دیدار با خانواده های معظم شهداء و یادگارانشان سنتی حسنه و نماد قدرشناسی از این عزیزان است.

بی هیچ مبالغه ای، خانواده شهداء اعم از پدران و مادران و خاصه، همسران آن بزرگواران، نقشی برجسته و انکارناپذیر در پرورش، حفظ و تقویت روحیه سلحشوری شهیدانمان دارند. قبل از شهادت، موضوع تحمل دوری از فرزند یا سرپرست خانواده با هیجانات و نگرانی های آن دوران مطرح است و بالطبع دشوار؛ و بعد از شهادت نیز - گرچه مشحون از افتخار و سرافرازی است - اما نمی توان دلتنگی ها و خاطره های دور و نزدیک را ندید و نگفت که اطرافیان و منتسبان شهید را احاطه می کند و فقط توکل به خدای متعال و اعتقاد راسخ به هدف که همانا دفاع از میهن اسلامی، تمامیت ارضی و آرمان ها و ارزش های به دست آمده از همت عالی مردم است، بر اندوه فراق، سایه می افکند.

حضور باشکوه خانواده های شهداء در حسینیه جماران در طول سالهای دفاع مقدس با هدف دیدار با بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره) که معنویت سرشارش هنوز در یادها و خاطره ها باقی است، و دیدارهای صمیمانه رهبر فرزانه انقلاب که با حضور معظم له در منازل شهیدان صورت می گیرد، گویای اهمیت موضوع و تاکید در برافراشته نگاه داشتن پرچم ایثار و شهادت درجامعه است، که البته جا دارد انعکاس رسانه ای این نشست های معنوی و آموزه بخش در سطح افکار عمومی، با ظرافت و جدیت بیشتری دنبال شود.

پنج شنبه شب گذشته سید حسن خمینی در حرم مطهر امام میزبان خانواده شهید محمد حسین فهمیده بود. نوجوانی که شجاعت کم نظیرش در صحنه عملی دفاع از کشور، امام را به تحسین واداشت و به شور و شعف مردم به خاطر داشتن چنین فرزندانی افزود. پدر، مادر و برادر این شهید با حال و هوایی معنوی در کنار یادگار امام از علاقه وافر نوجوان سیزده ساله به انقلاب و امام گفتند تا خاطراتی وثیق و اصیل از آن روزها ورق بخورد، خاطراتی از فصلی درخشان، اما مظلوم در تاریخ معاصر که این سالها آماج هجمه ها و دست درازی های معاندان قرار گرفته است.

غفلت ما - هر چند ناخواسته - از پروژه های کوچک سازی و ناچیزانگاری حماسه های بزرگ مردم ایران که این روزها یکی پس از دیگری دنبال می شود، می تواند جبهه مقابل را چندگامی به جلو ببرد، پروژه هایی که خروجی شان ایجاد فاصله و شکاف بین نسل های انقلاب است، چگونه می توان به این دغدغه ملی بی التفات بود؟!

امروز، پاسداشت حماسه های انقلاب و دفاع مقدس با بهره گیری هوشمندانه از ظرفیت های فرهنگی و هنری و اقدامات خلاقانه در عرصه ها و شبکه های اجتماعی امکانپذیر است و اصل صیانت از حریم ارزش های دینی و انقلابی در سلامت رفتار مسئولان کشور و صداقت با مردم تجلی پیدا می کند، اگر چنین اتفاقی بیافتد آنچه از سالهای پیروزی انقلاب دفاع مقدس برای نسل های جدید روایت و کتابت می شود، باورپذیرتر خواهد شد.

به تعبیری ساده تر، هضم این حقیقت که فهمیده ها و همت ها و باکری ها و تاجوک ها و ... بی چشمداشت به موقعیت و هرگونه مطالبه دنیوی، به میدان شهادت شتافتند، برای اهالی امروز آسان می شود، اگر...

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.