پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

جماران از نحوه پرداختن صدا و سیما به 2 واقعه مهم خبری گزارش می دهد؛

از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم یکی از مهمترین نکته هایی که در عملکرد صدا و سیما می توان به وضوح آن را مشاهده کرد، کم توجهی این رسانه به اخبار دولت است که این موضوع بارها از سوی دولتی های مورد انتقاد قرار گرفته و مشاوران رسانه ای دولت تاکنون بارها خواستار اصلاح رویه مذکور شده اند. یکی از بارزترین موضوعاتی که درباره این عملکرد می توان به آن اشاره کرد، مساله پوشش خبری دیدارها و سخنرانی های رئیس جمهور در بخش های مختلف خبری صدا و سیما بود که شاید می توان گفتن فاجعه منا به بهانه ای برای نپرداختن به اخبار حضور رئیس و برخی اعضای دولت جمهوری اسلامی ایران در این رخداد بین المللی تبدیل شد. اگرچه بازگو کردن ابعاد مختلف و عمق فاجعه ای که با خباثت حکام بی کفایت سعودی رقم خورد و منجر به قربانی و مجروح شدن جمعی از هموطنانمان شد، مساله ای بسیار ضروری بود و باید به حق به طور کامل به آن پرداخته می شد، اما قطعا رایزنی های رئیس جمهوری اسلامی ایران با مقامات سایر کشورها و نشان دادن دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران در جهت خنثی کردن توطئه ها علیه کشورمان و تلاش برای محکومیت اقدامات سعودی ها از موضوعاتی بود که باید صدا و سیما به این مساله هم توجه لازم را انجام می داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، داستان عدم پوشش و یا قرار دادن اخبار مربوط به اقدامات، دیدارها، سخنرانی ها و رایزنی های مثبت رئیس جمهور و برخی اعضای ارشد دولت در اولویت های دسته چندم اخبار بار دیگر در رسانه ملی دیده شد و آن هم در اخبار نشست مهمی همچون مجمع عمومی سازمان ملل که رئیس جمهور علاوه بر دیدار با مقامات عالیرتبه کشورهای مهم دنیا موضع بسیار محکم و قاطعی در قبال حکومت بی کفایت سعوی و حادثه غمبار منا که منجر به از دست دادن و مجروح شدن جمعی از هموطنان عزیزمان شد، شاهد تکرار این رویه بودیم تا جایی که اخبار مربوط به این اجلاس در اولویت های دسته چندم اخبار قرار گرفت و آن هم به صورت محدود و نشان دادن یک تصویر از دیدارها و سخنرانی ها.

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد مورد توجه قرارگرفتن، پرداختن به ابعاد و زوایای مختلف و اطلاع رسانی از فاجعه تاسف بار منا یکی از مهمترین ضروریات و اقداماتی بود که باید و به حق توسط صدا و سیما در کانون توجه قرار گیرد و تمامی امکانات رسانه ای کشور نیز باید در این مسیر بسیج می شدند تا علاوه بر اطلاع رسانی درست از این فاجعه به مردم کشورمان و خانواده های نگران از وضعیت حاجیان، عمق این فاجعه را در جهان اسلام و سایر نقاط دنیا نشان داده و منعکس کنند، اما قطعا دومین موضوع مهم بعد از این فاجعه، توجه به تلاش های کشور در عرصه دیپلماسی در این زمینه و سایر حوزه های دیگر که کشور با آن روبرو است، بود؛ چراکه شخص دوم کشور بعد از به ثمر رسیدن مذاکرات هسته ای و توافق صورت گرفته برای پیگیری نتایج مذاکرات و بررسی اقدامات صورت گرفته از سوی کشورهای طرف مقابل و رایزنی برای پیگیری فاجعه منا از سوی کشورهای اسلامی و سایر کشورهای دنیا در مجمع عمومی ساز مان ملل حضور یافته است و طبیعتا این موضوع نیز باید یکی از اولویت های رسانه های کشور از جمله صدا و سیما قرار می گرفت که متاسفانه در بخش های مختلف خبری این رسانه چنین رویکردی را مشاهده نکردیم.

به نظر می رسد برخورد جناحی و سیاسی با این قضیه ملی که نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل حامل پیام کشور اسلامی مان بود، از سوی رسانه ها و بویژه رسانه ای که عنوان ملی را یدک می کشد، موضوع پذیرفته شده ای نیست. حال بماند که برخی رسانه ها با جهت گیری های سیاسی صرفا به دنبال به حاشیه راندن اصل اتفاقات و سخنرانی ها، اقدامات و دیدارهای رئیس جمهور با کشورهای مهم و شخصیت های عالیرتبه جهانی بودند که چنین رویکردی در فضای داخلی بیشتر ناشی از سیاست زدگی و وابستگی برخی رسانه ها به نهادها و شخصیت های خاص است و قطعا نیز اینگونه اقدامات آنها که به جای توجه به منافع ملی به دنبال اغراض و اهداف سیاسی خاص خود هستند نیز پذیرفته شده نیست.

قطعا پرداختن به موضوعات قابل توجه این اجلاس بین المللی در ارتباط با اقدامات و تلاش های نماینده جمهوری اسلامی ایران باید یکی از کار ویژه های رسانه های داخلی از جمله صدا و سیما محسوب می شد، حال اینکه اصل موضوعات هم در بسیاری از موارد جزو اخبار دسته چندم قرار گرفته و در حد نشان دادن یک صحنه از آن رویداد کفایت می شد. حال آنکه در نیویورک نماینده 2 کشور قدرتمند دنیا یعنی انگلیس و روسیه به دلیل منتفی شدن دیدارهای روز سه شنبه رئیس جمهور خواستار برگزار شدن دیدارهای دوجانبه خود با نماینده جمهوری اسلامی ایران در حاشیه جلسه مجمع عمومی سازمان ملل شدند. این این نکته باید مورد توجه رسانه های داخلی جمهوری اسلامی قرار گرفته و تبلیغات لازم روی آن انجام می شد.

گویا مشکل صدا و سیما با پوشش اخبار دولت در بخش های مختلف خبری، معضلی ادامه دار است و قرار نیست به این زودی ها حل شود، این بار هم تنها بهانه برای این موضوع فاجعه منا بود.

این که چرا صدا و سیما به اخبار مربوط به دولت کمتر توجه می کند و این موضوع چه عواقبی می تواند داشته باشد، جای سوالات زیادی دارد که خبرنگار جماران تصمیم گرفت درباره آنها با محمد جواد حق شناس، استاد دانشگاه، روزنامه نگار و مدیر مسئول روزنامه اعتماد ملی به گفت و گو بنشیند. حق شناس درباره عملکرد صدا و سیما گفت: هر 2 رخداد هم حضور رییس جمهور در سازمان ملل و هم حادثه منا که خیلی تلخ بود و طبیعتا اذهان خیلی ها را به خود جلب کرد، رخداد هایی بودند که به لحاظ خبری دارای اهمیت رسانه ای و خبری بسیار بالایی می شوند و به نظر می رسید که هر 2 مسئله باید به دلیل اهمیت داشتنشان مورد توجه قرار بگیرند.

وی ادامه داد: اما به نظر می رسد که در صدا و سیما توازن لازم در انعکاس مسئله ها رعایت نشد و به حضور رییس جمهور در نیویورک کمتر از اهمیتی که داشت، پرداخته شد.

حق شناس به این موضوع نیز اشاره کرد که انتظاری که از صدا و سیما می رود این است که به مخاطب خود احترام بگذارد و در پی انتقال باورهای مدیران، تصمیم گیران و برنامه سازانشان نباشند.

این استاد دانشگاه در ادامه صحبت های خود به آسیب هایی که متوجه صدا و سیما خواهد بود اشاره کرد و گفت: متاسفانه صدا و سیما در 2 دهه اخیر سخت بابت عدم توازن و جبهه گیری هایش آسیب دیده و بخش عمده ای از مخاطبانش را از دست داده است. به همین خاطر هم هنگامی که وارد رقابت با رسانه هایی که از خارج از کشور هدایت می شوند، می شود؛ می بینیم که متاسفانه صدا و سیما عملکرد خوبی نداشته و عمدتا در مقابل رقیبان خود ناکام می ماند.

وی اضافه کرد: متاسفانه رقبای خارجی صدا و سیما در این سال ها توانسته اند که مخاطبین زیادی را از صدا و سیما بگیرند و جلب خودشان کنند و این موضوع تا حد زیادی صدا و سیمای ملی کشور را آسیب پذیر کرده است.

حق شناس در پایان صحبت های خود گفت: باید توجه داشت که تا حد قابل توجه ای مساله از دست رفتن مخاطبان صدا و سیما ما را از حیث رسانه ای آسیب پذیر می کند، لذا تصمیم گیران و تصمیم سازان کشور باید هم به این مسئله و هم به مشکل ریزش مخاطبان صدا وسیما توجه جدی داشته باشند.

قطعا اگر صدا و سیما می خواهد رسانه ملی خوانده شود باید به سلایق مختلف جامعه توجه داشته و همواره در صدد اقناع و جلب نظر مشتریان و مخاطبان خود باشد، چرا که که اگر این رسانه تنها به فکر تامین نظر مدیران ارشد خود بوده و سلایق مخاطبان و نظرات آنها را تامین نکند، همچنان در مقابل رسانه های خارجی آسیب پذیر بوده و نخواهد توانست به عنوان صدای مردم ایران سیمای اسلامی را در جهان عرضه کند و هنوز باید در گیر و دار تامین نظر مخاطبان داخلی خود قرار بگیرد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.