کاظم چلیپا معتقد است: میزان ارتباط با هنرمندان حرفه یی و طراز اول کشور می تواند سطح کیفی جشنواره ی مهر را ارتقا داده و دامنه حضور انان در چنین گردهم آیی هایی را گسترش دهد.

کاظم چلیپا معتقد است: میزان ارتباط با هنرمندان حرفه یی و طراز اول کشور می تواند سطح کیفی جشنواره ی مهر را ارتقا داده و دامنه حضور انان در چنین گردهم آیی هایی را گسترش دهد.
این مدرس دانشگاه، استاد راهنما و ناظر همایش کارگاهی _ هنری مهر در گفت و گو با خبرنگار واحد خبر موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(ره) عنوان کرد: در شورایی که برای بررسی آثار رسیده به موزه حضرت امام خمینی (ره) وجود دارد در سالهای گذشته به این نتیجه رسیدیم که آثار رسیده و اهدایی در سطح نمایش موزه یی نیستند و از سویی بیان گر آرا و تفکرات بنیان گذار جمهموری اسلامی ایران هم نیست. بلکه چیزی شبیه صنایع دستی و کارهایی در آن سطح اند. بنابراین به تعدادی از هنرمندان آثاری سفارش داده شد و مجموعه قوامی پیدا کرد.
او اضافه کرد: ازسویی توجه مان به دانشجویان هنرجو و هنرمند جلب شد و ارتباطی که می توانستند به هر حال با تفکر و اندیشه ی سیاسی و عرفانی حضرت امام (ره) داشته باشند.
وی افزود: پیشنهاد برگزاری کارگاه عملی و نمایشگاه سه روزه هم در همین راستا مطرح شد تا کمبود بخش هایی از موزه مرتفع شود که با استقبال موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(ره) همراه بود.
به گفته ی چلیپا، محور اصلی جشنواره های مهر رابطه ی قشر دانشجوی هنرمند و هنرجو با اندیشه امام بوده که دو دوره در اصفهان به سرانجام رسیده و اکنون دور سوم در تهران است.
او اضافه کرد: مساله مهمی که وجود داشت، بودجه ای بود که باید برای این کار صرف می شد که با محدودیت هایی روبه رو بود. در واقع دست و بال موسسه حضرت امام (ره) بسته بود.
به زعم او، ضروری بود بودجه ی مناسبی در اختیار برگزاری جشنواره قرار می گرفت که بتواند با امکانات بیشتری، تعداد افزون تر مدرسان و هنرمندان را دعوت کرد.
کاظم چلیپا گفت: این کارها با هدف راه اندازی و در دسترس بودن موزه یی درباره ی معرفی ملموس شخصیت رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران برای نسل جوان و میهمان ها و توریست های خارجی است. این معرفی می تواند به صورت کتاب، هنرهای تجسمی، فیلم، عکس و... باشد.
او تاکید کرد: ما می خواستیم از دام آنچه که در کشورهای دیگر در باره ی رهبر انقلاب شان به صورت شعاری مطرح شده و صورت گرفته است دور باشیم و به برداشت هنرجو واگذار کنیم. معرفی بعد عرفانی شخصیت حضرت امام (ره) در این راه برای ما اهمیت دارد.


به تعبیر این هنرمند نقاش، افکار حضرت امام (ره) همچون کوه یخی است که تنها بخشی از آن از آب خارج مانده و شناخته شده است و بخش عظیم آن زیر آب مانده که همان بعد عرفانی شخصیت ایشان است.
این مدرس دانشگاه برگزاری جشنواره های موضوعی را نیازمند مطالعه دانست و تصریح کرد: ضرورت دارد در طول زمان برنامه ریزی جشنواره بخش هایی از تفکر حضرت امام (ره) دست کم به صورت جزوه در اختیار دانشجویان قرار گیرد و دبیر جشنواره سفرهایی را به دانشگاه های مختلف ایران کرده و هنرجویان را دعوت و توجیه کند.
او معتقد است که ضروری است کسانی به جشنواره دعوت شوند که تکنیک کار قوی تری داشته و به تفکرات حضرت امام (ره) نزدیک ترند.
وی متذکر شد: ایجادارتباط معنایی بیشتر و عمومی جامعه ی هنری دانشجویی و دانشگاهی با افکار و آرای حضرت امام (ره) هدف این دور از جشنواره بوده است.
کاظم چلیپا این روزها در حال خلق تابلویی با موضوع تبعید حضرت امام خمینی (ره) به نجف اشرف، در ابعاد 100 در 120 سانتی متری است.

گفتنی است، سومین همایش کارگاهی- هنری مهر با حضور بالغ بر 60 تن از اساتید و دانشجویان نقاشی و گرافیک از چهارشنبه 22 الی جمعه 24 آبان ماه سال جاری در حسینیه جماران برگزار می شود. هنرمندان شرکت کننده در این همایش کارگاهی به خلق آثار هنری پیرامون شخصیت، آراء و اندیشه های رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) می پردازند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.