سومین همایش دوسالانه کارگاهی - هنری مهر 8 صبح چهارشنبه22 آبان سال جاری با حضور اساتید و دانشجویان دانشکده های هنر سراسر کشور در حسینیه جماران شروع شده و جمعه ظهر با بازدید هنرمندان از بیت امام و کاخ سعدآباد به کار خود پایان می دهد.
به گزارش واحد خبر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، دکتر مرتضی حیدری دبیر سومین همایش کارگاهی - هنری مهر با اشاره به بازتاب ابعاد مختلف سیره و شخصیت امام خمینی (ره) در آثار برجسته هنری، امام و انقلاب را موضوع بسیار خوبی برای خلق آثار هنری عنوان کرد و گفت: مفهوم والای زیبایی، عبودیت و عشق در شخصیت و ابعاد وجودی حضرت امام تبلور یافته است. هنرمندان بزرگ و انسانهایی که به زیبایی و کمال گرایش دارند بر این مساله واقف هستند..
وی با اشاره به روند برگزاری این همایش دوسالانه گفت: خوب است این جشنواره را مهرگان امام و انقلاب بنامیم. هم اندیشی هنرمندان در این همایش الفت و مهربانی فراوانی را ایجاد می کند.
دبیر جشنواره با بیان اینکه تاکنون با همه توجه و اقبالی که اصحاب هنر به امام خمینی(ره) داشته اند، آنچنانکه شایسته است، به این مساله پرداخته نشده، اظهار داشت: حضرت امام همه چیز را با خود دارد ایشان تنها یک شخصیت و یک موضوع واحد نیست. نگرش سیاسی، اندیشه، نگاه و دیدگاه ایشان به مسائل مختلف مجموعه بی کرانی از موضوعات هنری را به وجود می آورد.
این استاد دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر ضرورت تجلیل از هنرمندانی که در حوزه امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی به خلق اثر هنری پرداخته اند، اظهار داشت: متاسفانه بعضی وقتها با بی مهری تمام آثار تولید شده در این حوزه کار تبلیغاتی خوانده شده و کنار گذاشته می شوند. همایش کارگاهی_هنری مهر یک تکلیف و حجت در خصوص حمایت و گردآوری این آثار هنری است.
دبیر همایش در ادامه به تشریح چگونگی آغاز و انجام همایش پرداخت و گفت: این همایش سه روزه با حضور بیش از 20 استاد برتر دانشگاههای هنر سراسر کشور به همراه دانشجویان منختبشان در دو رشته گرافیک و نقاشی صبح چهارشنبه 22 آبان در حسینیه جماران افتتاح می شود.
وی در خصوص نحوه فراخوان جشنواره یادآوری کرد: با توجه به محدودیت منابع ، فراخوان این جشنواره به صورت اختصاصی در دانشکده های هنر سراسر کشور اعلام شد که به دلیل استقبال خوب، تعداد دانشجویان و اساتید شرکت کننده بیش از حد تعیین شده می باشد.
دکتر حیدری بین المللی کردن این همایش را از اهداف آتی شورای هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) عنوان کرد و افزود: اساتید و هنرمندان علاقمندی نقاط مختلف جهان آماده اند که در این همایش حضور یابند اما به دلیل کمبود منابع، امکان حضور آنان فراهم نیست. سعی می شود با عنایت به تجربه های موفق دوره های سه گانه این دوسالانه، برگزاری این همایش بین المللی از جمله اهداف آینده ما است.
وی با بیان اینکه این همایش یک اتفاق هنری بدیع و بی بدیل است، گفت: این شاید نخستین بار است که اساتید بزرگ هنرهای تجسمی با سبکهای متفاوت در کنار دانشجویان خود به خلق آثار هنری می پردازند و دانشجویان نحوه کار اساتید را از نزدیک می بینند.
دبیر همایش افزود: همه دانشجویان شرکت کننده توسط استاد مربوطه خود انتخاب شده اند و در پایان همایش علاوه بر اعطای جوایز به آثار برگزیده، همه دانشجویان مورد تقدیر قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه هیئت داوران بخش دانشجویی همایش از بین اساتید شرکت کننده انتخاب شده اند، گفت: آثار برگزیده بعد از ظهر روز جمعه 24 آبان اعلام می شود. آثار برگزیده در موزه هنرهای معاصر و در نهایت کلیه آثار در موزه امام خمینی در حرم مطهر ( گنجینیه مهر) به نمایش در خواهند آمد.
وی افزود: محصولات هنری این جشنواره علاوه بر نمایشهای اختصاصی متعدد و استفاده از آنها به عنوان نمایشگاه جنبی همایش های بین المللی و داخلی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، در طراحی روی جلد کتابهای موسسه و تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند.
دکتر حیدری در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون دلایل کمبود امکانات برای برگزاری باشکوهتر این همایش گفت: به نظر من در این خصوص 25 سال تاخیر شده است. این در حالی است که قانونی مبنبی بر الزام مراکز، سازمانها و وزارتخانه ها را بر اختصاص درصدی از بودجه فرهنگی خود به نشر آراء و اندیشه امام(ره) وجود دارد.
دبیر جشنواره با بیان اینکه کاری که پیرامون امام خمینی(ره) در مقایسه با رهبران دنیا انجام می شود بسیار ناچیز است و این مساله انسان را شرمسار می کند، اظهار داشت: متاسفانه تمام هزینه هایی که صرف خرید و حمایت از آثار هنری حوزه امام خمینی(ره)می شود در حد هزینه ساخت یک مجسمه 16 متری در برخی از کشورها نیست.
وی در پایان گفت: اساتیدی که زمان انقلاب جوان بوده و در این سی سال پخته شده اند، علاقمند هستند با دانشجویان خود در عرصه تولید آثار هنری بسیار فعالتر از شرایط فعلی حضور یافته و کار هنری ارائه کنند. از این علاقمندی ها باید حمایت کرد.
همچنین در این نشست مطبوعاتی، علامحسین کریمی دونا قائم مقام معاونت هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با تشریح روند شکلگیری ایده این همایش گفت: استقبال خودجوش هنرمندان در طول سی سال انقلاب از آرمانهای امام و خلق آثار هنری در این باره و وظیفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در حمایت و گردآوری این آثار، شورای هنری این موسسه را بر این داشت که به انسجام و ساماندهی فعالیت های هنری هنرمندان در این حوزه بپردازد.
وی افزود: یک همایش سه روزه کارگاهی می تواند با گرد هم آوردن اساتید و دانشجویان به سازماندهی و جهت دهی آثار هنری بیانجامد و همایش دوسالانه مهر نمونه این تلاشها در دو رشته نقاشی و گرافیک است.
قائم مقام معاونت هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با اشاره به ماده 108 قانون برنامه چهارم توسعه مبنی بر ضرورت تخصیص 3 درصد از بودجه کلیه سازمانها برای ترویج آراء و اندیشه های امام گفت: در اعتقاد قلبی مسوولین سازمانها نسبت به امام شکی نیست اما در عمل تحقق این ماده قانونی در چنبره بروکراسی اداری و اجرایی گرفتار شده و آنچنان که لازم است این ماده اجرا نمی شود.
وی با اظهار تاسف از عدم اقبال عملی سازمانها و نهادها به اجرای این ماده قانونی به ضرورت عملیاتی شدن این قانون تاکید کرد و اظهار داشت: متاسفانه در حالیکه در سال آخر اجرای برنامه چهارم توسعه قرار داریم این ماده هنوز عملیاتی نشده است ماده ای که برای نهادینه شدن و پیگیری جدی نشر و تبلیغ اندیشه های امام تصویب شده و نباید با آن بصورت سلیقه ای برخورد شود.
وی به ارتباط و حمایت موسسه تنظیم و نشر امام خمینی(ره) از فعالان فرهنگی، پزوهشگران و هنرمندان صاحب اثر در این حوزه اشاره کرد و گفت: ما در حد وسع و توان خود از آثار تولید شده پیرامون شخصیت، آراء و اندیشه های رهبر کبیر انقلاب اسلامی حمایت می کنیم
کریمی دونا خاطرنشان ساخت: البته این کار تنها به جشنواره ها و برنامه هایی که توسط موسسه برگزار می شود، منحصر نبوده و به عنوان مثال از آثار هنری ارائه شده در جشنواره طریق جاوید جهاددانشگاهی و جشنواره جوان که اخیرا برگزار شده، حمایت کرده است.
وی در پایان به جشنواره های دیگر موسسه اشاره کرد و گفت: تمام فعالیتهای هنری موسسه از جمله حوزه ادبیات، فیلم و ... به سمت تخصصی شدن پیش می روند. موسسه اعتبارات محدودی دارد و در سطح گسترده به مشارکت سازمانها و نهادها نیاز دارد.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.