هدفی که از تدوین اولیه این کتاب مد نظر بود معرفی منش و روش و رفتار حضرت امام در مسایل خانواده بود که ایشان در خانواده با همسر و فرزندانشان چه رفتاری داشتند. هدف دوم این بود که از همسر حضرت امام که سال گذشته در قید حیات بودند به طریقی قدردانی شودکه عملی نشد و کار چاپ کتاب به انتهای سال منتهی شد و قسمت بود که در مراسم ارتحال ایشان کتاب توزیع شود.

کتاب هم نفس بهار دارای این ویژگی است که هر صفحه را جداگانه مطالعه کنید برداشت مستقلی خواهید داشت. ضمن این که استقلال موضوعات در صفحات مد نظر بوده، سعی شده مطالب از یک انسجام و هدفی برخوردار باشد که کسی که از ابتدا تا انتهای کتاب را مطالعه می کند برداشت بسیار منسجم و حساب شده ای داشته باشد که این برداشت هم برمی گردد به شخصیت انسجام یافته حضرت امام.
اصغر میرشکاری، تدوین گر کتاب هم نفس بهار در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، با تسلیت وفات خانم ثقفی، در مورد کتاب هم نفس بهار اظهار داشت: هم‌نفس بهار مجموعه ای است از سیره نظری و عملی حضرت امام در خانواده. هدفی که از تدوین اولیه این کتاب مد نظر بود معرفی منش و روش و رفتار حضرت امام در مسایل خانواده بود که ایشان در خانواده با همسر و فرزندانشان چه رفتاری داشتند. هدف دوم این بود که از همسر حضرت امام که سال گذشته در قید حیات بودند به طریقی قدردانی شودکه عملی نشد و کار چاپ کتاب به انتهای سال منتهی شد و قسمت بود که در مراسم ارتحال ایشان کتاب توزیع شود. هدف سوم معرفی امام به عنوان یک اسوه حسنه بود که انشالله با توجه به رفتاری که امام داشتند در خانواده ها الگوبرداری شود و موجب تحکیم و برقراری و ثبات در بنیان های خانواده که محوری ترین نهاد اجتماعی است، ان شالله تعالی مورد بهره برداری و استفاده قرار بگیرد.
وی در ادامه افزود: مجموعه مطالب این کتاب قبلا در جاهای دیگر آورده شده است. شش منبعی که در انتهای کتاب معرفی شده است شامل "آرشیو موسسه"،"جلد اول برداشت هایی از سیره امام خمینی (س)"، "سرگذشت های ویژه از زندگی امام خمینی (س)"، "پدر مهربان"، "مجموعه بیست و دو جلدی صحیفه امام"، و کتاب "یک ساغر از هزار" است و مطالب این کتاب به طور پراکنده در این منابع آمده است.
تدوین گر کتاب همچنین افزود: تا پیش از انتشار این کتاب، در رابطه با مسایل خانواده و مسایلی که جنبه تربیتی داشته باشد و روش های رفتاری در خانواده را مطرح کند به صورت منسجم در یک کتاب آورده نشده بود. این کتاب دارای این ویژگی است که اگر هر صفحه را جداگانه مطالعه کنید، برداشت مستقلی خواهید داشت. ضمن این که استقلال موضوعات در صفحات مد نظر بوده، سعی شده مطالب از یک انسجام و هدفی برخوردار باشد که کسی که از ابتدا تا انتهای کتاب را مطالعه می کند برداشت بسیار منسجم و حساب شده ای داشته باشد که این برداشت هم برمی گردد به شخصیت انسجام یافته حضرت امام.
میر شکاری در ادامه معرفی کتاب گفت : کتاب شامل یک مقدمه است به قلم سرکار خانم دکتر زهرا مصطفوی، دختر حضرت امام و چهار فصل. فصل اول دیدگاه های حضرت امام است درباره حضرت فاطمه (س) و مقام و رسالت و کرامت زن، توجه و اهتمام اسلام به نهاد خانواده و اهمیت و شرافت مادری، فصل دوم مجموعه خاطراتی است از فرزندان و عروس و نوه ها و دوستان و یاران حضرت امام که در رابطه با مسایل خانوادگی مطرح شده است. فصل سوم نامه های خانوادگی است که حضرت امام عمدتا به فرزندان و همسرشان نوشته اند که البته جای نامه های بسیار عاطفی و زیبایی که همسر امام برای امام و فرزندانشان نوشتند در این کتاب خالی است که ان شالله در چاپ های بعدی بتواند مورد استفاده قرار بگیرد. فصل چهارم امام در خانه و سفارشات حضرت امام است در رابطه با مقام مادر و به خصوص سفارش به فرزندانشان در رابطه با مادرشان، نامه های حضرت امام به همسرشان و خاطراتی که عمدتا از همسر امام نقل شده که به نظر من قسمت بسیار جالبی است و می رساند که حضرت امام بر مبنای ارزش های اسلامی روش هایی را در رفتار های خانوادگی به کار برده اند که می تواند بهترین نمونه و اسوه حسنه رفتاری باشد که از جمله آن می توان به رعایت شان و احترام همسرشان به عنوان یک بانوی مسلمان و نیز هنر ابراز علاقه و محبت و داشتن زبان سپاس و تشکر را به جای آورد.
خلاصه آن که مجموعه کتاب، مجموعه ای کاربردی است و انشاالله خوانندگان محترم بهره کامل را ببرند و از طرح نظرات اصلاح خود دریغ نورزند.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.