به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران ، شماره 530 هفته نامه دوست کودکان منتشر شد.

در بخش یاد دوست نیز با عنوان " ولادت امام" می خوانیم: حضرت امام(س) با شناسنامه شماره 2744 در بیستم جمادی‌الثانی 1320 هجری قمری در عمارتی که اکنون در خمین قرار دارد، متولد شدند. البته تاریخ تولد ایشان 1279 شمسی ذکر شده که در واقع همان بیستم جمادی‌الثانی 1320 قمری درست است. در شناسنامه حضرت امام، این مشخصات ثبت شده است:

نام خانوادگی: مصطفوی- نام پدر: آقا مصطفی- نام مادر: خانم هاجر.

این شناسنامه در سال 1305 شمسی در گلپایگان صادر شده است.

برادر بزرگ حضرت امام، مرحوم حضرت آیت‌ا... پسندیده در خاطرات خود نقل می‌کند؛

«در سال 1304 شمسی از طرف اداره آمار و ثبت احوال به خانه ما آمدند و قرار شد نام فامیل برای ما انتخاب شود. من 5 یا 6 اسم را نوشتم و پیشنهاد دادم. در اداره ثبت احوال تهران، نام پسندیده را انتخاب کردند. اما دو برادر دیگرم فامیل دیگری را انتخاب کردند. نام و فامیل امام همان مصطفوی که در ابتدا انتخاب کرده بودیم، باقی ماند.» بنابراین نام فامیل حضرت امام با دو برادر دیگرشان متفاوت است.

در قسمت معرفی کتاب این شماره از مجله دوست کودک ، کتاب « پاییز در قطار » از کاظم مزینانی به کودکان معرفی شده است. «کاظم مزینانی» شاعر توانای ادبیات کودک و نوجوان کشورمان که چندی است به طور جدی‌تر به نوشتن داستان و قصه برای بچه‌ها نیز پرداخته است، کتابی منتشر کرده با عنوان «پاییز در قطار.» این داستان، ماجرای پسرک چشم آبی را در سالن قطار بیان می‌کند. کتاب توسط انتشارات سوره مهر در 64 صفحه و به تعداد 2200 نسخه چاپ و منتشر شده است. مطالعه کتاب برای بچه‌های دوره راهنمایی تحصیلی مناسب است. کتاب «پاییز در قطار» به قیمت 700 تومان چاپ و منتشر شده است.

روی جلد هر شماره از دوست کودکان به یک بازی اختصاص می یابد که علاوه بر تزئین مجله حاوی نکته های فرهنگی و آموزشی است و "نادیا علاء" طراحی آنها را برعهده دارد. روی جلد این شماره از دوست کودکان بازی باغ پرگل نام دارد و در مورد آن می خوانیم: خواهر و برادر پشت جلد می‌خواهند خودشان را به مادر و پدرشان در روی جلد برسانند. قلم بردارید و مسیری را به آنها نشان دهید که: 1. به نردبان‌های شکسته و مسیر مسدود برخورد نکنند. 2. از 3 نردبان سالم طول مسیر بالا بروند. 3. در هیچ مسیری دو بار حرکت نکنند. فقط یادتان باشد به هر نردبانی که برسند باید از آن بالا بروند. (اما از هیچ نردبانی نمی‌توانند پایین بیایند). طبیعی است که نمی‌توانند از نردبان‌های شکسته بالا بروند و یا از مسیر مسدود عبور کنند.

هر شماره از هفته نامه دوست کودکان قسمت زیرین صفحات خود را به مطالب علمی و دانستنی های عمومی اختصاص می دهد. دوست کودکان دارای بخش های داستان، شعر، نقاشی، داستان تصویری، بازی، جدول و سرگرمی است و در قطع ۲4در5/17سانتی متر به شکل چهار رنگ، در45 صفحه به چاپ می رسد.

"افشین اعلاء" و "سیامک سرمدی" سردبیران این مجله و "احمد قائمی مهدوی" نیز مدیر هنری دوست کودکان هستند. "حامد کمالی" تصویرگری این هفته نامه را برعهده دارد و نادیا علاء نیز مدیر داخلی مجله دوست کودکان را به عهده دارد.

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) صاحب امتیازی دوست کودکان که با هدف ایجاد رابطه معنوی میان کودکان و حضرت امام(س) و معرفی چهره ای جذاب و صمیمی از ایشان به کودکان، منتشر می شود، را بر عهده دارد. هم اکنون بیش از ده سال از انتشار این مجله می گذرد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.