به تعبیر حضرت امام، قرآن سری است بین حق و ولی الله اعظم یعنی رسول گرامی اسلام(ص) که در مراتب هستی به ترتیب نازل گشته و به صورت حروف و کتابت در عالم طبیعت در اختیار انسان های عادی قرار گرفته است.

"جلوه های قرآنی در نگاه امام خمینی(س)" نوشته محمد امین صادقی ارزگانی منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در مقدمه این کتاب آمده است: "در میان مباحث مرتبط با قرآن کریم، چیستی وحی و هویت آن مهم ترین بحث است. این موضوع با وجود بررسی های عمیق و گسترده در آثار اندیشمندان پیشین، امروزه یکی از مباحث جدی و مهم حوزه دین است که حتی در خارج از قلمرو تفکر اسلامی مورد توجه پژوهشگران و نظریه پردازان بسیاری قرار گرفته است. البته در این میان آرای ناصوابی نیز دیده می شود که مرتکب خطاهای بزرگی گشته و بر آن پافشاری می کنند و این نیست جز معلول کوتاهی دید و ناتوانی اندیشه و فقر علمی و نبود مبنای معرفتی مستحکم و یقینی. وحی حقیقتی تکوینی و متعالی است که دامنه بررسی چیستی آن تمام علوم عقلی را پوشش می دهد و نیل به ادراک مراتبی از حقایق آن، پژوهش های عمیق و دقیقی را می طلبد که البته باید با طهارت باطن، سلامت نفس، لطافت طبع و مهم تر از همه پیراستگی از آلودگی های دنیا همراه باشد و به تعبیر حضرت امام، قرآن سری است است بین حق و ولی الله اعظم یعنی رسول گرامی اسلام(ص) که در مراتب هستی به ترتیب نازل گشته و به صورت حروف و کتابت در عالم طبیعت در اختیار انسان های عادی قرار گرفته است.

قطعا چنین حقایقی هرگز دستخوش حملات انسان های ضعیف و دور از خدا و غفلت زده و یا معاند و گرفتار در حیات خاکی نخواهد گشت.

اعجاز، ویژگی جاودانه این کتاب الهی است؛ امری است که خود با تحدی بدان تصریح و همگان را از آن آگاه ساخته است."

در بخش دیگری از مقددمه آمده است: "حضرت امام به عنوان مفسری حکیم و قرآن شناسی مقتدر، تمامی مطالب پیش گفته را در آثار و اندیشه های خویش به صورت های مختلف مد نظر داشته و به روش های مختلف قرآن را در صحنه زندگی- از تحصیل تا تربیت و از تعلیم تا مبارزه و رهبری نهضت اسلامی- محور و اساس قرار داده است. تفاسیر حضرت امام بر بخش هایی از قرآن کریم شاهد این معناست. علاوه بر این که آن بزرگوار در لابه لای گفتارها و نوشتارهای خویش به ویژه برخی آثار اخلاقی و اعتقادی به گونه ای چشمگیر بر این معنا اشاره و یا تصریح دارند که حیات انسان بدون تکیه بر قرآن و معارف و حقایق متعالی آن خالی از هر ارزش و اهمیتی است."

این کتاب در چهار فصل به کلیات مباحث وحی شناسی، جلوه ای از عظمت و اعجاز قرآن، تلاوت تدبر و فهم قرآن، قلمرو قرآن در ساحات زندگی پرداخته شده است.

چاپ اول این کتاب در 3000 نسخه و با قیمت 33000 ریال توسط چاپ و نشر عروج، وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) منتشر شده است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.