"یومیه ". عنوان ستونی خواهد بود که هر روز صبح به انعکاس گزیده ای از عنوان ها و سرمقاله ها ی روزنامه های کثیر الانتشار کشور می پردازد .

مهمترین عنوان روزنامه صبح تهران

آفتاب یزد: برخورد محتاطانه اصولگرایان با مشایی
ابرار:خسرو معتضد، مورخ معاصر: امیر کبیر زنده بود جنس های چینی را از مملکت جمع می کرد
اطلاعات:آیت الله لاریجانی در دیدار هیات نظارت بر مطبوعات: همه باید مقید به اجرای قانون باشیم
اعتماد: مدیر عامل تامین اجتماعی می ماند یا می رود
ایران:عملیات ضربتی علیه شرکت های هرمی
تهران امروز:پاسخ دیپلماتیک ایران به تهدیدات آمریکا
جام جم:رقابت 57 فیلم در اولین جشنواره تلویزیونی
جمهوری اسلامی:مجلس: اول بودجه 89 بعد برنامه پنجم
جوان:منابع آگاه در تهران و واشنگتن خبر می دهند تکاپوی آمریکا برای مصالحه هسته ای با ایران
خراسان: رئیس قوه قضائیه: در نظارت بر مطبوعات و رسانه ها باید قانون و اعتدال رعایت شود
رسالت:آیت الله صادق آملی لاریجانی در دیدار هیئت نظارت بر مطبوعات: هیچ فتنه گری در حریم امن قرار نخواهد گرفت
صبح اقتصاد:قانون تعاون بازنگری می شود
فرهیختگان:آیت الله هاشمی رفسنجانی: باید ریشه اختلاف خشکانده شود
قدس:اخبار ضد و نقیض از یک خبر مهم برکناری رئیس کل بانک مرکزی در صدر اخبار بانکی
کار و کارگر:هاشمی رفسنجانی با تاکید بر رعایت قانون و پرهیز از اقدامات خودسرانه: ریشه اختلافات باید خشکانده شود
کیهان:بارزانی نپذیرفت /رشوه 3 میلیارد دلاری عربستان برای ساقط کردن دولت مالکی
مردم سالاری:سخنگویان جدید دولت انتخاب شدند: سخنگویی در مقابل دوربین صدا و سیما
وطن امروز:توسط وزارت اطلاعات صورت گرفت /دستگیری اعضای 15 شرکت هرمی
همبستگی:آیت الله هاشمی رفسنجانی :ریشه اختلافات باید با عقلانیت شناسائی و خشکانده شود
همشهری:ممنوعیت جابه جایی بیش از 15 میلیون تومان پول نقد

در تحلیل ها ، گزارش ها و مقالات روزنامه ها نیز موضوعات متنوعی برجسته شدند که گزیده ای از آن منتشر می شود .

«تاکید بر قانونگرایی و دوری از افراط و تفریط»عنوان یادداشت روز روزنامه‌ی اعتماد است که در آن می‌خوانید؛ آیت الله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه در دیداری که هیات نظارت بر مطبوعات با ایشان داشته است، رعایت و اجرای قوانین موضوعه را مهم ترین ملاک عمل دانسته و گفته است؛ «ملاک همه مسئولان باید رعایت قانون باشد، چراکه اجرای دقیق قانون اقبال عمومی را در پی خواهد داشت.»
وی در پی تاکید بر قانونگرایی که ریشه داوری مردم درباره عمل مسوولان است و باعث خواهد شد افراد از تصور برخوردهای شخصی و گروهی دست بکشند و حتی اگر با برخوردی روبه رو شدند آن را بدون چون و چرا و مقاومت بپذیرند بنیان تاکید و تذکر خود را بر دوری از افراط و تفریط- که این نیز یکی از نقاط حساسیت مردم در عملکرد پاره یی از مسوولان و مدیران میانی است- گذاشته و معجونی از قانونگرایی بدون افراط و تفریط را به اعضای هیات نظارت توصیه کرده است. این کلام آقای لاریجانی که «هیات نظارت بر مطبوعات با ترکیبی که حسب قانون دارد باید تلاش کند بدون افراط و تفریط، وفق مقررات و قوانین موضوعه و با حفظ اعتدال بر مطبوعات، رسانه های گروهی و خبرگزاری ها نظارت کند» در واقع تاکید موکدی بر اهمیت و ضرورت همان دو اصل مهم قانونگرایی و دوری از افراط و تفریط است که از نقاط ضعف بسیاری از ما است که در مسوولیت های مختلف تبدیل به نقطه شکننده یی در اعمال برخی از وظایف روزانه ما می شود. به همین دلیل رئیس قوه قضائیه ابتدا وظیفه نظارتی هیات نظارت را بسیار مهم و ارزشمند می شمارد، چراکه در کارهای بزرگ و مهم میزان و معیار درستی کار که به عقیده آقای لاریجانی اینجا قانونگرایی و دوری از افراط و تفریط است، اهمیت پیدا می کند. در واقع شخصیت اول قضایی کشور می گوید هیات نظارت بر مطبوعات، هیاتی بسیار مهم است و این هیات مهم قطعاً باید قانونگرایی و دوری از افراط و تفریط را در سرلوحه فعالیت خود قرار دهد.

روزنامه تهران امروز در گزارشی با عنوان نشانه های همکاری جنبش فتح با منافقین با اشاره به احضار نماینده فتح به وزارت امور خارجه نوشته است: مثلث همکاری « ساف، رجوی و حزب بعث» تا آخرین روزهای حکومت صدام ادامه داشت. کشور ما در معادلات بین‌المللی همواره جانب گروه اسلامگرای حماس را داشته و مخالف سیاست‌های سازشکارانه جنبش فتح بوده است.
پس از آنکه روز یکشنبه سایت رسمی مرکز اطلاع‌رسانی ملی جنبش فتح با انتشار متن سخنرانی سرکرده گروهک تروریستی منافقین، توهین‌های بی‌سابقه این فرد را نسبت به ارزش‌ها و شخصیت‌های نظام جمهوری اسلامی مطرح کرد،محمد جوهیر کاردار سفارت فلسطین در تهران در غیاب سفیر به وزارت امور خارجه احضار شد.در بیانیه منتشر شده در سایت مرکز اطلاع‌رسانی ملی جنبش فتح فلسطین، توهین‌ها و هتاکی‌های بی‌شماری نسبت به رهبری انقلاب و ارزش‌های انقلاب اسلامی مطرح شده که تعجب فعالان سیاسی و بین‌المللی را برانگیخته است.
این متن توهین‌آمیز که در پنج صفحه منتشر شده، در صفحه نخست سایت اطلاع‌رسانی جنبش فتح قرار گرفته است. همچنین در اقدامی مضحک، در این مطلب از سرکرده گروهک تروریستی منافقین با عنوان رهبر مقاومت ایران نام برده شده است.
در پی انتشار این متن اهانت‌آمیز مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به این اقدام توسط رئیس اداره خاورمیانه وزارت امور خارجه به محمد جوهیر ابلاغ شد. به گزارش ایرنا، غضنفر رکن‌آبادی در دیدار با کاردار فلسطین با اشاره به ماهیت تروریستی گروهک مزبور که حتی در مجامع بین‌المللی نیز به عنوان یک مجموعه تروریستی شناخته و معرفی شده است،‌ ضمن محکومیت شدید این امر، اقدام مزبور(منافقین) را به منزله آغاز مرحله جدیدی از همکاری با گروهک مذکور دانست و خواستار توضیح رسمی در این خصوص شد. متقابلا کاردار سفارت فلسطین ضمن تاکید بر مواضع مسئولان فلسطینی مبنی بر ضرورت تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان ساخت در اسرع وقت مراتب را به عالی‌ترین مقام رسمی فلسطین ابلاغ خواهد کرد.
عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی، برنامه های توسعه درانتظار تدبیر بود که در آن پیرامون برنامه های پنج ساله توسعه نوشت: مروری بر روند تدوین،تصویب و اجرای برنامه های توسعه ای در سه دهه گذشته نشان می دهد هیچ کدام از اسناد مراحل سه گانه فوق الذکر را براحتی و به سلامت از نگذارانده اند و همواره در مسیر تدوین تا اجرای آنها مشکلات فراوانی از لحاظ محتوای و عملیاتی وجود داشته است. به همین اعتبار در دوران 30 ساله سپری شده از پیروزی انقلاب اسلامی ،سالهایی به چشم می خورد که در آنها برنامه ای وجودنداشته و همچنین بررسی عملکرد دولتها به عنوان مجریان این اسناد و مرور بر نتایج حاصل در پایان برنامه نشان می دهد که متوسط تحقق اهداف،چندان رضایت بخش نیست.
برهمین مبنا نمی توان دولت نهم را به عنوان مجری برنامه چهارم،استثنایی خلاف قواعد پیشین به حساب آورد و مدعی شد که دولتهای گذشته تمامی اهداف را محقق کردند و فقط این دولت بود که نتوانست و یا نخواست چنین کند همچنین نباید بر سر درستی و انسجام صد درصدی احکام برنامه چهارم که محصول مشترک دولت هشتم و مجلس ششم به حساب می آید،قسم خورد و این سند را عاری از هرگونه مشکل و یا بلند پروازی دانست چرا که کم نیستند کارشناسانی که با وجود تفاوت دیدگاه ومنش با تفکر حاکم بر دولت نهم،نقدهایی اساسی و عمیق به برنامه چهارم وارد کردند و در برخی موارد با مدیران دولتی هم عقیده بودند که این برنامه از بلند پروازی رنج می برد.
روزنامه جام جم نیز در حاشیه واکنش وزیر آموزش و پرورش نسبت به خبر جنسیتی شدن کتاب‌های درسی نوشته است: در مجموع، تحلیل اخبار و اطلاعات حوزه وزارت آموزش و پرورش را می‌توان از چند بعد مورد بررسی قرار داد: طی 3 سال گذشته جریان انتشار خبر از سوی این وزارتخانه با کاستی روبه‌رو بوده، حبس اخبار و اطلاعات، گزینش چند رسانه حامی و دعوت از آنها برای مصاحبه‌های خبری مقامات، خودداری از مصاحبه با خبرنگاران و منع برخی معاونان و مدیران کل برای گفتگو با رسانه‌ها بویژه مطبوعات و از همه مهم‌تر اجتناب از پاسخ به برخی سوالات و شبهات مطرح شده از سوی خبرنگاران رسانه‌ها در مصاحبه‌های خبری از سوی وزیر پیشین طی سال‌های اخیر از مهم‌ترین آسیب‌های حوزه اخبار و اطلاعات وزارت آموزش و پرورش بوده است.بنابر این وضعیت، فعالان حوزه انتشار خبرهای آموزشی به نارسایی‌های این وزارتخانه آگاهند و کاملا با جوابیه‌های غیرمستدل و غیرکارشناسی روابط عمومی این وزارتخانه که پس از یک ماه به مطالب رسانه ها پاسخ می‌داد آشنا هستند. پس از روی کار آمدن وزیر جدید و اعتماد نمایندگان مردم در سپردن فرمان گستردهترین وزارتخانه کشور به او، این تصور که حاجی‌بابایی خود فردی رسانه‌ای است و از انتشار اطلاعات استقبال می‌کند قوت گرفت، چرا که سابقه 3دوره نمایندگی او در مجلس و عضویت در کمیسیون آموزش و تحقیقات نشان می‌دهد وی همواره در ارائه دیدگاه‌های مستدل و منطقی و انتقاد از کاستی‌ها در نظام‌ آموزش پیشقدم بوده است. با این انگاره رسانه‌های جمعی در مدت زمان کوتاه وزارت حاجی بابایی، او را چهره‌ای خبرساز دانسته و در نقد و انتشار دیدگاه‌های او پیشرو بوده‌اند، اما اظهارات اخیر حاجی‌بابایی در کذب محض خواندن و سوءبرداشت خبرنگاران، می‌تواند این انگاره را خدشه‌دار کند. بویژه این که در تمام موارد، منبع خبر سایت رسمی وزارت کشور و نه خبرنگاران مطبوعات و خبرگزاری‌ها بوده‌اند و جناب وزیر در برابر خبرنگاران برای مصاحبه و رفع شبهات از نظام آموزش هنوز به هیچ تقاضایی پاسخ نداده است.
روزنامه رسالت نیز گزارش داده است که سرانجام پس از رایزنی های متعدد میان مقامات رژیم صهیونیستی و مسئولان سازمان ملل متحد ، این رژیم پذیرفته است بابت خساراتی که درجنگ غزه به مقرهای سازمان ملل وارد آورده ، به این سازمان غرامت پرداخت نماید .
" مارتین نسیرکی " سخنگوی دبیرکل سازمان ملل دراین خصوص گفت که سازمان ملل واسرائیل به تازگی درباره پرداخت غرامت وارده به این سازمان در زمان تهاجم اسرائیل به غزه ، به توافق دست یافته اند .سازمان ملل متحد در ژوئیه سال2009 ، یعنی5 ماه پس از خاتمه جنگ غزه ، از اسرائیل خواست تا خسارات وارده به تاسیسات و نیروهای این سازمان را جبران کند و از آن هنگام نیز درانتظار تصویب موافقت نامه ای است تا مسیرپرداخت این غرامت را هموار نماید .براین اساس ژیم صهیونیستی پذیرفته است مبلغ10 میلیون دلار را به عنوان خسارت بمباران ساختمانهای سازمان ملل بپردازد .این نخستین باری است که رژیم صهیونیستی به دلیل تخریب اماکن سازمان ملل دراراضی عربی ، مجبور به پرداخت غرامت می شود.پیش ازاین در دهه1990 ، رژیم صهیونیستی درحملات هوایی خود به لبنان ، مقر سازمان ملل درروستای قانا را بمباران کرد و100 زن وکودک پناهنده به این مکان را به خاک و خون کشاند . درحالی که حاضر به پرداخت غرامت به مردم لبنان و به سازمان ملل متحد نشد.در جنگ افروزی22 روزه اسرائیل علیه غزه نیز که به عملیات " سرب گداخته " ، مشهور است ، هواپیماهای رژیم صهیونیستی با حملات گسترده خود به اماکن مسکونی ، مدارس ، بیمارستانها و در کل مراکز تحت اداره آن را ، سازمان امداد ملل متحد به فلسطینی ها را بمباران و تخریب نمودند .جالب اینجاست که ارزیابی سازمان ملل از خسارات ناشی از حملات اسرائیل به ساختمانهای سازمان ملل در غزه ، بیش از11 میلیون دلاربرآورد شد .


انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.