مجمع جهانی صلح اسلامی با صدور بیانیه ای به مناسب سالروز صدور فرمان حضرت امام خمینی(س) مبنی بر تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی، با تاکید بر اهمیت اقدامات فرهنگی و صیانت از فرهنگ ملی و اسلامی به ویژه با درنظر گرفتن تهدیدهای نرم و فرهنگی اخیر دشمن، مجموعه سازمان های مردم نهاد ایران اسلامی را به ایفای موثر مسئولیت خود در صیانت از فرهنگ و هویت ملی فراخواند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل مجمع جهانی صلح اسلامی، متن کامل بیانیه مذکور بدین شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم

فرهنگ، اساس هویت و بنمایه حیات ملتها است. ملت ایران با تکیه بر همین ریشه ها و اصالت فرهنگ اسلامی-ایرانی بود که انقلاب اسلامی را به سرمنشأ نهضت عظیم و فراگیر بیداری اسلامی در جهان معاصر مبدل نمود. امروزه منزلت مولفه¬های فرهنگی قدرت ملی به ویژه در پرتو مفهوم قدرت نرم، مورد تاکید نخبگان و محافل اندیشه ای بوده و از این رو، صیانت از آن نیز از اساسی ترین مطالبات مردم از نظام و نهادهای حاکمیتی تلقی می گردد.

صیانت از فرهنگ اصیل اسلامی-ایرانی و بهسازی آن در برابر آثار برنامه های وابستگی نظام گذشته به بیگانگان، می طلبید که عزم ملی در پرتو نهادی فرابخشی به بار نشسته و ضمن احیای فرهنگ و هویت بومی، به سیاستگذاری و پاسداشت ارزشهای ناب این مرز و بوم همت گمارد. تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی به اهتمام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، کلیدی برای تضمین استقلال فرهنگی و جلوگیری از استیلای فرهنگی دشمنان (و در نتیجه استقلال همه جانبه) کشور بود.

اکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی با اتخاذ رویکرد حمایتی، صیانتی و پرداخت کارشناسانه به حوزه فرهنگ کشور، یکی از مراکز عالی خردورزی و هدایت کلان امور فرهنگی کشور است. با درنظر داشتن تحول در محیط امنیتی بین‏المللی و فرهنگ محور شدن ابرازهای سیاست خارجی کشورها به ویژه برنامه ریزی گسترده برخی کانون های قدرت و نظام های مدیریتی و فکری بین‏المللی برای هدایت نبرد نرم و اختلال در هویت ملتها به ویژه جمهوری اسلامی ایران، اهمیت و دشواری این مسئولیت و لزوم تشریک مساعی همگانی برای فرهنگ سازی و صیانت از فرهنگ ملی برجسته تر می گردد.

مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن تبریک سالروز صدور فرمان حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی و تشکر از اقدامات این شورا، امیدوار است مجموعه سازمان های مردم نهاد کشور به ویژه نهادهای فعال در عرصه های فرهنگی ضمن مشارکت در روند اندیشه ورزی و طراحی خط مشی های مبتنی بر تقویت و بازتولید قدرت فرهنگی ملی، در آفرینش و ارتقای سهم کشور در مدیریت امور فرهنگی بین‏المللی کوشا باشند. به عنوان یک تشکل مردم نهاد از این شورا انتظار دارد ضمن توجه ویژه به مهندسی فرهنگی و تدوین منظومه روابط فرهنگی با دیگر ملل بر اساس صلح و عدالت، ظرفیت های سازمانهای مردم نهاد را در این خصوص مورد استفاده قرار دهد.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.