«یار و یادگار» هرچند در جمع نوجوانان و در دبیرستان زیبای البرز برگزار شد؛ اما تا پیوستن سید یاسر خمینی، نوه حضرت امام و برادر کوچکتر سید حسن خمینی، کمتر مجریان، میهمانان و سخنرانان برنامه با این جمع مخاطبان سخن می‌گفتند و این سید یاسر بود که فضای گردهمایی را به سمت نوجوانان حاضر در جمع چرخاند و در سخن گفتنی کوتاه با آنان، برادرانه به آنها توصیه کرد که «در همین سنین نوجوانی و جوانی با منابع عظیم عرفانی و اخلاق اسلامی آشنا شوند».

دومین جشنواره ادبی «یار و یادگار» با محوریت شخصیت فرزند و یادگار حضرت امام(مرحوم سید احمد خمینی)،بعدازظهر روز چهارشنبه 14/12/87 به همت معاونت هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)، در دبیرستان البرز، با حضور «حمید سبزواری»، شاعر معاصر و جمعی دیگر از شاعران، نویسندگان و اهل قلم همزمان با اهدای نخستین دوره جایزه کتاب سال «امام مهربانی» برگزار شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران، جلسه با تفأل مجری برنامه به دیوان اشعار حضرت امام آغاز شد که اینگونه پاسخ داد: «عاشقم، عاشق و جز وصل تو درمانش نیست ...». پس از آن «حمید هنرجو»، مدیر واحد کودک و نوجوان معاونت هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام(س) که دبیری جشنواره را برعهده داشت و خود نیز از جماعت شاعران و نویسندگان کشور است، به معرفی جشنواره پرداخت و بیان داشت که جشنواره سال گذشته، در قالب یک نشست ادبی و تنها در حوزه شعر برگزار شده بود، اما امسال به همت همگان، جشنواره ادبی یار و یادگار در سه بخش شعر، داستان و نثر ادبی صورت پذیرفت.
همایش با پخش تیزر تبلیغاتی جشنواره ادامه یافت و پس از آن «استاد حمید سبزواری» با همان موهای سپید، پشت تریبون قرار گرفت و از لابه‌لای دست نوشته‌های به هم ریخته یک شاعر، به سختی سه سروده خواند. سروده‌ای خواند به مناسبت سوگ سید احمد خمینی و گفت: «خزان فسرد گلی را که رنگ و بوی تو داشت/ طراوت چمن و عشق و آرزوی تو داشت».
پس از استاد، نوبت رسید به «خسرو آقایاری»، از اهالی قلم و داور جشنواره ادبی یار و یادگار، که نخستین سخنران جلسه بود. او از وجه تمایز امام‌ خمینی(س) از دیگر علمای همعصر و پیشتر سخن گفت و آنگاه در بیان علت اصلی تشکیل حکومت اسلامی توسط امام خمینی(س) اظهار داشت: تفاوت اصلی دوران امام خمینی نسبت به عصر ائمه معصومین علیهما‌السلام، وجود مردم در صحنه بود. در واقع مردم در این دوران به آن مرحله از آمادگی ذهنی رسیده بودند که بتوانند همراه با رهبر خود به تشکیل این آرمان یاری رسانند. حال آنکه حضرت امیرالمومنین به دلیل برخوردار نبودن از این همراهی 25 سال خانه‌نشینی اختیار فرمود.
خسرو آقایاری در ادامه به وظیفه اندیشمندان مسلمان و اهل قلم پرداخت و افزود: طبق این اصل، تا زمانی که زمینه ذهنی جامعه برای ظهور حضرت حجت(عج) فراهم نشود، ظهور اتفاق نخواهد افتاد و از اینرو وظیفه ما اندیشمندان مسلمان این است که از قلم استفاده کرده و ذهن مردم را برای ظهور آماده کنیم.
در ادامه نوبت به مهدی دهقان نیری، شاعر و معاون بخش نغمات آیینی صدای جمهوری اسلامی رسید که شعری را در مدح سید احمد خمینی و بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی خواند و آنگاه تریبون را به دست جوانی سپرد که در فضای آکنده از عطر امام(س) تنفس و رشد و نمو داشته و چهره و هیبتش به خوبی اورا به یاد خمینی کبیر می‌اندازد.
حجت الاسلام سید یاسر خمینی آخرین نفری بود که پشت تریبون آمد و از هنر و وظایف هنرمند سخن گفت. وی با بیان اینکه «هنر برای اینکه بتواند راهگشای جامعه باشد باید نگاهش به مشکلات اجتماعی و سعادت بشری معطوف کند»، خاطرنشان کرد: در اسلام، هنر اهمیتی بسیار برتر از دیگر علوم دارد و معجزه پیامبر آن، یک بیان هنرمندانه است.
سید یاسر خمینی، با تاکید بر اینکه «هنرمند مظهر خالقیت خداوند است»، به دلایل مذموم‌بودن داستان در گذشته پرداخت و داستان‌های دیو و دد را خالی از آموزه‌های کاربردی برای زندگی بشری دانست و افزود: اما نگاه قرآن به داستان نگاهی بسیار مثبت است. در قرآن کریم تاکید فراوانی بر داستان می‌شود و در بیان هنرمندانه اصول اسلامی، از داستان به عنوان یکی از اقسام هنر به خوبی استفاده شده است.
نوه امام خمینی(س)، تاکید کرد که هرچند حوزه‌های علمیه معارف را تولید می‌کنند اما بیان این معارف برای جامعه بی‌شک وظیفه هنرمندان متعهد خواهد بود.
سید یاسر خمینی، در نصیحتی برادرانه به جوانان حاضر در این جشنواره، اظهار داشت: یکی از بزرگترین منابعی که در اختیار ماست، منابع عرفان و اخلاق اسلامی است و بدون شک بسیاری از مضامین باشکوه که در اشعار بزرگان ما خودنمایی می‌کنند، مفاهیمی هستند که از عرفا گرفته شده اند. بر این اساس، جوانان باید در همین سنین با این منابع عظیم آشنا شوند.
وی با تاکید بر اهمیت عرفان در نگاه حضرت امام(س)، گفت: امام وقتی برای گورباچف نامه می‌نویسد برای معرفی اسلام، یک کتاب عرفانی را به او پیشنهاد می‌کند، حال آنکه کتاب‌های بسیاری از سوی فقها، علما و مراجع حوزه های علمیه برای معرفی اسلام نگاشته شده و وجود دارند.
سید یاسر خمینی، یادآور شد: اگر بخواهیم مضامین عرفانی را در جامعه سرایت دهیم، روش هنرمندانه بهترین روش است.
وی به پیشرفت‌های غرب در این زمینه اشاره کرد و گفت: غربی‌ها از نمایشنامه و داستان به خوبی استفاده کرده‌اند و بسیاری از ایسم‌های غربی و به ویژه اگزیستانسیالیسم بسیاری از مطالب سخت و دشوار خود را در قالب داستان و نمایشنامه به خوبی به جامعه و نسل‌های جدیدشان آموزش داده‌اند، اما متاسفانه ما نتوانسته‌ایم از این پتانسیل به خوبی بهره ببریم.
همایش با قرائت بیانیه هیات داوران جشنواره از سوی حمید هنرجو و همچنین اهدای جوایز پایان یافت اما آنچه در این بخش بیش از همه توجه را جلب می کرد، حضور همسر زنده یاد نادر ابراهیمی (شاعر) بود که به دلیل خلق کتاب هایی با مخاطب کودک و نوجوان برای درک بهتر انقلاب اسلامی مورد تقدیر قرار گرفت و همچنین محمد اکبری، نونهال 7 ساله ای در بخش داستان جشنواره ادبی یار و یادگار به دلیل نوشتن داستان «حماسه امام خمینی» جایزه دریافت کرد.
اما برگزیدگان، بخش شعر جایزه‌ «یار و یادگار»، گرامی‌داشت حضرت امام خمینی(س) و حجت‌الاسلام سیداحمد خمینی، «ندا سهراب‌زاده از تبریز» جایزه رتبه‌ اول را گرفت و «مرتضی آخرتی از نیشابور» و «شراره کامرانی از تهران» رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاس دادند. «کوروس احمدی از تهران» و «فاطمه ناظری از کرمانشاه» هم تقدیر شدند.
در بخش داستان، «مونا اسکندری از همدان» رتبه‌ اول، «معصومه عیوضی از تهران» رتبه‌ دوم و «پژمان کرمی از تهران» حائز رتبه‌ سوم شدند. زینب سید‌یوسفی به همراه محمد اکبری 7 ساله از تهران هم مورد قدردانی قرار گرفت.
«جواد نعیمی از مشهد» نفر اول، «سیدمسعود علوی از تهران» دوم و «حبیب‌الله ترکاشوند از تهران» نفر سوم بخش نثر ادبی و مقاله جشنواره بودند. «شراره گل‌محمدی» به همراه «زهره عبدالمحمدی از تهران» هم تقدیری‌های این بخش بودند. ناصر صادقی نیز که نماآهنگی را با موضوع یادگار امام(ره) ساخته بود و نماآهنگ او نیز در جشنواره پخش شد، مورد تقدیر ویژه قرار گرفت.
برگزیدگان نخستین جایزه‌ «امام مهربانی» ویژه‌ ادبیات کودک و نوجوان درباره‌ امام(س) زنده‌یاد نادر ابراهیمی، امیرحسین فردی، و جعفر ابراهیمی(شاهد) به عنوان رتبه های اول تا سوم به ترتیب معرفی شدند.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.