نویسنده کتاب «لحظه‌های انقلاب» پس از گذراندن یک دوره بیماری، شب گذشته دار فانی را وداع گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، سیدمحمود قادری گلابدره‌ای در سال ۱۳۱۶ در گلابدره شمیران به دنیا آمد. او در دهه ۴۰ یار و همراه جلال آل‌احمد بود که نتیجه این همراهی کتاب «آقا جلال» بود. او بیش از ۰۱ سال از زندگی‌اش را در آمریکا گذراند که حاصل آن کتابی به نام «10 سال هوملسی در آمریکا» بود.

از محمود گلابدره‌ای تاکنون ۳۳ کتاب منتشر شده که نخستین آن با عنوان «سگ کوره‌پز» در سال ۱۳۴۹ منتشر شده‌است. وی در سال ۱۳۵۰ رمان «پر کاه» را نوشت و «بادیه» را در سال ۱۳۵۶ به چاپ رساند؛ رمانی که عباس کیارستمی فیلم‌نامه‌ای اقتباسی بر اساس آن نوشت.

گلابدره‌ای در مجموع ۶ کتاب پیش از انقلاب اسلامی دارد که یکی از آن‌ها ترجمهٔ ۶ داستان از نویسندگان روس است.

پرستوها، دال، صحرای سرد، حکومت نظامی، سنگ به مثقال، آقا جلال و سفر به حجله‌گاه عشق از جمله آثار وی پس از انقلاب اسلامی هستند. داریوش مهرجویی، از رمان «دال» وی فیلمنامه‌ای با نام صحرای سرد نوشته که موضوع آن در سوئد می‌گذرد و به زبان‌های خارجی مختلفی نیز برگردانده شده‌است.

گلابدره‌ای طی 5 دهه نویسندگی به لحاظ کمیت آثار کارنامه قابل قبولی از خود به جای گذاشت. عناوین برخی از آثار او عبارتند از: سگ کوره پز، پر کاه، اباذر نجار، بادیه، لحظه‌های انقلاب، اسماعیل اسماعیل.

وی چندی پیش بر اثر بیماری در بیمارستان الغدیر تهران بستری شده بود که در نهایت شب گذشته دار فانی را وداع گفت.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.