سایت خبری فرارو با انعکاس پیام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به به شرکت‌کنندگان و برگزارکنندگان جشنواره آیینه و آفتاب با تیتر "انسان متوهم نمی تواند اخلاقی عمل کند"به بازتاب این خبر پرداخته است.

سایت خبری فرارو با انعکاس پیام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به به شرکت‌کنندگان و برگزارکنندگان جشنواره آیینه و آفتاب با تیتر "انسان متوهم نمی تواند اخلاقی عمل کند"به بازتاب این خبر پرداخته است.

حسن خمینی: انسان متوهم نمی‌تواند اخلاقی عمل کند

سید حسن خمینی گفت: «همان‌قدر که توهم دشمن اخلاق است، تخیل اعتلا بخش اخلاق است».

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در پیامی به شرکت‌کنندگان و برگزارکنندگان جشنواره آیینه و آفتاب اظهار کرد: «خداوند را سپاس می‌گویم که جمع حاضر با ایمان به خدا و محبت به امام و عشق به آرمان‌های والای انقلاب اسلامی گرد آمده‌اید تا با اتکا به توانایی‌های خویش در عرصه هنر، گامی دیگر در مسیر فرهنگ روشن آیینه و آفتاب بردارید. سینما به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین هنرهای کنونی، بی‌تردید، نقشی بی‌بدیل در نزدیک‌کردن اذهان انسان‌ها به تخیل به‌مثابه عنصر کلیدی اخلاقی زیستن دارد».

وی با بیان این‌که « در فلسف اخلاق، دو مفهوم تخیل و توهم در برابر هم‌اند» ادامه داد: «همان‌قدر که توهم دشمن اخلاق است، تخیل اعتلا بخش اخلاق است. انسان متوهم نمی‌تواند اخلاقی عمل کند و برعکس، تخیل باعث می‌شود، انسان‌ها اخلاقی‌تر زندگی‌ ‌کنند».

وی خاطرنشان کرد: «قانون طلایی کانت ریشه در این حدیث علوی دارد که هرچه برای خود می‌پسندی، برای دیگران هم بپسند و هرچه برای خود نمی‌پسندی، برای دیگران نیز نپسند. تخیل می‌تواند کمک کند که انسان خود را در جای دیگری بگذارد و هرچه برای خود نمی‌خواهد، برای دیگران هم نخواهد.»

یادگار امام راحل هم‌چنین با بیان این‌که « دنیای معاصر مدیون سینما است» در این‌باره اظهار کرد: «زیرا، قدرت تخیل را به‌عنوان بزرگترین عامل زیست اخلاقی جامعه، به انسان‌ها بخشیده است. سینما با تقویت بعد تخیلی انسان، او را به هم‌ذات‌پنداری با قهرمانان قصه‌ها وامی‌دارد، امری که شاید در عالم واقع ناممکن باشد. این فیلم و کارتن است که انسان را به همدردی با بیماران، زندانیان و حتی حیوانات می‌کشاند. سینما بستر فزاینده‌شدن تخیلات بشری است».

وی خاطرنشان کرد: «پرداختن به ابعاد مختلف زندگی امام در حوزه سینما، ضرورت‌ها و بایسته‌های زیادی دارد. امام نماد بسیاری از الگوهای رفتاری ما است. امام نماد آزادگی و استقلال‌طلبی است، نماد ادب است، در کلام او حتی یک دروغ وجود نداشت. او در اوج جنگ و مبارزه نیز ، از ادب و عفت کلام خارج نمی‌شد».

وی گفت: «امام را می‌توان نماد ارزش‌ها دانست و فیلم را در راستای تخیلی که جامعه فردای ما را می‎سازد، قرار داد. هنرمندان ما باید باشجاعت به نگارش فیلم‌نامه‌ها و تولید فیلم‌های مختلف دربار? امام و انقلاب بپردازند».

سیدحسن خمینی ادامه داد:« جشنوار آیینه و آفتاب، جشنواره‌ای است بنام امام خمینی(ره)، مردی که جهان را به اخلاق و معنویت فراخواند. بدین‌سان می‌توان امید داشت، با تکیه بر این نام بلند، معنویت و اخلاق را دوباره بر جان جهان نواخت؛ این‌بار با تکیه بر هنر هفتم و از طریق پرده‌های نقره‌ای سینما».

این پیام توسط حجت الاسلام والمسلمین مقدم معاون بین‌الملل موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) قرائت شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.