"یومیه ". عنوان ستونی است که هر روز صبح به انعکاس گزیده ای از عنوان ها و سرمقاله ها ی روزنامه های کثیر الانتشار کشور می پردازد .

مهمترین عنوان روزنامه های صبح کشور
روزنامه های سراسری روز سه شنبه 29 دی ماه ، تیتر نخست خود را به عناوین خبری زیر اختصاص دادند:

آرمان: بازنگری در روابط ایران و انگلیس
آفتاب یزد: حسن روحانی: ایران آینده: تداعی کننده همه امیدها و آرزوهاست
ابرار: زمان کاری پرستاران تا 8 ساعت کاهش می یابد
اطلاعات: براساس یافته های طرح اطلاعات خانوار /30 درصد جامعه معادل 70 درصد بقیه در آمد دارد
اعتماد: انتقاد شدید روحانی از عملکرد اقتصادی دولت
ایران: 20 کرسی اضافه در مجلس آینده
بهار :پارازیت مشکلات روی موج رو به فردا
توسعه: حسن غفوری فرد: اعتماد مردم از دست برود مشکل ایجاد می شود
تهران امروز: روز پرکار هیات نظارت بر مطبوعات
جام جم: چه کسانی یارانه نقدی می گیرند
جمهوری اسلامی: نشست بی سابقه مشترک کابینه رژیم صهیونیستی با دولت آلْمان در برلین
جوان: دادنامه تاریخی همسر سوم عطاءالله مهاجرانی /مهاجرانی و کدیور در دادگاه حقوق بشر
خراسان: نخستین جلسه علنی محاکمه متهمان اغتشاشات روز عاشورا برگزار شد
رسالت: اعتراف منافقین به حضور فعال در تمامی اغتشاشات
فرهیختگان: دوپینگ واردات در رقابت با تولید
کارو کارگر: محجوب: دولت حق تفسیر قانون مدیریت خدمات کشوری را ندارد
کیهان: ارتباط محفلی آشوبگران عاشورا با اسرائیل
مردم سالاری: اظهارات سخنگوی دولت بدون حضور خبرنگاران
وطن امروز: نخستین جلسه دادگاه هتاکان عاشورای حسینی برگزار شد
همشهری: جاده ای برای دعوت
سیل

در تحلیل ها ، گزارش ها و مقالات روزنامه ها نیز موضوعات متنوعی برجسته شدند که گزیده ای از آن منتشر می شود .

سرمقاله تهران امروز به تحلیلی پرامون توقیف و لغو امتیار "همت"و"موج اندیشه "اختصاص دارد. حسام الدین در قالب 5 بند به ارائه نقطه نظرات خود پرداخته است در بند اول به معرفی گفتمان تهتک وگفتمان نظام محور می پردازد و می نویسد: گفتمان «تهتک»، گفتمانی شبهه‌ناک است. شبهه را از آن رو که چیزی را شبیه چیز دیگری نمایاندن است، شبهه می‌گویند. شبهه‌ناکی گفتمان تهتک، به علت شبیه و مانند نشان دادن گفتمان «نظام محور» ‌است. در گفتمان اخیر، سویه اصلی و بنیادین «متن» و «فرامتن» گفتمان، قائل شدن بر محوریت نظام جمهوری اسلامی و رجحان آن بر اهداف و اغراض طیف‌ها و جریان‌های سیاسی است.

بند دوم به نحو برخورد با افکار و رسانه های تند و اختصاص دارد: گرچه مدعی‌العموم (دادستان) محترم حتما دلایل مقنعی برای درخواست توقیف این نشریه داشته است، اما می‌باید از تجربه اندوخته در طول سال‌های گذشته دریافته باشیم که توقیف - ولو قانونی و مستدل - چنین نشریاتی، پایانی بر پرونده همواره مفتوح گرایش‌های تندرو در عرصه رسانه و مطبوعات نبوده و در آینده نیز نخواهد بود.

بند سوم:مسوولیت پذیری را در برابر افترا طرح می کند: ادعا، بدون مسئولیت‌‌پذیری، رفتار اشخاص جبون و ترسو است. آنکه از نبرد رویارو می‌هراسد، از پشت خنجر فرود می‌آورد، اما روبه‌رویی و در گرفتن محاجه ‌و حتی جدل و تخطئه آنگاه که همراه با پذیرش مسئولیت دعاوی باشد، قطعا زبان‌ها و قلم‌ها را متوجه پیامدهای پذیرفتن مسئولیت نیز خواهد کرد.

بند چهارم به رادیکالیسم قانون شکن اشاره می کند: رادیکالیسم قانون‌شکن، بی‌توجه به آنکه در نظام جمهوری اسلامی، تجاوز و تخطی از قانون‌ برای همگان جرم یا تخلف به شمار می‌رود، تن در دادن به قانون را وظیفه همگان

در نهایت نویسنده از هئیت نظارت بر مطبوعات اغماضی را پیشنهاد می کند: 5 - از هیات نظارت بر مطبوعات و معاونت مطبوعاتی انتظار می‌رفت که پیش از اقدام مدعی‌العموم محترم، به موضوع مطروحه عطف توجه داشته باشند، اغماض از یکی و خرده‌نگری به کار دیگری، شاید شائبه تبعیض را به وجود آورد، مطلوب‌تر می‌بود که دستگاه‌های ذی‌ربط در عرصه مطبوعات و رسانه، پیش از دستگاه قضا، نسبت به این موضوع حساسیت و واکنش نشان می‌دادند.

این روزنامه همچنین صفحات لایی خود را، به ویژه نامه ای برای انقلاب اسلامی اختصاص داده است.

یادداشت روز کیهان تحت عنوان زنده باد آرامش با ارائه تحلیلی آسیب شناختی از حوادث پس از انتخابات،سعی می کند راه حلی برای پایان دادن به وضع موجود ارائه کند محمد ایمانی در بخش از این یادداشت می نویسد: در آسیب شناسی حوادث پس از انتخابات می توان عوامل گوناگونی را برشمرد. از پروژه مهندسی شده جبهه استکبار تا ضعف در اطلاع رسانی و آمیختگی حق و باطل در راستای غبارآلودگی فضا. اما آنچه در این میان تمام عوامل و ظرفیت های دیگر را برای ایجاد فتنه و آشوب به حرکت درآورد، جرئت یک حلقه سیاسی جدید در «زدن زیر همه چیز» و به هیچ صراطی مستقیم نشدن بود. آنها ذاتاً سرشان برای چنین آشوبی درد می کرد. این جریان در یک نقطه مهم با موج بیگانه هماهنگ شد و آن نقط کانونی، رویکرد همه جانبه و بی پروا به آنارشیسم مبتنی بر ترویج شکاکیت (Scepticism) و مغالطه در کنار اباحی گری و لاقیدی مطلق بود. منطق «بزن زیر همه چیز» اگرچه پس از انتخابات، هویت خود را تماماً نشان داد اما قبل از انتخابات، رگه هایی از ماهیت خود را عیان کرده بود. جریان مذکور آخرین متد سفسطه و مطالعه را در مجادلات انتخاباتی به کار بست اما تصرف انتخابات همه ماجرا نبود. تسخیرطلبی آنارشیستی، قانون اساسی و ولایت فقیه، اسلام و امامت و ولایت، امنیت و منافع عمومی، و حتی عقلانیت و خرد جمعی را یکجا نشانه رفته بود. به ویژه طی 7 ماهه پس از انتخابات همه سرمایه ها و داشته های یک ملت، از سوی جریان ائتلافی نفاق مورد انکار یا تردید و تشکیک قرار گرفت.

وی ادامه می دهد: زنده باد قانون. زنده باد مسالمت. زنده باد آرامش. ملت نستوه و بزرگوار ما اهل قانون بود، اهل آرامش، اهل دموکراسی. چاره تفاوت سلیقه های سیاسی را هم نهایتاً در صندوق رأی می دانست و می داند. اما کسانی زیر میز قانون و آرامش و دموکراسی و رأی اکثریت زدند و کار را به اردوکشی و آشوب خیابانی کشاندند. ملت ما جز برای انزجار از دشمنان به خیابان نیامد و نمی آید. دشمن خیال کرده بود، خیابان خالی است اگر که سخن از جمهوریت و انتخابات است. عمله دشمن روز عاشورا آمدند و رعد و برقی زدند و قیام 9 دی ماه 88، پاسخ یک ملت به غرش نابه جای دشمن بود. ملت ما اهل مسالمت و آرامش و قانون است و نمی گذارد کسی این نرخ را بشکند و مجازات مجرمان نیز مرّ قانون است و تضمین کننده آرامش.

پرویز سروری در یادداشت سیاسی ویژه نامه اعتماد گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس از حوادث کهریزک را نه یک تحلیل سیاسی که مبتنی بر اقدامات،مشاهدات و مستندات خوانده و می نویسد: تلاش کمیته هم این بوده که واقع گرایانه و بدون ملاحظه کاری، گزارش را ارائه دهد. از آنجا که سابق بر این نیز آقای مرتضوی چنین اظهاراتی را عنوان کرده اند، موضع گیری ها و اظهارنظرهای این بار وی نیز نزد ما طبیعی است. با توجه به نامه یی که 55 تن از نمایندگان مجلس برای ریاست قوه قضائیه در خصوص گزارش هیات رسیدگی کننده به حوادث کهریزک ارسال و درخواست کردند که دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات متهمان حوادث کهریزک تشکیل شود، به نظر می رسد دادگاه محل خوبی برای بررسی ادعاهای آقای مرتضوی است.

در واقع ما با یک نگاه سیاسی و طبق گفته آقای مرتضوی «غرض آلود» گزارش را تهیه نکردیم، بلکه بر اساس سوگند نمایندگی که خورده بودیم، هم پیمان شدیم که واقعیت های موجود را برای اصلاح رویه بیان کنیم، زیرا دامان جمهوری اسلامی پاک تر از آن است که به چنین سیاهی هایی آلوده شود. به همین دلیل قدرت خودترمیمی و نظام، می تواند این کژی ها را برطرف کند و کمیته پیگیری در جهت اصلاح رویه، این گزارش را قرائت کرد و امیدواریم دستگاه های رسمی نیز با استمرار پیگیری های خود، نتیجه را به منصه ظهور برسانند و ما شاهد اصلاح رویه ها در سیستم و تقویت سیستم های بازرسی نظارتی در دستگاه ها باشیم و همه بدانند که برای تصمیماتی که اتخاذ می کنند، فردا روز باید پاسخگو باشند. حاشیه امنیت برای هیچ کس وجود نخواهد داشت و قانون با جدیت موضوعات را پیگیری خواهد کرد. نماینده تهران می نویسد: در واقع حق همه، حق است و ما نمی توانیم حق کسی را پررنگ تر از دیگری ببینیم، بنابراین معتقدیم اگر سیستم ها، با سرعت و قاطعیت این امور را پیگیری کنند، حتماً به اصلاح رویه ها منجر خواهد شد و ما شاهد چنین حوادثی نخواهیم بود. اگر قرار باشد برای روشن شدن افکار عمومی، پاسخی به اظهارات آقای مرتضوی بدهیم، کمیته پیگیری حوادث باید پاسخ دهد و ممکن است نظرات من، به شخصه مورد نظر همه اعضای کمیته نباشد. در واقع اگر من به عنوان رئیس کمیته پیگیری مطلبی را عنوان کنم، این تلقی پیش می آید که نظر کل کمیته است. به همین دلیل اگر قرار باشد پاسخی رسانه یی به نامه آقای مرتضوی داده شود، باید نشستی با تمام اعضای کمیته پیگیری داشته باشیم و در آنجا تصمیم بگیریم. عضو کمیته پیگیری حوادث کهریزک در مجلس در پایان عنوان می کند: به هر ترتیب گزارش مستند ما پاسخ به تمامی اظهارات آقای مرتضوی است. ما نامه های مختلفی را از جمله نامه رئیس قوه قضائیه، نامه فرمانده نیروی انتظامی تهران و اظهارات رئیس زندان اوین را در گزارش عنوان کردیم و به نظر من تمامی این مستندات و مشاهدات، گویا و روشن است.اگر آقای مرتضوی قصد دارند با فرافکنی موضوع را در مجاری دیگری پیگیری کنند، بحث دیگری است. به نظر من اگر قوه قضائیه سریع تر به این موضوع رسیدگی کند، بهتر می توان موضوعات را بیان کرد. مطالب عنوان شده در نامه آقای مرتضوی نمی تواند گزارش کمیته ویژه پیگیری را متاثر کند. به هر ترتیب، اگر تصمیم همه اعضای کمیته مبنی بر ارائه بیانیه یی در مورد اظهارات آقای مرتضوی باشد، من نیز تبعیت خواهم کرد.

روزنامه رسالت درسرمقاله خود با عنوان«مسائل اصلی» به قلم محمد کاظم انبار لویی نوشته است : امام خمینی (ره) در دهه اول انقلاب همین عقبه ها را شجاعانه پشت سر گذاشت و توطئه های دشمن را به خودشان برگرداند. صحیفه امام را که تورق می کنیم سرشار از نورانیت و هدایت الهی است.امام در اوج شرارت فتنه نرم در اوایل انقلاب فرمودند: « می خواهند نهضت را از طریق خودش منحرف کنند. می خواهند شما را سرگرم کنند به مسائل دیگری غیر از مسائل اساسی... این را من از باب اتفاق نمی دانم اهانت به بعضی احکام اسلام و اهانت به من وشکایت متعدد از اموری که در کشور می گذرد من باب اتفاق نیست . نقشه است توطئه است . نقشه برای اینکه شما را از راه مستقیمی که دارید از این نهضتی که دارید منحرف کنند . و به امور دیگر غیر از این امر مهم منصرف کنند. ملت ایران باید با هوشیاری این توطئه ها را خنثی کند . در این روزها اجتماعاتی می شود از طرق مختلفه می خواهند ایجاد نفاق کنند. ایجاد هیاهو کنند. ملت باید با کمال خونسردی این توطئه ها و این شیطنتها را خنثی کند . اگر شما سرگرم کارهای دیگر بشوید، اگر راجع به مسائل جزئی، راجع به مسائل تفرقه افکن ، توجه کنید از مسائل اصلی باز می مانید.» (صحیفه امام ج9 صفحه67 )
با کمی دقت در بیانات امام (ره) انسان درک می کند که گویی این جملات برای تبیین همین حوادث فتنه اخیر گفته شده است.
امام هشدار می دهند که در این اغتشاشات شما را سرگرم نکنند تا از مسائل اصلی باز بمانید. آن روز که امام (ره) این مطالب را می فرمود، ناظر به شرارت منافقین و ایجاد اغتشاش آنها در آستانه بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی بود که امام در همین سخنرانی فرمودند: «مسئله اصلی ، بررسی قانون اساسی و تعیین خبرگان است »

سرمقاله مردم سالاری به مناظره های تلویزیونی می پردازد ناصرالدین قاضی زاده می نویسد: نهادینه شدن آزاد اندیشی و استراتژی رسانه های داخلی در شرایطی از سوی مسوولین ارشد اطلا ع رسانی در صداوسیما و وزارت ارشاد، عنوان می شود که برخی از صاحبنظران علوم ارتباطات از چگونگی مدیریت ارشد خبر در سال های گذشته و به ویژه حوادث اخیر به شدت انتقاد دارند.اما آنچه محل تامل و نگرانی بیشتر است حول این واقعیت می چرخد که چرا برخی کسانی که تجربه شکست خورده اطلا ع رسانی دهه های 20 تا 80 شوروی سابق را دیده اند، هنوز برآنند، برخلاف روند عقربه های ساعت و پویه های اجتماعی، تئوری اطلاع رسانی تک ساحتی را به جای الگوی موفق گردش آزاد اطلاعات و... قلمداد کنند؟

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی سالروز پیروزی غزه در 29 دی سال گذشته ، به تحلیل تاریخی این حادثه پرداخته است: 29 دیماه سالروز پیروزی بزرگ و حماسی مردم فلسطین در جنگ غزه است . ساعت 11 5 روز هفتم دیماه سال گذشته 64 فروند هواپیمای جنگنده پیشرفته و هلیکوپترهای نظامی رژیم صهیونیستی حمله گسترده ای را علیه نوار غزه آغاز کردند که بر اثر این یورش ددمنشانه در همان ساعات اولیه 230 فلسطینی شهید و حدود 750 نفر زخمی شدند به طوری که این روز بیشترین شمار کشته ها و زخمی ها در یک روز از سال 1327 یعنی از آغاز تاسیس رژیم غاصب صهیونیستی تاکنون را داشته است . رژیم صهیونیستی این هجوم وحشیانه را تحت عنوان « عملیات سرب گداخته » درحالی آغاز کرد که منطقه غزه از دو سال قبل از آن تحت محاصره همه جانبه این رژیم قرار داشت . پس از آشکار شدن نشانه های شکست قطعی رژیم صهیونیستی سردمداران این رژیم برای حفظ اعتبار خود از بیست و یکمین روز جنگ با پیروز خواندن خود اعلام آتش بس یکجانبه کردند ولی در همان روز نتانیاهو نخست وزیر کنونی رژیم صهیونیستی عملیات سرب گداخته را ناکام خواند و در روز بیست و دوم نیز ارتش این رژیم بدون اینکه کمترین دستاوردی کسب کند از غزه خارج شد. دستاوردهای جنگ غزه برای آرمان فلسطین را می توان اجمالا این چنین دسته بندی کرد.

جامعه نیازمند زندگی و کارست، عنوان یادداشت اول روزنامه اطلاعات است . فتح الله کامرانی می نویسد: سایه اتفاقات سیاسی پیش آمده و ماجراهای پس از انتخابات تنها بر سر محافل سیاسی نیفتاده،بلکه بر سرمحافل خانوادگی نیز دیده می شود این بحثها و مناظره های داغ در جمع های کوچکتر که قاعدتا نه رسمی است و نه مرزبندی شده،حکایت از همان شکاف اجتماعی می کند که دلیل اصلی آن مدیریت نه چندان کارآمد فضای سیاسی و انتخاباتی است که تاثیر آن در سلامت روانی جامعه انکار شدنی نیست.بگذارید ساده تر بگویم اینکه بعضی ها می گویند دست و دلمان به کار نمی رود،عده ای دیگر می گویند مانده ایم معصل که چه می شود،برخی گیج شده اند که چه کاری باید انجام بدهند و با سرمایه شان چه بکنند؟گروهی هم (که البته خوشبختانه زیاد نستند) به فکر مهاجرت افتاده اند و... همه وهمه نشانه های همین شریاط است.در صورت استمرار فضای تنش و التهاب، رشد ناهنجاریهای اجتماعی و بزهکاری است که خود می تواند علل و عوامل متعددی از جمله مشکلات روحی و روانی،اقتصادی و معیشتی و بیکاری داشته باشد.به هر حال وقتی اشتغال در جامعه آسیب ببیند،زمینه جرم خیزی افزایش پیدا می کند.

روزنامه بهار در یادداشتی با عنوان "زنگ خطری یک اعتراف"، تحلیلی از سخنان اخیر مسعود میر کاظمی ارائه کرده و اشاره به قرار دادهای نفتیم می نویسد: روزی که مسعود میرکاظمی گام در صحن علنی مجلس نهد تا از نمایندگان رای اعتماد بگیرد،روی یک جمله استراتژیک بیش از جملات دیگر تمرکز کرده بود:«جذب حدود 196 میلیارد دلار سرمایه در بخش صنعت نفت برای اجرای برنامه پنجم توسعه ضروری است.طرح چنین رقمی در محضر نمایندگان دادن برنامه و سپس وعده برای جذب چنین سسرمایه ای خود به خود به معنای آن است که در آینده می توان به افزایش اشتغال و درآمد،امید بست و مجلس نشنیان دلخوش به چنین وعده هایی رای اکثریت به وی دادند اما هنوز مرکب امضای رای اعتماد خشک نشده که وزیر دیگر گونه،از ناکامی در انعقاد قرار داد سخن می گویدت چه رسد به حذب سرمایه.در کشور ما،بیش از آنکه به روایت جاری توجه شود به کنار گذاردن مدیرانی تمرکز می شود که امتحان خود را در جذب سرمایه در سالهای نه چندان دور پس داده اند. مدیرانی که توانسته اند،در شرایط سخت ایران بالغ بر 75 میلیارد دلار فاینانس جذب کنند . به تعبیر دیگر،عالی رتبه کان نفتی به جای آنکه چشم بر هنر دستان انی مردان بدوزند تا سرمایه های بیشتری برای کشور حذب کنند،برمدار حذف حرکت کرده و تصور می کنند که مشکل از مدیران زیر دست است.اما طبیعی است که چنین نگاهی طبعا در سطح دیپلماتیک اقتصادی اثر گذاشته و شکرت های خارجی را بیشتر می تاراند. چنانچه رفتار غیر دیپلماتیک اقتصادی را در کنار روابط تیره دیپلماتیک درسطح منطقه مرور کنیم طبعا نمی توان چشم اندازی از جذب سرمایه های خارجی ترسیم کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.