راضیه تجار، داستان‌نویس، با بیان این‌که نباید ادبیات دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را از یکدیگر منفک کرد، فاصله اندک آغاز جنگ با پیروزی انقلاب اسلامی را دلیل اصلی پرداختن بیشتر به مضامین مربوط به جنگ تحمیلی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران و به نقل از ایبنا،‌ تجار عنوان کرد: گرچه به نظر می‌رسد نویسندگان و شاعران به دفاع مقدس بیش از انقلاب اسلامی پرداخته‌اند، اما در حقیقت، ریشه‌های این دو اتفاق بزرگ و تاریخی یکی هستند بنابراین، نوشتن درباره هر کدام از این موارد، پرداختن به همان اصول و ریشه‌های مشترک است.

وی ادامه داد: زمان زیادی از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که جنگ تحمیلی آغاز شد بنابراین، نویسندگان ارزشی با هدف پرداختن به موضوعات مذهبی، ملی و میهنی تلاش کردند مضامین مربوط به دفاع مقدس را بیشتر مد نظر قرار دهند.

این نویسنده حوزه دفاع مقدس با بیان این‌که آرمان‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مشترک بودند، گفت: تفکری که باعث وقوع انقلاب شد، همان رویکردی بود که پایداری در دفاع مقدس را مطرح کرد.

تجار افزود: با وجود این‌که سوژه‌های بکر و سخنان ناگفته بسیاری در زمینه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس وجود دارد اما تعداد نویسندگانی که در این حوزه قلم می‌زنند بسیار اندک است حتی بعضی حرف‌های کلی و اصلی نیز هنوز گفته نشده است.

وی مشکلات فراوان نویسندگان را از دلایل توجه کمتر به این حوزه دانست و گفت: یکی از دشواری‌های پرداختن به سوژه‌هایی مانند انقلاب اسلامی یا دفاع مقدس، کمبود زمان است، چرا که برای نوشتن در این زمینه‌ها،‌ نویسنده باید مطالعه بسیاری کند تا نوشته‌هایش مستند و نزدیک به واقعیت باشد و از نظر تاریخی، مرتکب اشتباه نشود.

تجار با تأکید بر لزوم حمایت از هنرمندانی که در زمینه ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس فعالیت می‌کنند، گفت: از چند سال پیش، واحد ادبی حوزه هنری در زمینه ادبیات انقلاب اسلامی شروع به فعالیت کرد،‌ اما از نظر مالی دچار مشکل شد البته در سال‌هایی که نویسندگانی در این زمینه فعالیت کرده‌اند، سخنان ناامیدکننده بسیاری گفته شد، اما این نویسندگان راه خود را یافتند و در آن مسیر حرکت کردند.

وی افزود: کارهای ارزشی نیازمند حمایت‌های جدی معنوی اعم از دولتی و غیردولتی است. البته این کار زمان‌بر است و صبر و حوصله بسیاری می‌طلبد، مانند تلاش برای تبدیل یک نهال به درختی تناور.

راضیه تجار اکنون کتاب «پرنده پریدنی است» را درباره شهید سیدمحمدباقر طباطبایی‌نژاد در دست انتشار دارد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.