سایت خبرآنلاین با انعکاس پیام یادگار امام به مراسم اختتامیه ششمین جشنواره آیینه و آفتاب با تیتر " دشمن اخلاق است/امام (ره)در اوج جنگ هم از ادب و عفت خارج نمی‌شد "به بازتاب این خبر پرداخت

سایت خبرآنلاین با انعکاس پیام یادگار امام به مراسم اختتامیه ششمین جشنواره آیینه و آفتاب با تیتر " دشمن اخلاق است/امام (ره)در اوج جنگ هم از ادب و عفت خارج نمی‌شد "به بازتاب این خبر پرداخت

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی گفت: «همان‌قدر که توهم دشمن اخلاق است، تخیل اعتلا بخش اخلاق است.»

یادگار امام راحل در پیامی به شرکت‌کنندگان و برگزارکنندگان جشنواره آیینه و آفتاب اظهار کرد: «خداوند را سپاس می‌گویم که جمع حاضر با ایمان به خدا و محبت به امام و عشق به آرمان‌های والای انقلاب اسلامی گرد آمده‌اید تا با اتکا به توانایی‌های خویش در عرصه هنر، گامی دیگر در مسیر فرهنگ روشن آیینه و آفتاب بردارید. سینما به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین هنرهای کنونی، بی‌تردید، نقشی بی‌بدیل در نزدیک‌کردن اذهان انسان‌ها به تخیل به‌مثابه عنصر کلیدی اخلاقی زیستن دارد.»

او با بیان اینکه در فلسفه و اخلاق دو مفهوم تخیل و توهم در برابر هم‌اند، ادامه داد: «همان‌قدر که توهم دشمن اخلاق است، تخیل اعتلا بخش اخلاق است. انسان متوهم نمی‌تواند اخلاقی عمل کند و برعکس، تخیل باعث می‌شود انسان‌ها اخلاقی‌تر زندگی‌ ‌کنند.»

او خاطرنشان کرد: «قانون طلایی کانت ریشه در این حدیث علوی دارد که هرچه برای خود می‌پسندی برای دیگران هم بپسند و هرچه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران نیز نپسند. تخیل می‌تواند کمک کند که انسان خود را در جای دیگری بگذارد و هرچه برای خود نمی‌خواهد برای دیگران هم نخواهد.»

یادگار امام راحل گفت: « دنیای معاصر مدیون سینما است زیرا قدرت تخیل را به ‌عنوان بزرگترین عامل زیست اخلاقی جامعه، به انسان‌ها بخشیده است. سینما با تقویت بعد تخیلی انسان او را به هم‌ذات‌پنداری با قهرمانان قصه‌ها وامی‌دارد، امری که شاید در عالم واقع ناممکن باشد. این فیلم و کارتون است که انسان را به همدردی با بیماران، زندانیان و حتی حیوانات می‌کشاند. سینما بستر فزاینده شدن تخیلات بشری است.»

او خاطرنشان کرد: «پرداختن به ابعاد مختلف زندگی امام در حوزه سینما، ضرورت‌ها و بایسته‌های زیادی دارد. امام نماد بسیاری از الگوهای رفتاری ما است. امام نماد آزادگی و استقلال‌طلبی است. نماد ادب است، در کلام او حتی یک دروغ وجود نداشت. او در اوج جنگ و مبارزه نیز از ادب و عفت کلام خارج نمی‌شد.»

او گفت: «امام را می‌توان نماد ارزش‌ها دانست و فیلم را در راستای تخیلی که جامعه فردای ما را می‎سازد، قرار داد. هنرمندان ما باید با شجاعت به نگارش فیلمنامه‌ها و تولید فیلم‌های مختلف درباره امام و انقلاب بپردازند.»

سیدحسن خمینی ادامه داد: «جشنواره آیینه و آفتاب جشنواره‌ای است بنام امام خمینی(ره) مردی که جهان را به اخلاق و معنویت فراخواند. بدین‌سان می‌توان امید داشت با تکیه بر این نام بلند معنویت و اخلاق را دوباره بر جان جهان نواخت؛ این‌بار با تکیه بر هنر هفتم و از طریق پرده‌های نقره‌ای سینما.»

این پیام توسط حجت الاسلام والمسلمین مقدم معاون بین‌الملل موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) قرائت شد.

مراسم اختتامیه‌ ششمین جشنواره هنری «آینه و آفتاب» با محوریت امام خمینی، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس شامگاه جمعه سوم دی ماه در حوزه هنری برگزار شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.