها در درگذشت یک شاعر گفت: وقتی در هندوستان شاعری می‌میرد برای او جشن می‌گیرند. این شادی به خاطر این است که خداوند این فرصت را فراهم کرد تا او به دنیا بیاید و شعر بگوید و به مردم خدمت کند و سپس از دنیا برود. همه اینها یعنی مرگ یک شاعر مرگ معمولی نیست .

وی ادامه داد: در مراسم تشییع اورامی دیدم که نه فقط شاعران که همه مردم کردستان او را دوست دارند و برای سفر ابدی او غمگین هستند و این به معنی عظمت روح و شخصیت مرحوم اروامی بود.

طراوت پور در ادامه قطعه شعری را برای حاضران در این مراسم قرائت کرد.

شاعر نام‌آشنای کردستان، در کشور غریب بود

حجت‌الاسلام و المسلمین بهاری مدیر سابق مرکز اسلامی غرب کشور نیز به عنوان سخنران بعدی این مراسم، اورامی را فردی ناشناخته عنوان کرد و گفت: باصفا بودن، صداقت، شجاعت، تعهد انقلابی داشتن و محب اهل بیت(ع) بودن تنها بخشی از صفات اوست. صفاتی که باعث شد در زمانی که عده‌ای فرصت طلب دست به نا امن کردن کردستان زده بودند، او با شجاعت به دفاع از انقلاب و نظام اسلامی بپردازد.

وی افزود: اورامی جانباز انقلاب بود. بسیاری از اشعار مولودی‌های منطقه کردستان در وصف اهل بیت(ع) را او سروده بود و باید افسوس خورد که چنین شاعر شناخته شده‌ای در کردستان چندان در کشور ما چندان شناخته شده نبود.

بهاری همچنین با اشاره به تدوین کتاب تولای حضرت علی(ع) در اشعار کردی گفت: مرحوم اورامی برای جمع‌آوری اشعار این کتاب تمامی منطقه کردستان را گشت و حتی در برخی کوهستان‌ها به دنبال برخی شاعران گم‌نام محلی رفت و شعر آنها را ضبط و سپس در این کتاب آورد.

اورامی بی‌هراس از انقلاب دفاع کرد

در ادامه این مراسم و پس از شعر خوانی علی‌محمد مودب، محسن مومنی شریف به سخنرانی کوتاهی پرداخت.

مومنی با اشاره به فقدان اورامی در میان جامعه ادبی کردستان گفت: جای او به این زودی پر نخواهد شد و تنها واژه‌ای که می‌توانم درباره درگذشت او عنوان کنم این است که مرگ او ادبیات و هنر متعهد کردستان را دچار خسارت شدیدی کرد چرا که او صدای بلند ادبیات انقلاب در کردستان بود.

وی افزود: گاهی درباره او شنیده بودم که در هواخواهی از انقلاب دچار آسیب‌هایی شده بود اما هیچ‌وقت از سرزنش سرزنش کنندگان هراسی نداشت. شاید این طور حرف زدن در تهران راحت باشد اما در مجامع روشنفکر بیمار اینگونه بودن سخت است.

وجه غالب شخصیت اورامی مهربانی‌اش بود

همچنین در این مراسم سید‌علی موسوی گرمارودی نیز در سخنان کوتاهی عنوان کرد: وجه غالب شخصیت مرحوم اورامی مهربانی‌اش بود که گمان نمی‌کنم هیچ شاعر و غیر شاعری اگر تنها یک بار با او برخورد کرده باشد آن را تمام قد در وجودش ندیده باشد.

در پایان این مراسم لوح سپاسی از سوی مجمع تقریب مذاهب اسلامی و حوزه هنری به خانواده مرحوم اورامی تقدیم شد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.